Czego potrzeba, aby cieszyć się pyszną kawą w domu

Niemal 73% Polaków zaczyna poranek od filiżanki kawy. To rozbudza zdrętwiałe ciało, dodaje energii i pozwala na rozpoczęcie pracy. Z powodu pandemii spędzamy więcej czasu w domu, a smak wciąż tej samej kawy każdego dnia może nie być już tak przyjemny. Aby picie kawy nie stało się nudne, proponujemy, abyś skorzystał z nowych odkryć - wypróbował nowe techniki parzenia i odkrywał nowe smaki, których jeszcze nie doświadczałeś w swoim domu.

Ekspres do kawy - wspaniała kawa w domu

Zwykle robienie kawy w domu polega na wsypaniu kawy mielonej do kubka i zalaniu jej wrzątkiem. Przygotowanie takiego napoju jest niezwykle proste i szybkie, ale jego smak i fusy często pozostawiają wiele do życzenia. Ci, którzy chcą poeksperymentować i wypróbować nowe smaki lub chcą wyczarować w domu idealny smak latte lub cappuccino, powinni pomyśleć o ekspresie do kawy. Na rynku jest ich bardzo duży wybór, więc na pewny każdy znajdzie opcję odpowiednią do swoich potrzeb. Tylko prawidłowo dobrany ekspres do kawy pozwoli cieszyć się ulubioną kawą w domu.

Kolbowe ekspresy do kawy - dla lubiących eksperymentować

Wybierając domowy ekspres do kawy należy mieć świadomość, że jest ich kilka rodzajów - jedne potrafią zrobić kawę za naciśnięciem jednego przycisku, inne wymagają nieco więcej pracy. Jeśli nie chcesz, aby ekspres wykonał wszystkie czynności za ciebie, tylko sam preferujesz mielić ziarna, regulować temperaturę itp., to możesz rozważyć zakup ekspresu kolbowego. To urządzenie pozwoli Ci ustawić ilość wody, ciśnienie lub ilość mielonej kawy, której chcesz użyć. Kolbowy ekspres do kawy da Ci swobodę eksperymentowania i odkrywania sposobów parzenia doskonałej kawy.

Automatyczny ekspres do kawy - kawa za jednym przyciskiem

Jeśli chcesz, aby maszyna wykonała za ciebie całą pracę, nawet świeżo mieliła ziarna, to najlepszy będzie automatyczny ekspres do kawy. W takim przypadku, wszystko co musisz zrobić, to wsypać ziarna, wlać wodę w odpowiednie miejsca i wybrać rodzaj kawy za naciśnięciem jednego przycisku. Oczywiście, wybierając ten ekspres nie będziesz mógł eksperymentować tak bardzo, jak mógłbyś z ekspresem kolbowym, ale duży wybór napojów kawowych za naciśnięciem jednego guzika (w tym i mlecznych) pozwoli Ci cieszyć się różnymi smakami kawy każdego dnia bez dodatkowych zmartwień.

Saszetkowe ekspresy do kawy - czysto i szybko

Jeśli szukasz nieco tańszej opcji, polecamy wybrać ekspres na saszetki, ewentualnie tabletki z kawą. Stosuje się w nich nie kawę świeżo mieloną, ale zapakowaną w specjalne torebeczki. Główną zaletą tego typu rozwiązania jest szybkie, łatwe i czyste przygotowywanie kawy. Wystarczy wlać wodę do specjalnego pojemnika, włożyć saszetkę z kawą mieloną do ekspresu, nacisnąć przycisk i poczekać, aż kubek napełni się gorącą kawą. Potem wyrzucić zużyte opakowanie do kosza i już. Ekspresy na saszetki działają dokładnie w ten sam sposób co inne automatyczne, tylko stosują niższe ciśnienie i kawę zapakowaną w torebki.

System spieniania mleka - dla miłośników kaw białych Ekspres do kawy powinieneś wybierać pod kątem dostępnych funkcji, które są ci potrzebne. Jeśli lubisz różnorodność smaków i szybkość, z jaką napój jest przygotowywany, to wystarczy ekspres automatyczny, na saszetki lub kapsułki. Jeśli preferujesz brać czynny udział w parzeniu kawy, to rozważ zakup ekspresu kolbowego. Natomiast jeśli lubisz więcej eksperymentować i przygotowywać kawy z mlekiem, to zwróć uwagę na ekspresy z systemem do jego spieniania. Aparat z tym wbudowanym systemem pozwala na ubicie wysokiej jakości pianki mlecznej. W ten sposób możesz zrobić latte, cappuccino, latte macchiato lub inne kawy z mlekiem. Możesz także dostosować stosunek kawy do mleka zgodnie z własnymi preferencjami. System parowy do spieniania mleka ma wiele, nie tylko automatycznych, ale i kolbowych ekspresów do kawy, a także droższe ekspresy na kapsułki.

Latte art Wbudowana w ekspres manualna dysza parowa (panarello) pozwala na uzyskanie nie tylko pysznej, mlecznej pianki o idealnej konsystencji, ale także umożliwia rysowanie na kawie pianką mleczną. Choć piękne wzory mogą nie udawać się na początku, to z czasem i zdobywaną praktyką, na twojej kawie na pewno pojawią się malowane kwiaty, serca i inne obrazki. Aby pożądane rezultaty osiągnąć jak najszybciej, trzeba poznać tajniki tej sztuki.

1 krok - spienianie mleka Aby uzyskać wysokiej jakości piankę, wlej odpowiednią ilość zimnego mleka do specjalnego dzbanka do spieniania. Następnie zanurz dyszę parowa w mleku i "ubijaj je", przechylając dzbanek w dół co kilka sekund, aby wpuścić trochę powietrza. Musisz usłyszeć syk. Następnie trzymaj dyszę zanurzoną przez kilka sekund, a mleko będzie już prawidłowo spienione. Oczywiście zwracaj uwagę na konsystencję mleka po ubiciu - nie powinno być ani zbyt gęste i ani nazbyt płynne, powinno być trochę błyszczące i bez dużych bąbelków.

2 krok - wykonywanie wzorów Gdy pianka jest odpowiednio przygotowana, możesz zacząć rysować na niej wzory. Dostępną filiżankę z espresso należy skierować do siebie i wlać mleko z wysokości kilku centymetrów. Jest to baza latte, która miesza się z espresso. Po tym kroku nawet połowa kubka nie została jeszcze napełniona. Następnie trzymaj dziobek dzbanka bardzo blisko powierzchni kawy i zacznij nalewać mleko ciągłym strumieniem. Podczas "rysowania" ważne jest, aby popchnąć mleko do przodu, aby było wystarczająco dużo miejsca na rysowanie. Jednocześnie należy nieznacznie zmniejszyć pochylenie kubka. Aby narysować kwiat, zacznij od płatków. W przypadku grubych płatków konieczne jest proste nalewanie, a w przypadku cienkich płatków konieczne jest poziome przesuwanie dzióbka dzbanka. Aby rozpocząć nową część kwiatka, podnieś dzbanek i opuść go ponownie, popychając lekko nowe mleko do przodu, aby części rysunku były blisko siebie. Upewnij się, że kawa nie wyczerpie się, gdy zaczniesz wlewać coraz więcej mleka. Wreszcie pozostaje łodyga kwiatu, przecinająca pionowo cały symetryczny wzór. W tym kroku ważne jest podnoszenie dzbanka coraz wyżej, aby łodyga nie była zbyt gruba i nie przesuwała rysunku. Jeśli poznasz już podstawy tej sztuki, reszta będzie zależeć tylko od twojej wyobraźni, a każda filiżanka kawy w twoim domu będzie małym dziełem sztuki.

Podsumowanie Dostępny na rynku szeroki wybór domowych ekspresów do kawy pozwala każdego dnia cieszyć się wysokiej jakości, doskonale przygotowaną kawą we własnym domu. Wybierz urządzenie, które najlepiej odpowiada twoim potrzebom i nie bój się eksperymentować. Różne rodzaje mleka i kawy oraz sposoby ich przygotowania mogą całkowicie zmienić smak napoju. Eksperymentuj więc i przygotowuj idealną kawę w zaciszu własnego domu.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje