Reklama

Reklama

Shinrin-Yoku - zanurz się w lesie

Shinrin-Yoku to termin, który oznacza "chłonięcie leśnej atmosfery" lub "zanurzenie się w lesie". Choć ta nazwa może wskazywać na nic innego jak nowy trend płynący z Japonii, chodzi w nim przede wszystkim o spacer po lesie.

Shinrin-Yoku zostało opracowane w Japonii w 1980 roku i stanowi podstawę profilaktyki zdrowia i leczenia w medycynie japońskiej. Naukowcy w Japonii i Korei Południowej stworzyli solidną literaturę naukową na temat właściwości zdrowotnych płynących z "zanurzania się w lesie". Teraz ten trend powoli zaczyna być obecny na całym świecie. Spaceruj po lesie, oddychaj świeżym powietrzem, wsłuchaj się w odgłosy natury - shinrin-yoku jest tak proste. A jakie korzyści z niego płyną?

Z pewnością każdy, komu zdarza się obcować z naturą, po takim spacerze odczuwa spokój, niższy poziom stresu. To tylko początek korzyści wynikających z leśnych wędrówek. Jak wskazują badania z 2007 roku niektóre drzewa wydzielają fitoncydy i olejki eteryczne, których wdychanie w trakcie spaceru wspomaga układ odpornościowy. Jak czytamy na stronie shinrin-yoku.org, promującej tę formę "terapii", spacery po lesie przyczyniają się do obniżenia ciśnienia, poprawy nastroju i jakości snu, zwiększają koncentrację i poziom energii oraz przyspieszają regenerację po chorobach.

Reklama

Inne badania przeprowadzone w 2010 roku wykazały, że przebywanie w środowisku leśnym obniża poziom kortyzolu - hormonu stresu, a stosowanie Shinrin-Yoku może być uznawane za formę medycyny prewencyjnej. (PAP Life)

PAP life

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy