Zmiana w roku szkolnym 2022/2023. Dłuższe wakacje dla uczniów i nauczycieli

Do końca roku szkolnego 2023 zostało jeszcze trochę czasu. Dla uczniów i nauczycieli, którzy z utęsknieniem wyczekują wakacji mamy dobrą wiadomość. W tym roku będą one nieco dłuższe.

Uczniowie z utęsknieniem czekają na koniec roku szkolnego, w tym roku będą mogli skorzystać z kilku dodatkowych dni wakacji
Uczniowie z utęsknieniem czekają na koniec roku szkolnego, w tym roku będą mogli skorzystać z kilku dodatkowych dni wakacji123RF/PICSEL

Wraz z nadejściem ciepłej i słonecznej pogody uczniowie coraz częściej uciekają myślami do nadchodzących wakacji. Koniec roku szkolnego to moment, w którym mogą odetchnąć od obowiązków, zadań domowych i sprawdzianów. Nietrudno się dziwić, że wyczekują go z niecierpliwością, odliczając dni w kalendarzu.

Koniec roku szkolnego przesunięty

Tegoroczne zakończenie roku odbędzie się nieco wcześniej niż w roku ubiegłym. Wynika to z piątkowej daty, która przypadnie w czerwcu 2023. Przypominamy, że według rozporządzenia MEiN:

W szkołach, z zastrzeżeniem ust. 2-4, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września, z wyjątkiem soboty, a kończą w najbliższy piątek po dniu 18 czerwca

W tym roku najbliższy piątek przypadnie 23 czerwca. To o jeden dzień wcześniej niż w zeszłym roku. Uczniowie mogą już odliczać dni do wakacji.

Wakacje będą trwały dłużej

Tegoroczne wakacje będą nieco dłuższe dla uczniów szkół
Tegoroczne wakacje będą nieco dłuższe dla uczniów szkółAdobe Stock

To nie koniec dobrych wieści. Tegoroczne wakacje będą o kilka dni dłuższe. Według kalendarza 1 września przypada w piątek. Oznacza to, że jeśli uczniowie zaczęliby rok szkolny tego dnia, w dzień następny, czyli w sobotę nie mieliby zajęć.

Ministerstwo Edukacji i Nauki zdecydowało, że powrót do szkół uczniów dopiero po weekendzie nie ma szczególnego sensu. Z tego powodu tegoroczne rozpoczęcie roku szkolnego będzie miało miejsce 4 września. To daje uczniom dodatkowe trzy dni wolnego.

Wolne dni w roku szkolnym 2023/2024

Zmiany zostały zatwierdzone przez Ministra Edukacji i Nauki, Przemysława Czarnka
Zmiany zostały zatwierdzone przez Ministra Edukacji i Nauki, Przemysława Czarnka Krzysztof Radzki/East NewsEast News

Na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki dostępny jest już kalendarz na przyszły rok szkolny. Oto najważniejsze daty:

  • Święta Bożego Narodzenia i przerwa noworoczna: 23 grudnia - 1 stycznia 2024,
  • Ferie zimowe: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie - 15-28 stycznia 2024, podlaskie i warmińsko-mazurskie: 22 stycznia - 4 lutego 2024; lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie: 29 stycznia - 11 lutego 2024, kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie: 12-25 lutego 2024,
  • Przerwa wielkanocna: 28 marca - 2 kwietnia 2024,
  • Koniec roku szkolnego: 21 czerwca 2024,
  • Wakacje: 22 czerwca - 31 sierpnia 2024.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas