Co powinieneś wiedzieć, zanim zabierzesz swojego kota na odrobaczanie?

Artykuł sponsorowany

Odrobaczanie jest ważnym zabiegiem profilaktycznym, mającym na celu redukcję pasożytów (wewnętrznych i zewnętrznych) oraz poprawę zdrowia Twojego zwierzaka. Ważne jest również, aby pomóc w zapobieganiu przenoszeniu pasożytów na Ciebie i członków Twojej ludzkiej rodziny! Jednak zanim zabierzesz się za odrobaczanie kota - poniżej opisujemy kilka rzeczy, które należy wiedzieć o tych sprawach.

article cover
.

To, że ich nie widać, nie oznacza, że ich tam nie ma! Dlatego musisz wiedzieć kiedy i po co odrobaczać kota. Na ten temat rozpisujemy się w poniższych akapitach.

Jak często powinno odbywać się odrobaczanie kotów?

Kocięta, podobnie jak szczenięta — wymagają częstszego odrobaczania. Zaleca się odrobaczanie kota co 2 tygodnie, aż do ukończenia 3 miesiąca życia. Wynika to z faktu, że szczenięta i kocięta rodzą się zwykle z pasożytami przekazanymi przez mamę (nawet jeśli mama została odrobaczona) przed urodzeniem. Następnie, gdy zwierzę podrośnie - odrobaczanie kotów uzależnione jest od ryzyka narażenia. Porozmawiaj o tym ze swoim weterynarzem, który ewentualnie może zlecić badanie kału celem upewnienia się, czy pojawiła się znów konieczność odrobaczania. Czasami możesz mieć "szczęście" i zobaczyć małe, poruszające się robaki w odchodach swojego zwierzaka, a to niezbity dowód na obecność robaków, ale pamiętaj — nie zawsze tak jest. Dlatego w razie wątpliwości warto iść do lekarza weterynarii, gdzie przeprowadza się badanie kału w celu wykrycia pasożytów.

Kiedy Twój kot jest bardziej narażony na pasożyty wewnętrzne?

Istnieją pewne czynniki, które mogą zwiększyć ekspozycję Twojego kota na pasożyty wewnętrzne. Jeśli chodzi o koty wychodzące, w pierwszej kolejności należy się zastanowić, jakie pasożyty znajdują się w okolicy, w której mieszkasz. Kolejna kwestia: czy Twój zwierzak podróżował gdziekolwiek w ciągu ostatnich kilku miesięcy? Jeśli tak — w organizmie kota mogą być obecne różne gatunki pasożytów, na przykład glista kocia. Podobnie, jeśli dorosłe koty mają kontakt z wieloma innymi zwierzętami — na przykład poprzez to, że często odwiedzają zatłoczone parki — też jest większa szansa na pasożyty, a tym samym odrobaczanie powinno się odbywać częściej.

Pasożytnicze choroby odzwierzęce — czy jest się czym martwić?

Niektórzy ludzie są bardziej zagrożeni niż inni na to, co może się czaić w układzie pokarmowym kota: dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży, chorzy na raka, cukrzycy i wszyscy inni z osłabionym układem odpornościowym. Wiele pasożytów kotów to pasożyty odzwierzęce, co oznacza, że są przenoszone przez zwierzęta i powodują choroby u ludzi. Dlatego zarówno w przypadku kociąt, jak i przypadku dorosłych osobników, czy też jeśli chodzi o kotki ciężarne- zachowaj ostrożność i dbaj o regularne odrobaczanie. Przede wszystkim zachowaj szczególną ostrożność, jeśli w Twoim gospodarstwie domowym jest ktoś, kto może być narażony na większe ryzyko narażenia. Nie daj się zwieść, że zimą robaki nie są problemem — niektóre gatunki mogą przetrwać w temperaturach nawet poniżej -30°C (!). Zatem nawet w naszym surowym, zimnym klimacie — Twój zwierzak, jak i wszyscy, którzy mają z nim styczność, nadal mogą być w niebezpieczeństwie chorób wywoływanych przez pasożyty. Warto powtórzyć raz jeszcze — jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości w kwestii odrobaczania kota, zawsze warto skontaktować się z dobrym lekarzem weterynarii, który z pewnością odpowie Ci na wszystkie pytania.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas