Rośliny doniczkowe, które kwitną przez cały rok
Wystarczy jedna kwitnąca roślina, by pokój stał się „cieplejszy” i pełen życia. Podpowiadamy, jakie rośliny kwitną prawie bez przerwy i są łatwe w pielęgnacji.
Kwiaty doniczkowe stale kwitnące mają wspólną cechę: wymagają stosunkowo częstego nawożenia. Potrzebują albo nawozów specjalistycznych (np. do azalii, do kaktusów), albo uniwersalnego nawozu z mniejszą dawką azotu, ale za to większą ilością potasu i fosforu. W kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych są dostępne nawozy doglebowe i dolistne - wybierzmy doglebowy (nadaje się do wszystkich kwiatów, nie każda roślina "lubi" spryskiwanie liści).
Przed zaaplikowaniem nawozu przeczytajmy instrukcję i nigdy - nawet jeśli ziemia w doniczce jest "stara" - nie przekraczajmy zalecanej dawki.
Wilczomlecz lśniący
Nie przeszkadza mu gorące i suche powietrze. Najlepiej czuje się w pełnym słońcu. Podlewamy rzadko (kiedy ziemia w doniczce jest sucha), ale obficie, wylewamy wodę z podstawki. Od wiosny do jesieni co 3 tygodnie nawozimy nawozem do kaktusów.
Skrętnik
Ma dwubarwne kwiaty. Lubi dużo rozproszonego światła i podłoże stale wilgotne, ale nie mokre. Wymaga corocznego przesadzania do żyznej ziemi i zasilania nawozem do roślin kwitnących według instrukcji.
Anturium
Najlepiej rośnie w miejscu widnym o rozproszonym świetle. Przez cały rok należy je nawozić co 14 dni nawozem do roślin kwitnących i podlewać tak, by ziemia była stale wilgotna.
Kalanchoe
Idealna roślina do mieszkań, w których podczas sezonu grzewczego jest suche powietrze. Podlewamy rzadko - co 5-6 dni latem i co 12-14 zimą. Od połowy maja do końca sierpnia zasilamy nawozem do roślin kwitnących. Kalanchoe musi mieć dużo światła (w przeciwnym razie ma mało kwiatów).
Azalia
Najlepiej ustawić ją metr od okna. Latem można wystawić ją na balkon, zimą do pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 18 st. Podlewamy co 3-4 dni, wylewamy wodę z podstawki. Nawozimy co 3 tygodnie nawozem do azalii, usuwamy przekwitłe kwiaty.
Kalamondyna
Kwiaty pojawiają się cały rok, ale elementem ozdobnym są zawiązujące się z nich jadalne (bardzo kwaśne) owoce wyglądające jak miniaturowe mandarynki. Potrzebuje dużo słońca, co 2 tygodnie zasilamy ją nawozem dla cytrusów. Podlewamy umiarkowanie - ziemia w doniczce powinna przeschnąć. Lubi wilgotne powietrze.