Czy kalendarzyk małżeński jest skuteczny?
Artykuł sponsorowany
Kalendarz małżeński to jedna z najbardziej znanych, naturalnych metod planowania rodziny. Korzystanie z niego często jest podyktowane względami światopoglądowymi lub religijnymi. Wiele par decyduje się na taką formę także ze względu na jej naturalność i brak ingerencji w naturalny cykl organizmu.
Czym jest kalendarz małżeński i po co się go stosuje?
Kalendarzyk małżeński jest naturalną metodą, dzięki której kobieta - na podstawie obserwacji swoich cyklów - jest w stanie z dużym prawdopodobieństwem ustalić swoje dni płodne. Aby to było możliwe, konieczna jest obserwacja co najmniej 6-12 cykli miesiączkowych - ustalenie długości ich trwania, a także objawów towarzyszących.
Metoda kalendarzykowa zalecana jest kobietom, które mają uregulowane cykle miesiączkowe, są świadome swojego ciała, potrafią dostrzec wszelkie zmiany i nieprawidłowości, jakie pojawiają się w poszczególnych dniach cyklu.
Aby kalendarzyk sprawdził się jako metoda wyznaczania dni płodnych i terminu owulacji, kobieta powinna mieć regularne cykle miesiączkowe, trwające od 26 do 32 dni. W przypadku cykli krótszych dużo dłuższych lub bardzo nieregularnych, metoda nie jest zalecana ze względu na trudności z wyznaczeniem dni płodnych.
Z tego też względu kalendarzyk małżeński nie sprawdzi się również w przypadku kobiet bardzo młodych, które niedawno zaczęły miesiączkować i ich cykle są jeszcze nieregularne.
Jak oblicza się dni płodne z pomocą kalendarzyka małżeńskiego?
Do wyznaczania dni płodnych za pomocą kalendarzyka małżeńskiego potrzebne są obserwacje z co najmniej kilku miesięcy, a także podstawowa wiedza z zakresu fizjologii układu rozrodczego kobiety. Przy prawidłowym cyklu miesiączkowym owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej z jajnika do jajowodu ma miejsce w 14. dniu cyklu, czyli 14 dni od rozpoczęcia ostatniej miesiączki.
Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę długość życia plemników w drogach rodnych kobiety (do 72 godzin) oraz długość życia komórki jajowej (1-2 dni), możemy wyznaczyć dni płodne, czyli okienko czasowe, w którym jest większe lub mniejsze prawdopodobieństwo zapłodnienia. W jednym cyklu jest to około 8-9 dni płodnych.
Skuteczność kalendarza małżeńskiego
Prawidłowo prowadzony kalendarzyk małżeński ma wysoką skuteczność w przypadku par, które starają się o dziecko i za jego pomocą ustalają dni płodne. Jako metoda antykoncepcji budzi natomiast sporo wątpliwości.
Wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi od 14 do 40, co oznacza, że nawet u 40 na 100 par stosujących tę metodę w ciągu roku może dojść do ciąży. Trzeba również pamiętać, że ścisłe wyliczenia i matematyka nie do końca sprawdzają się w odniesieniu do organizmu, w którym nieustannie zachodzą różne procesy.
Nawet w przypadku kobiet, które od dłuższego czasu miały regularne cykle, mogą pojawić się zaburzenia wynikające z choroby, bezsenności, złej diety, przemęczenia, zmiany klimatu, zażywania leków czy nawet stresu.
Jako forma antykoncepcji metoda kalendarzykowa jest więc polecana tym parom, dla których ewentualna nieplanowana ciąża nie będzie stanowić problemu. W innym przypadku zdecydowanie warto zastosować dodatkowe formy zabezpieczenia przed niechcianą ciążą.
Przykład użycia kalendarzyka małżeńskiego Joanna i Piotr są małżeństwem w kilkuletnim stażem i niedawno podjęli decyzję o powiększeniu rodziny. Odstawili dotychczas stosowane metody antykoncepcji i rozpoczęli prowadzenie kalendarzyka małżeńskiego. Dzięki temu, że Joanna ma regularne cykle i prowadzi ustabilizowany tryb życia, kalendarzyk małżeński bardzo szybko okazał się skuteczny. Współżycie w dniach, które według kalendarzyka były płodne, poskutkowało zajściem w ciążę już po kilku miesiącach stosowania tej naturalnej formy planowania rodziny.
Kalendarz małżeński online
Choć jeszcze do niedawna metoda kalendarzykowa wymagała żmudnego notowania w kalendarzu terminów każdej kolejnej miesiączki i na jej podstawie wyznaczania dni płodnych i niepłodnych, dziś nie trzeba liczyć samodzielnie.
Dobry kalkulator dni płodnych online to doskonała propozycja dla pań, które mają regularne cykle i chcą szybko wyznaczyć dni płodne w danym miesiącu. Wystarczy podać datę ostatniej miesiączki oraz długość cyklu, aby szybko uzyskać wynik w postaci informacji o dniach płodnych i niepłodnych w danym cyklu.
Pary, które starają się o dziecko, będą dzięki temu wiedziały, kiedy współżycie da największe szanse na zapłodnienie.
Natomiast w przypadku par, które stosują kalendarzyk małżeński jako metodę antykoncepcji, będzie to informacja, w jakich dniach należy zastosować dodatkowe metody zabezpieczenia, aby nie doszło do zapłodnienia.
Artykuł sponsorowany