Inwazja kleszczy w szkole. Ukłucie może być śmiertelnie niebezpieczne

Gnieźnieńska szkoła mierzy się z nie lada problemem. Budynek zaatakowały niebezpieczne kleszcze, które nic sobie nie robią z kolejnych, przeprowadzanych w placówce dezynfekcji. Czy inwazja pajęczaków stanowi zagrożenie dla uczniów?

Gnieźnieńską szkołę zaatakowały kleszcze. Ugryzienie może być niebezpieczne
Gnieźnieńską szkołę zaatakowały kleszcze. Ugryzienie może być niebezpieczneGetty Images

Inwazja obrzeżków gołębich w szkole. Ugryzienie może być niebezpieczne

Od kilku tygodni Zespół Szkół Przyrodniczo-Usługowych przy ul. Sobieskiego w Gnieźnie zmaga się z nietypowym, a zarazem niebezpiecznym problemem. Jak donosi między innymi portal gloswielkopolski.pl, placówka mierzy się z plagą obrzeżków gołębich. Czym są te pajęczaki?

Obrzeżki gołębie są gatunkiem kleszcza, który żeruje głównie na ptakach. Może jednak przenosić choroby, stanowiąc tym samym zagrożenie dla człowieka.

Kleszcze - dlaczego wybierają akurat nas?Interia.tv

Gnieźnieńską szkołę zaatakowały kleszcze. To prawdziwa inwazja

Problem pojawił się w szkole już w styczniu. Dyrekcja postanowiła działać już od pierwszych chwil. Placówkę trzykrotnie dezynfekowano, a szkoła pozytywnie przeszła kontrolę sanepidu. Problemu nie zażegnano jednak zupełnie.

"Jesteśmy teraz na etapie przeganiania gołębi. Problem polega na tym, że tam bytują gołębie i one obrzeżki przenoszą i ten problem może się powtarzać. Obecnie zajmuje się tą kwestią Wydział Ochrony Środowiska i Leśnictwa w starostwie, podjęliśmy też działania razem z Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska, ponieważ niestety gołębie obecnie są w okresie ochronnym" - wyjaśnił w rozmowie z serwisem gloswielkopolski.pl Dariusz Banicki, dyrektor placówki, zapewniając jednocześnie, że zarówno uczniowie, jak i nauczyciele są bezpieczni.

Obrzeżki rozwijają się w gniazdach gołębi
Obrzeżki rozwijają się w gniazdach gołębi123RF/PICSEL

Jak wygląda ugryzienie przez obrzeżka?

Obrzeżki rozwijają się w gniazdach gołębi. Występują więc w miejscach gniazdowania tych ptaków: gołębnikach, strychach, na poddaszach czy wieżach kościołów. Jak twierdzą naukowcy, kleszcze mogą zaatakować człowieka w momencie, kiedy stracą dostęp do naturalnych żywicieli, czyli ptaków. Stanie się tak na przykład podczas remontu budynku, kiedy ptaki będą zmuszone do poszukiwań innego miejsca.

Obrzeżki, podobnie jak inne kleszcze, mogą przenosić groźne choroby, w tym boreliozę lub kleszczowe zapalenie mózgu. Co więcej, ugryzienie przez obrzeżka może skutkować miejscową reakcją w postaci swędzącego pęcherzyka, a także zaczerwieniem oraz obrzękiem. Może towarzyszyć mu widoczny obrzęk węzłów chłonnych, a także objawy ogólnoustrojowe, jak złe samopoczucie, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka czy duszności.

Jak podkreślają specjaliści, ślina obrzeżków gołębich zawiera jednak bardzo silny alergen. Jest tak zjadliwa, że ukłucie pajęczaka w skrajnych przypadkach może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, a nawet zakończyć się śmiercią.

Obrzeżki, podobnie jak inne kleszcze, mogą przenosić groźne choroby
Obrzeżki, podobnie jak inne kleszcze, mogą przenosić groźne choroby123RF/PICSEL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas