Reklama

Reklama

Żeńska końcówka

"Sprawdź, czy zdałeś maturę z geografii" - proponuje "Kujon Polski", dodatek do "Gazety Wyborczej". A poniżej: "Maturzyści! Wczoraj pisaliście egzamin z geografii". Sprowokowana tym Wanda Nowicka zapytała na naszym blogu (www.stopfanatykom.blox.pl): "Kto w Polsce zdaje maturę? Czy tylko chłopcy? Przecież w języku polskim istnieje słowo maturzystka", wywołując tym żywą dyskusję.

Ta dyskusja z kolei sprowokowała mnie do dorzucenia swoich trzech groszy, które od dawna ciążyły mi w kieszeni. Chyba od czasu odkrycia, którego większość z nas dokonała na początku szkoły podstawowej. Że jeden mężczyzna wystarczy, by kobiety - choćby ich było sto albo tysiąc - poszli gdzieś, a nie poszły.

Reklama

Każdy mężczyzna zabiera nam żeńską końcówkę, choć to nam wmawia się od czasów Freuda, że o męską końcówkę jesteśmy zazdrosne! Nie, nie jesteśmy. Lecz czasami się nią podpieramy, nawet wtedy, gdy nie ma powodu.

Weźmy nazwy zawodów. Dziś już jest oczywiste, że istnieje na przykład lekarka. Mimo to doktor Zosia Burska z Leśnej Góry w serialu "Na dobre i na złe" co jakiś czas wyznaje, że jest lekarzem, choć gołym okiem widać, że jest lekarką. Jestem pisarzem - mówi w wywiadach Manuela Gretkowska, znana pisarka, założycielka Partii Kobiet, autorka słynnego stwierdzenia, że Polska jest kobietą. Nawet jeśli nią jest, to w Polsce męska końcówka wciąż dodaje kobiecie godności. Przypomina, że dzielnie wkroczyłyśmy na męskie terytorium. Jakby od lat nie było także nasze!

Jakież było zdziwienie w redakcji jednej z gazet, gdy nie zgodziłam się, by na mojej wizytówce napisano "redaktor". Przecież redaktor brzmi lepiej niż redaktorka - stwierdziła redaktor naczelny, zgodnie z wizytówką.

Program komputerowy podkreśla jako błąd, gdy piszę psycholożka, ale to słowo już istnieje w języku, choć nie wszyscy z niego korzystają. Bo nie brzmi dobrze? Kwestia przyzwyczajenia. Jeszcze 10 lat temu słowo dyrektorka uważano za niepoprawne - przypomina jedna z dyskutantek na naszym blogu. Za kilka lat mój komputer przestanie podkreślać psycholożkę. Nasza świadomość zmienia język, a język zmienia świadomość i warto z tego korzystać.

Dowiedz się więcej na temat: Wanda Nowicka | gazety

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje