Reklama

Reklama

Fakty kulturalne - 7 września

W tym tygodniu zapowiada się sporo dobrych premier. Szczególnie polecamy "Terminal" w reżyserii oskarowego Stevena Spielberga, który swój pierwszy film zrealizował w wieku 12 lat.

Ale to nie jedyna osoba pracująca przy tym filmie, nagrodzona wcześniej Oskarem. Bo i Tom Hanks, który gra w "Terminalu" uwięzionego na nowojorskim lotnisku przybysza z fikcyjnej Krakozii, jak i Catherine Zeta-Jones i wreszcie autor zdjęć Janusz Kamiński, są zdobywcami tej wymarzonej w świecie filmowej statuetki.

Fabuła filmu oparta jest na prawdziwej historii człowieka, który przez wiele miesięcy koczował na terenie lotniska i w ten nieco groteskowy sposób poznawał Amerykę.

Dla tych którzy wyczekują i wypatrują nowości w księgarniach jest wreszcie "Vernon". Powieść, która zdobyła jedną z najbardziej prestiżowych nagród literackich - Nagrodę Bookera. Jej autor, DBC Pierre, jest delikatnie mówiąc, dość kontrowersyjną postacią, a przyznanie mu tej nagrody wywołało sporo zamieszania.

DBC Pierre to pseudonim literacki, w którym pierwsze trzy litery są skrótem od słów "brudny ale czysty". "Vernon" to powieść opisująca masakrę w amerykańskiej szkole, widziana oczami 13-latka. Autor jest być może kontrowersyjny, ale w walce o Nagrodę Bookera udało mu się w ubiegłym roku zdystansować noblistę Johna Maxwella Coetzee.

Reklama

Miłośnikom teatru proponujemy "Dybuka", dziś w Wytworni Filmów w Łodzi. Jest to sztuka w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, napisana na podstawie dwóch tekstów Szymona Anskiego i Hanny Krall. W roli głównej wystąpi Magdalena Cielecka.

RMF

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy