Reklama

Reklama

Samotne miłości, Eshkol Nevo

"Samotne miłości" to powieść o miłości, samotności, potrzebie przynależności i absurdach życia. Jej autor, Eshkol Nevo, uznawany jest w Izraelu za najważniejszy głos swojego pokolenia.

Mosze Ben Cuk, wychowanek kibucu i były oficer tajnej jednostki wojskowej, po poważnym kryzysie odnalazł wewnętrzny spokój. Wraz z żoną i dwoma synkami mieszka w niewielkim mieście, gdzie prowadzi ortodoksyjnie religijne życie i pracuje jako asystent burmistrza. Jest przekonany, że znalazł swoje miejsce na ziemi. Jego spokój zakłóca tylko jedno - powracające wspomnienie młodzieńczej miłości Ajelet, choć od ich rozstania minęło siedem lat.

Pewnego dnia Mosze otrzymuje od burmistrza zlecenie wybudowania rytualnej łaźni. Jej fundatorem jest zamożny amerykański Żyd. Jako lokalizację łaźni wybrano osiedle zamieszkałe przez emigrantów z Rosji. Mosze jeszcze nie wie, że to zadanie rozpali w jego sercu dawny ogień. Czy dla tego uczucia będzie gotowy poświęcić rodzinę?

Reklama

W swojej pełnej pasji powieści Eshkol Nevo splata wiele wątków miłosnych, które spotykają się w jednym kulminacyjnym momencie. Autorowi udaje się uchwycić wiele aspektów izraelskiej rzeczywistości, jej absurdów, skandali i komicznych sytuacji, o których opowiada z melancholią i sentymentem, ale też często ironicznie.

Jest to kraj widziany wieloma oczami: Mosze Ben Cuka - Żyda, który uważa się za człowieka religijnego, choć w głębi serca jest kimś całkiem innym, Naima - Araba, miłośnika ornitologii, niesłusznie oskarżonego o szpiegostwo, czy Katii i Antona - pary rosyjskich imigrantów, którzy zamiast rytualnej łaźni woleliby klub szachowy.

Wszyscy oni mają poczucie, że są nieodpowiednimi osobami w nieodpowiednim miejscu. "Samotne miłości" to również uniwersalna historia o samotności i zagubieniu. Dzięki niezwykłej narracji powieść Eshkola Nevo czyta się jak mądrą baśń.

O autorze

Eshkol Nevo (ur. 1971 w Jerozolimie), pisarz izraelski, autor powieści, opowiadań i książek non-fiction. Studiował reklamę w Tirza Granot School i psychologię na uniwersytecie w Tel Awiwie. Obecnie jest właścicielem i managerem największej prywatnej szkoły pisania w Izraelu. Krytycy stawiają go na równi z takimi pisarzami, jak David Grossman, Abraham Jehoszua i Amos Oz.

"Samotne miłości" Eshkol Nevo. Tłumaczenie z hebrajskiego: Magdalena Sommer. Premiera: 10 lutego 2016. Wydawnictwo: Muza SA.

INTERIA.PL/Informacja prasowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy