Reklama

Inwazja kleszczy w szkole. Ukłucie może być śmiertelnie niebezpieczne

Gnieźnieńska szkoła mierzy się z nie lada problemem. Budynek zaatakowały niebezpieczne kleszcze, które nic sobie nie robią z kolejnych, przeprowadzanych w placówce dezynfekcji. Czy inwazja pajęczaków stanowi zagrożenie dla uczniów?

Inwazja obrzeżków gołębich w szkole. Ugryzienie może być niebezpieczne

Od kilku tygodni Zespół Szkół Przyrodniczo-Usługowych przy ul. Sobieskiego w Gnieźnie zmaga się z nietypowym, a zarazem niebezpiecznym problemem. Jak donosi między innymi portal gloswielkopolski.pl, placówka mierzy się z plagą obrzeżków gołębich. Czym są te pajęczaki?

Obrzeżki gołębie są gatunkiem kleszcza, który żeruje głównie na ptakach. Może jednak przenosić choroby, stanowiąc tym samym zagrożenie dla człowieka.

Gnieźnieńską szkołę zaatakowały kleszcze. To prawdziwa inwazja

Zobacz również: Działa na kleszcze jak magnes. Unikaj, jeśli chcesz mieć spokój

Reklama

Problem pojawił się w szkole już w styczniu. Dyrekcja postanowiła działać już od pierwszych chwil. Placówkę trzykrotnie dezynfekowano, a szkoła pozytywnie przeszła kontrolę sanepidu. Problemu nie zażegnano jednak zupełnie.

"Jesteśmy teraz na etapie przeganiania gołębi. Problem polega na tym, że tam bytują gołębie i one obrzeżki przenoszą i ten problem może się powtarzać. Obecnie zajmuje się tą kwestią Wydział Ochrony Środowiska i Leśnictwa w starostwie, podjęliśmy też działania razem z Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska, ponieważ niestety gołębie obecnie są w okresie ochronnym" - wyjaśnił w rozmowie z serwisem gloswielkopolski.pl Dariusz Banicki, dyrektor placówki, zapewniając jednocześnie, że zarówno uczniowie, jak i nauczyciele są bezpieczni.

Zobacz również: Kleszcze już prawdziwa plaga! Weterynarze apelują: Uważajcie na psy

Jak wygląda ugryzienie przez obrzeżka?

Obrzeżki rozwijają się w gniazdach gołębi. Występują więc w miejscach gniazdowania tych ptaków: gołębnikach, strychach, na poddaszach czy wieżach kościołów. Jak twierdzą naukowcy, kleszcze mogą zaatakować człowieka w momencie, kiedy stracą dostęp do naturalnych żywicieli, czyli ptaków. Stanie się tak na przykład podczas remontu budynku, kiedy ptaki będą zmuszone do poszukiwań innego miejsca.

Obrzeżki, podobnie jak inne kleszcze, mogą przenosić groźne choroby, w tym boreliozę lub kleszczowe zapalenie mózgu. Co więcej, ugryzienie przez obrzeżka może skutkować miejscową reakcją w postaci swędzącego pęcherzyka, a także zaczerwieniem oraz obrzękiem. Może towarzyszyć mu widoczny obrzęk węzłów chłonnych, a także objawy ogólnoustrojowe, jak złe samopoczucie, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka czy duszności.

Zobacz również: Kleszcze już są i mogą przenosić choroby. Uwaga na dzieci i zwierzęta

Jak podkreślają specjaliści, ślina obrzeżków gołębich zawiera jednak bardzo silny alergen. Jest tak zjadliwa, że ukłucie pajęczaka w skrajnych przypadkach może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, a nawet zakończyć się śmiercią.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kleszcze | gołębie | szkoła
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy