Zaskakujące fakty na temat snów

Jeżeli przyjąć, że średnia życia człowieka to 78 lat, 25 lat z nich spędzimy śpiąc. Choć dla większości z nas sen to zwyczajna czynność, istnieje wiele faktów na temat tego zjawiska, o których nie mamy pojęcia.

Bezsenność może doprowadzić do śmierci!
Bezsenność może doprowadzić do śmierci!123RF/PICSEL

Sen od zawsze był źródłem tajemnicy i fascynacji. Czy wiedzieliście, że nocne marzenia są odzwierciedleniem naszych dziennych emocji i przeżyć? Historia snu obfituje w wiele ciekawych i zaskakujących informacji, z których nie zdajemy sobie sprawy. Na czym polega sen i jakie może mieć dla nas znaczenie?

Jak powstaje sen?

Codziennie jesteśmy bombardowani ogromem informacji. Po całym dniu kładziemy się do łóżka, chcąc odpocząć, zrelaksować się, nabrać sił. Sen jest dla nas bardzo ważny, a niewystarczająca jego ilość może przynieść fatalne skutki dla zdrowia i samopoczucia. Podczas snu mózg analizuje to, co jest wewnątrz naszej głowy. Gdy ciało odpoczywa, mózg intensywnie pracuje, wydobywając z pamięci obrazy, o których nie wiedzieliśmy.

Sny tworzą się zazwyczaj z zapamiętanych przez nas wydarzeń, a także pragnień, obaw czy emocji. Zdarza się często, że śnimy o osobach, które przypadkowo spotkaliśmy na ulicy, w pracy, w szkole, a są nam one zupełnie obce. Mózg człowieka to niezwykły narząd, potrafiący wychwycić szczegółowe informacje z dnia i przywrócić je podczas śnienia.

Na to jak przebiega sen ma wpływ wiele bodźców wewnętrznych: nasze pragnienia, powtarzające się czynności, czy emocje, które towarzyszą nam w ciągu dnia. Zdarza się też, że to, w jaki sposób śnimy, uwarunkowane jest przez otoczenie - docierające odgłosy, czy zapachy, a także przez pozycję w jakiej zasypiamy.

Ile snu potrzebujemy?

Ilość potrzebnego nam snu zmienia się z wiekiem. Noworodki i dzieci do lat trzech potrzebują około 16 godzin snu na dobę, a po 3. roku życia już tylko 10. Liczba ta utrzymuje się aż do lat 18, kiedy większość procesów rozwojowych jest zakończona. Przez większość dorosłego życia, każdy z nas potrzebuje ośmiu godzin snu, ale w wieku dojrzałym liczba ta jeszcze się zmniejsza  - osobom po 65. roku życia wystarczy już zaledwie sześć godzin snu na dobę.

Często nie doceniamy wartości snu, a to potrzeba tak samo ważna jak picie czy jedzenie. Co więcej, bezsenność może być dla nas zabójcza. Brak snu prowadzi szybko do wytrącenia z równowagi, a także powoduje halucynacje. Rekord Guinessa w najdłuższym okresie bez snu pobił Randy Gardner w 1964 roku. Udało mu się wówczas nie spać aż 11 dni! Niektórzy badacze uważają, że około 10 nieprzespanych dób może być dla nas śmiertelne. W związku z tym pobicie rekordu nie jest już możliwe, gdyż z uwagi na ryzyko związane ze zdrowiem, rejestr do księgi Guinessa w tej kategorii przestał być prowadzony.

***Zobacz także***

Pięć zaskakujących sposobów na bezsennośćInteria.tv
To o czym śnimy może mieć związek z codzienną aktywnością,czy traumatycznymi przeżyciami
To o czym śnimy może mieć związek z codzienną aktywnością,czy traumatycznymi przeżyciami 123RF/PICSEL

O czym śnimy?

Jak się okazuje, mężczyźni przez 70 proc. czasu poświęcanego na sen  śnią nie tylko o kobietach, ale też o innych mężczyznach! Kobiety natomiast równie często śnią o mężczyznach, co o kobietach. Kto pojawia się w naszych snach? Zazwyczaj są to twarze osób, które gdzieś już kiedyś widzieliśmy. Możemy je pamiętać lub nie. Mówi się zatem, że osoby, które spotykamy w swoich snach, nie są nam zupełnie obce.

Śnić możemy o przeróżnych rzeczach - przyjemnych, ale też wywołujących strach i przerażenie. Kataklizmy, spóźnianie się na ważne wydarzenie, śmierć, wypadanie zębów, spadanie i ucieczka to najbardziej powszechne koszmary, które w ciągu życia dotknęły każdego z nas. Naukowcy łączą występowanie tego typu snów między innymi z problemami uczuciowymi, codzienną aktywnością, traumatycznymi przeżyciami z przeszłości, a nawet stosowaniem niektórych leków. 

Niektórzy wierzą w moc marzeń sennych i dlatego regularnie sprawdzają ich znaczenie. Są też tacy, którzy kompletnie ignorują przepowiednie sennikowe, uważając, że to bzdura. Każdemu z nas jednak na pewno zdarzyło się o poranku zastanawiać nad znaczeniem minionego snu. Sennik po raz pierwszy opracowano w starożytności - napisany został przez Egipcjan, którzy wierzyli, że za pomocą snów kontaktują się z nimi bogowie. Starożytni wierzyli też, że poprzez sny komunikować się mogą ze zmarłymi bliskimi, co utwierdzało ich o istnieniu życia po śmierci.

***Zobacz także***

Pięć zaskakujących sposobów na bezsennośćInteria.tv
Sen o spadaniu może świadczyć o tym, że zbyt mocno chcemy kontrolować pewne rzeczy
Sen o spadaniu może świadczyć o tym, że zbyt mocno chcemy kontrolować pewne rzeczy123RF/PICSEL

Znaczenie najczęstszych motywów sennych

- Wypadające zęby

Jak twierdzą psycholodzy, sen o wypadających zębach może świadczyć o obniżonej pewności siebie i braku samodzielności. Taki koszmar informuje o tym, że tracimy nad czymś kontrolę lub ktoś przestaje nam ufać. Zamiast postrzegać tę sytuację jako przejaw bezsilności, pomyślmy spokojnie nad faktami i podejmijmy wyzwanie.

- Ucieczka

Marzenie senne o ucieczce świadczy często o ciążących na nas obowiązkach, zobowiązaniach wobec innych osób, których nie do końca wiemy, jak rozwiązać. 

- Nagość w miejscu publicznym

Dość popularny jest sen o nagości w miejscu publicznym. Oznacza to najprawdopodobniej, że czujemy się bezbronni i łatwo nas zranić. To informacja o próbie przyjęcia przez nas nowej tożsamości, a także spadku pewności siebie.

- Latanie

Sny, w których szybujemy po niebie niczym ptak są na ogół przyjemne. Sugerują, że po wielu próbach uwolniliśmy się od niekomfortowych sytuacji, pokonaliśmy pewne ograniczenie.

- Spadanie

Niejednemu z nam zdarzyło się pewnie śnić o tym, że spada w przepaść. To może świadczyć o tym, że zbyt mocno chcemy kontrolować pewne rzeczy. Oznacza to też, że prawdopodobnie za bardzo zamartwiamy się konkretną sytuacją w życiu. Jest też przejawem lęku oraz brakiem wsparcia. W tej sytuacji dobrze jest się zrelaksować i spróbować nieco odpuścić samemu sobie. Zamiast się martwić, zaufajmy sobie i innym.

Sen o wypadających zębach może świadczyć o obniżonej pewności siebie
Sen o wypadających zębach może świadczyć o obniżonej pewności siebie 123RF/PICSEL

- Szukanie toalety 

Poszukiwanie toalety we śnie jest dla nas komunikatem, iż powinniśmy skupić się na własnych celach i potrzebach, bez względu na poczynania innych ludzi. Postawmy siebie na pierwszym miejscu. Niech potrzeby innych zejdą na dalszy plan.

- Pędzący samochód

Jadący samochód, nad którym nie masz kontroli we śnie, reprezentuje zdolność do konsekwentnego zmierzania w określonym kierunku. Może to oznaczać, że nie masz wystarczającej kontroli nad własną drogą do sukcesu. Spróbuj nieco odpuścić i pozwolić, aby sprawy poukładały się same.

Czy snami należy się martwić?

Jeśli zdarza ci się często śnić o dziwacznych rzeczach, nie musisz popadać w panikę. Marzenia senne, nawet te najbardziej absurdalne są normalnym zjawiskiem. Obawiać się prędzej powinniśmy zupełnego braku snów. Ludzie, którzy nie śnią wcale, często cierpią na zaburzenia osobowości.

***Zobacz także***

Pięć zaskakujących sposobów na bezsennośćInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas