Czy ubezpieczenie dziecka w szkole jest obowiązkowe?
Artykuł sponsorowany
Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko w szkole dobrze się czuło, nie miało problemów z nauką i otaczało się gronem kolegów i koleżanek. Jedną z najważniejszych kwestii będzie także jego bezpieczeństwo. Nie chcemy, by dziecku stało się coś złego. Często szkoła proponuje ubezpieczenie szkolne dziecka. Czy jest ono obowiązkowe?
Czy ubezpieczenie szkolne jest obowiązkowe?
W wielu placówkach nauczyciele zachęcają do wykupienia ubezpieczenia szkolnego. Dlatego też rodzice często myślą, że leży to w ich obowiązku. Często też zdarza się, że ludzie działają na zasadzie wzajemnego inspirowania się. Skoro inni wykupują ubezpieczenie, instynktownie może się wydawać, że jest to nakazane prawnie.
Tymczasem prawda wygląda tak, że żadne ubezpieczenie, ani to które proponuje szkoła, ani to, które możemy wybrać sami indywidualnie nie jest obowiązkowe. Zgodnie z przepisami oraz oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Edukacji i Nauki, tego typu umowa z ubezpieczycielem zawierana jest wyłącznie z woli rodziców.
Dlaczego warto pomyśleć o ubezpieczeniu szkolnym dziecka?
Statystyki dotyczące lat 2011-2016 mówią o zatrważającej ilości wypadków na terenie szkoły w skali roku. W wymienionym okresie roczna ilość wypadków wynosiła około 65 - 70 tysięcy.
Najczęstszymi przyczynami tego typu zdarzeń są między innymi:
- nieuwaga wynikająca z rozkojarzenia,
- nieumyślne działania innych dzieci,
- urazy wynikające z bójek lub pobić,
- zły stan techniczny obiektów oraz elementów wyposażenia,
- nieodpowiednia organizacja harmonogramu zajęć,
- brak dostatecznego dozoru,
- brak przestrzegania przepisów BHP.
Na terenie szkoły najczęściej dochodzi do takich urazów jak:
- zwichnięcia i skręcenia,
- złamania, stłuczenia i zmiażdżenia,
- rany,
- urazy wewnętrzne,
- oparzenia,
- utrata części ciała,
- zatrucia.
Skutki takich zdarzeń bywają różne. Niektóre wymagają jedynie opatrunku i zwolnienia z zajęć w dniu wypadku. Inne przypadki wymagają hospitalizacji, unieruchomienia na dłuższy czas, operacji lub zabiegu, a czasem nawet długiej rehabilitacji.
Jakie ubezpieczenie dziecka wybrać?
Grupowe ubezpieczenie proponowane przez szkołę z pewnością jest tańsze od ubezpieczenia indywidualnego, ale na tym kończą się jego zalety. Zakres ochrony jest dość ograniczony, nie mamy wglądu w szczegóły umowy, a ostatecznie musimy wykazać się całym szeregiem najróżniejszych uwarunkowań, na koniec (najczęściej) dostając relatywnie symboliczne odszkodowanie.
Zdecydowanie lepiej jest postawić na indywidualne ubezpieczenie szkolne, które jest ubezpieczeniem NNW, czyli od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Wiemy, co kupujemy, wybieramy konkretny zakres, a potem już tylko szybka wpłata i natychmiastowa ochrona, która polegać może na czymś więcej niż tylko wypłata odszkodowania. Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie dziecka?
- pakiety
Ubezpieczyciele mają różne pakiety, które różnią się od siebie zakresem ochrony i ceną. Zwykle jest to jednorazowy koszt na cały rok - od około 50 zł za najtańsze pakiety (mogą zawierać np. tylko złamania), a najdroższe to koszt około 200 zł. Poszczególne opcje różnią się od siebie nie tylko zakresem ochrony, ale również kwotami odszkodowania za poszczególne urazy. Warto wszystko sprawdzić, porównać na spokojnie, przeczytać dokładnie OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia.
- wiek dziecka i ilość ubezpieczeń na jednej polisie
Niektórzy ubezpieczyciele oferują ubezpieczenie dziecka od urodzenia do osiemnastego roku życia, więc na przykład posiadając jedno dziecko w wieku szkolnym, drugie w przedszkolu, możemy ubezpieczyć je na jednej polisie. W niektórych firmach możemy ubezpieczyć do dziesięciorga dzieci na jednej polisie.
- dodatkowe opcje
Warto wiedzieć, że za relatywnie niewielki koszt dodatkowy możemy pozyskać cały szereg różnych rodzajów wsparcia i to nie tylko na polu finansowym. Dobre ubezpieczenie gwarantuje nie tylko odszkodowanie, ale także na przykład: wizyty u lekarza i wizyty domowe, wizyty u lekarzy specjalistów. W zakresie pomocy pozamedycznej możemy liczyć także na przykład na: pomoc w domu, opiekę nad dzieckiem w trakcie i po hospitalizacji.
Niektóre pakiety obejmują nawet takie elementy jak: zrobienie zakupów, dostarczenie leków, transport, zaopiekowanie się zwierzętami, czy sprzątanie. Pamiętajmy, że w praktyce są to bardzo przydatne opcje. Nie zawsze będziemy mogli zwolnić się z pracy. Nie zawsze też będziemy mogli osobiście zawieźć naszą pociechę do lekarza i spędzić w klinice cały dzień. Dziecko, podczas rekonwalescencji potrzebuje wsparcia edukacyjnego, a często dodatkowej opieki.
- ubezpieczenie online
Dziś możemy zawrzeć ubezpieczenie w pełni online, zapoznając się z różnymi wariantami, porównując różne oferty, a wszystko to w domowym zaciszu, bez presji, przed własnym komputerem. Z całą pewnością warto na spokojnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, które skrótowo nazywane są "OWU", dając sobie czas na wybranie najlepszej oferty.
Ubezpieczenie samo w sobie jest bardzo ważne w naszym życiu codziennym. Gdy mamy poczucie ochrony, o wiele lepiej funkcjonujemy. Dlaczego więc nie ubezpieczyć również naszych pociech? Dobre ubezpieczenie dziecka jest równie ważne co komplet ładnych zeszytów, odpowiednio dobrany tornister i dobre oceny w szkole. Wszystkie te elementy razem wzięte czynią czas nauki kompletnym i bezpiecznym.
Artykuł sponsorowany