Rząd Holandii podniósł wiek emerytalny. Powód? Obywatele żyją dłużej
W Holandii, w przeciwieństwie do Polski, wiek emerytalny kobiet i mężczyzn jest wyrównany. Dotąd Holendrzy mogli zdecydować się na emeryturę, gdy ukończyli 66 lat i 7 miesięcy. Wraz z początkiem nowego roku wiek emerytalny zostanie podniesiony i tym samym wyniesie równe 67 lat. Co skłoniło władzę do takiej decyzji?
Rząd Holandii zadecydował o podniesieniu wieku emerytalnego
Wiek emerytalny w Holandii systematycznie wzrasta. Do 2013 roku w Niderlandach na emeryturę mógł przejść każdy (wiek emerytalny kobiet i mężczyzn jest tam równy), kto skończył 65 lat. Od tego czasu jednak sporo się zmieniło. Obecnie Holendrzy, którzy ukończyli 66 lat i 7 miesięcy mają prawo ubiegać się o emeryturę.
Sytuacja ta zmieni się jednak już niedługo. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez tamtejsze media, wiek emerytalny wraz z nadejściem 2023 roku znów się wydłuży. Tym razem jedynie o 5 miesięcy. Skąd taka decyzja organów kompetentnych?
Holendrzy żyją coraz dłużej
Zgodnie z holenderskim prawem wysokość wieku emerytalnego w kraju uzależniona jest od średniej długości życia obywateli. A zatem, jeśli Holendrzy - według statystyk - żyją coraz dłużej, muszą odpowiednio długo również pracować.
Decyzja o wydłużeniu wieku emerytalnego w Niderlandach podyktowana jest przewidywaniami Holenderskiego Urzędu Statystycznego. CBS podał do informacji publicznej, że mieszkańcy Niderlandów, którzy ukończą 65 lat w 2028 roku, będą żyć jeszcze średnio przez 21 lat. Dla porównania: średnia długość życia Holendrów w 2021 roku była o ponad 1,5 roku niższa.
Szacunki i prognozy sprawiły, że władza w Holandii zadecydowała o przedłużeniu wieku emerytalnego. Od 2023 roku w Niderlandach będzie można przejść na emeryturę wraz z ukończeniem 67 lat. W 2028 roku zapowiedziano kolejną zmianę - wówczas wiek emerytalny zostanie podniesiony o 3 miesiące i wyniesie 67 lat i 3 miesiące.
***
Zobacz również: