Antykoncepcja hormonalna – dlaczego jest lepsza od prezerwatywy?

Konieczność wybrania pierwszej formy antykoncepcji to nie jest prosta sprawa – tym bardziej, jeżeli współżycie planują osoby młode, które nie mają jeszcze zbyt dużej wiedzy na ten temat i tak naprawdę boją się też pytać. Można tutaj oczywiście doradzić szczerą rozmowę z rodzicem lub inną osobą starszą, ale oczywiste jest, że nie jest to zawsze dostępna opcja. Starsze osoby mogą mieć bardzo konserwatywne poglądy dotyczące współżycia w młodym wieku – a wtedy na pewno nie uzyskamy interesujących nas informacji.

Mimo to na pewno nie można się poddawać - antykoncepcja jest nam niezbędna i sam fakt, iż chcemy z niej skorzystać świadczy o tym, że podchodzimy do współżycia w sposób odpowiedzialny i przemyślany. A to często nie zdarza się nawet w przypadku osób, które są dorosłe już od bardzo dawna. Nie rezygnujmy więc tylko dlatego, że na początku wstydzimy się poprosić kogoś o radę lub ktoś nie chce nam jej udzielić. Są dostępne różne książki i inne źródła informacji, gdzie jesteśmy w stanie dowiedzieć się naprawdę dużo na temat prezerwatyw bądź antykoncepcji hormonalnej. Jedno jest pewne - prezerwatywy zawsze będą mniej skuteczne niż tabletki bądź implanty. 

Dlaczego prezerwatywa często zawodzi?


Z prezerwatyw obecnie najczęściej korzystają tak naprawdę te osoby, które nie chcą lub nie mogą udać się samodzielnie na wizytę do ginekologa. Młode dziewczyny wstydzą się poprosić rodzica o towarzyszenie im na takim spotkaniu lub po prostu wiedzą, iż on tam z nimi nie pójdzie. Wtedy najłatwiej jest faktycznie kupić prezerwatywy w sklepie lub w aptece - tabletka antykoncepcyjna nie zostanie nam nigdy sprzedana bez posiadanej recepty.  

Musimy jednak wiedzieć, że jeżeli prezerwatywy będą źle przechowywane lub kupimy bardzo tani i słaby jakościowo produkt - istnieje duże prawdopodobieństwo, iż dojdzie do ich przerwania. Mogą się one również zsunąć, a szczególnie są na to narażone pary, które nie mają dużego doświadczenia. Dlatego właśnie czasami lepiej jest jednak poczekać lub znaleźć sposób na to, aby zapisana została nam antykoncepcja hormonalna. 

Czy antykoncepcja hormonalna jest skuteczna?

Jeżeli stosowana jest przez nas tabletka antykoncepcyjna to musimy przede wszystkim pamiętać o regularności - nie wolno nam pominąć żadnej dawki. W przypadku np. implantu lub wkładki jesteśmy już w lepszej sytuacji, bo tutaj nie musimy o niczym pamiętać - taka forma zabezpieczania się przed ciążą działa cały czas. Antykoncepcja hormonalna jest faktycznie bardzo skuteczna, jeżeli dobrze z niej korzystamy i regularnie chodzimy na badania do ginekologa - to właśnie dlatego jest to najczęściej wybierana metoda przez kobiety na całym świecie. 

Sprawdź bazę problemów Receptomat: https://receptomat.pl/mapa-problemow


Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje