Choroby dziąseł - powszechny problem Polaków

Większość dorosłych Polaków w mniejszym lub większym stopniu cierpi na choroby dziąseł. Z badań epidemiologicznych, przeprowadzonych w tym roku wynika, że zaledwie 2% Polaków ma całkowicie zdrowe dziąsła i nie wymaga interwencji stomatologicznej1. Niestety z badań opinii wynika, że społeczna świadomość istnienia problemu oraz metod przeciwdziałania i leczenia jest niewielka. Tymczasem choroby dziąseł powodują nie tylko problemy ze zdrowiem jamy ustnej, ale mają niekorzystny wpływ na cały organizm. Mogą stanowić czynnik ryzyka takich chorób, jak cukrzyca czy udar mózgu. Kardiolodzy i dentyści są też zdania, że choroby zębów i dziąseł mogą wpływać na ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych2.

Jak powstają choroby dziąseł?

Każdego dnia w jamie ustnej człowieka gromadzą się miliony groźnych i niebezpiecznych bakterii. Bakterie te tworzą płytkę nazębną - lepką, bezbarwną powłokę, która narasta, jeśli nie jest dokładnie usuwana podczas codziennego szczotkowania zębów. Bakterie w płytce nazębnej uwalniają toksyny, które drażnią dziąsła i powodują m.in. zapalenie dziąseł. Pierwszym objawem zapalenia dziąseł jest ich krwawienie. Nieleczone zapalenie dziąseł może przejść w zapalenie przyzębia, potocznie zwane paradontozą. Jest to poważna infekcja, która może być przyczyną utraty zębów. Paradontoza, w przeciwieństwie do zapalenia dziąseł, jest nieodwracalna, dlatego tak ważne jest, aby nie bagatelizować pierwszych oznak problemów dziąseł.

Po czym możemy poznać, że mamy problemy z dziąsłami?

Objawy choroby dziąseł są łatwe do wykrycia, jeżeli wiemy, na co zwrócić uwagę:
Dziąsła zaczerwienione i obrzmiałe to objaw zapalenia dziąseł - dziąsła potrzebują wtedy wzmożonej uwagi. Większość ludzi nie dostrzega w tym oznak choroby, gdyż objawy są bezbolesne. Jednak nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić do bardziej poważnych problemów zdrowotnych, nawet prowadzących do utraty zębów
Krwawienie dziąseł - gdy występuje podczas szczotkowania, nitkowania, a nawet gryzienia jabłka, to często pierwszy sygnał, że dziąsła są w nienajlepszej kondycji.
Cofanie się dziąseł, tworzenie się kieszonek przyzębnych - może oznaczać paradontozę. Jeśli nie zostanie zastosowane odpowiednie leczenie, może dojść do przesuwania się i wypadania zębów.

Wyróżniamy 3 etapy choroby dziąseł

Zapalenie dziąseł: najwcześniejszy etap choroby dziąseł to stan zapalny dziąseł spowodowany tworzeniem się płytki nazębnej na linii dziąseł. Jeżeli nie usuwa się płytki nazębnej przez codzienne szczotkowanie i czyszczenie zębów nicią dentystyczną, bakterie w płytce wytwarzają toksyny, które mogą podrażniać tkankę dziąsła, powodując zapalenie dziąseł. Podczas szczotkowania i czyszczenia nicią dentystyczną można zauważyć niewielkie krwawienie. Na tym wczesnym etapie choroby dziąseł uszkodzenia można cofnąć, gdyż kość i tkanka łączna, które utrzymują zęby na miejscu, nie są jeszcze objęte procesem chorobowym.

Paradontoza: na tym etapie dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia podpierającej kości i włókien, które utrzymują zęby na miejscu. Pod linią dziąseł może zacząć tworzyć się kieszonka, do której trafiają fragmenty pokarmu i płytka nazębna. Dzięki odpowiedniemu leczeniu stomatologicznemu i intensywnej higienie domowej zazwyczaj można uniknąć dalszych uszkodzeń.

Zaawansowana paradontoza: na tym końcowym etapie choroby dziąseł włókna i kość stanowiące podporę dla zębów ulegają zniszczeniu, co może powodować przesuwanie się lub ruchomość zębów, a w efekcie doprowadzic do utraty zębów.

Jak zapobiegać wystąpieniu chorób dziąseł?

Należy regularnie kontrolować stan zębów u dentysty - wizyty powinny się odbywać przynajmniej co pół roku. Ponadto istotne jest, aby stosować wszystkie elementy codziennej higieny jamy ustnej, używając w tym celu produktów wyspecjalizowanych w pielęgnacji dziąseł. Zęby należy szczotkować co najmniej dwa razy dziennie przez dwie minuty, stosując odpowiednią technikę. Szczoteczkę trzeba wymieniać co najmniej raz na trzy miesiące lub częściej, gdyż nowa szczotka jest w stanie usunąć większą ilość płytki i kamienia nazębnego, niż szczotka o zużytych włóknach.
Dwa razy dziennie po szczotkowaniu zębów powinno się używać specjalistycznego płynu do płukania ust. Codziennie należy również czyścić przestrzenie między zębami nicią dentystyczną, aby usunąć resztki jedzenia i płytkę nazębną z miejsc, gdzie nie dociera szczoteczka. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób dziąseł, trzeba również zadbać o odpowiednią dietę, dzięki czemu dostarczone zostaną składniki odżywcze dla kości i zębów.

Colgate Total Pro-Zdrowe Dziąsła: pierwszy na polskim rynku kompleksowy system pielęgnacji dziąseł

Colgate Total Pro-Zdrowe Dziąsła to kompleksowy zestaw do pielęgnacji jamy ustnej skierowany do osób mających problemy z dziąsłami lub osób, które chciałyby takich kłoptów uniknąć. Zestaw tworzą pasta, szczoteczka do zębów oraz płyn do płukania ust. Produkty z linii Colgate Total Pro-Zdrowe Dziąsła zapewniają profesjonalną ochronę przed bakteriami, które stanowią jedną z przyczyn chorób dziąseł. Aby zapewnić jamie ustnej maksymalną ochronę i doraźną pomoc w przypadku problemów z dziąsłami, należy korzystać z całej palety produktów Colgate Total Pro-Zdrowe Dziąsła.

Produkty Colgate Total Pro-Zdrowe Dziąsła:

Pasta do zębów Colgate Total Pro-Zdrowe Dziąsła posiada badania kliniczne, które dowodzą, że zabija szkodliwe bakterie powodujące choroby dziąseł. Ponadto redukuje krwawienie dziąseł aż o 88%. Pasta posiada podwójny mechanizm działania. Walczy z przyczyną problemów dziąseł - redukuje obecność płytki nazębnej i bakterii, a także pomaga eliminować krwawienie i obrzęk dziąseł. Tworząc barierę ochronną, pasta Colgate Total Pro-Zdrowe Dziąsła, zapewnia długotrwałą 12 godzinną ochronę przeciwko przyrostowi płytki nazębnej.

Szczotka Colgate Total Zdrowe-Dziąsła została zaprojektowana specjalnie do czyszczenia trudno dostępnych miejsc na powierzchni dziąseł i zębów. Posiada specjalnie zaprojektowane włókna Pro Tip, które ułatwiają czyszczenie trudno dostępnych miejsc i skuteczne usuwanie płytki nazębnej.

Płyn do płukania ust Colgate Total Pro-Zdrowe Dziąsła wzmacnia ochronę zębów, dziąseł oraz pozostawia w jamie ustnej uczucie chłodu i świeżości. Badania kliniczne dowiodły, że płyn Colgate Total Pro-Zdrowe Dziąsła pomaga zapobiegać krwawieniu dziąseł, powstawaniu stanów zapalnych, chroni przed próchnicą, wzmacnia szkliwo i odświeża oddech. Płyn należy stosować dwa razy dziennie po szczotkowaniu zębów pastą i szczotką Colgate Total Pro-Zdrowe Dziąsła.

1 "Wybrane zagadnienia z badań epidemiologicznych perio i perio-kardio 2011" pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Renaty Górskiej

2 "Periodontal disease and Overall Health: Clinician"s Guide" Autorzy: Robert J.Genco, Ray C. Williams

//

var PLtopic = "105_281_701";

var gmtbase = 'pl.gmads.net/r';

var gmturl=(location.protocol=='https:'?'https://'+gmtbase:'http://'+gmtbase);

var gmtp=(location.protocol.substring(0,5)=='https'?'https':'http');

var gmtr=Math.floor(Math.random()*9999999999);

var gmttzd=(new Date()).getTimezoneOffset();

var gmth=encodeURI(location.host);

var gmthp=encodeURI(location.pathname);

document.write('

');

_gde_qiqrgmnnqu = new Image(1,1);

_gde_qiqrgmnnqu.src='http://interia.hit.gemius.pl/_'+(new Date()).getTime()+'/redot.gif?id=nFFLoASVEMdIQhiXIA1q5XZG3y4BiXtm322l6S436FD.37/stparam=qiqrgmnnqu';

//]]>

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas