Czytaj dziecku – to najlepsza inwestycja w jego przyszłość
Artykuł sponsorowany
Pamiętasz te czasy, kiedy jako dziecko z zapartym tchem słuchałeś przed snem opowieści czytanych przez rodziców? Tamte wyjątkowe chwile, pełne bliskości i wzruszeń, miały ogromny wpływ na to, kim jesteś dziś. W dobie wszechobecnej technologii czytanie dzieciom jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. To nie tylko przyjemna rozrywka, ale także inwestycja w ich przyszłość.
Książka - tu kształtuje się wyobraźnia i empatia
Czytając dziecku już od pierwszych miesięcy życia, otwierasz przed nim drzwi do krainy wyobraźni. Fantazyjne opowieści pomagają mu przenieść się w świat poza jego codziennym doświadczeniem. Dzięki książkom maluchy poznają nowe miejsca, spotykają niezwykłych bohaterów i przeżywają wraz z nimi różne przygody. To stymuluje ich kreatywność, dając im narzędzia do tworzenia własnych historii i rozwiązywania problemów. Co więcej, lektura książek jest wspaniałym sposobem na kształtowanie empatii. Pozwala dzieciom zobaczyć świat oczami różnych postaci i poczuć ich emocje. Czytając dziecku, pomagasz mu zrozumieć, że ludzie mają odmienne potrzeby, pragnienia i doświadczenia. Dzięki temu rozwija się w nim empatyczna postawa.
Czytaj dziecku, a ułatwisz mu rozwój
Badania naukowe potwierdzają, że czytanie wpływa na rozwój mózgu, tworząc połączenia neuronalne i kształtując zdolności poznawcze. Dzieci, które mają regularny kontakt z książkami, szybciej nabywają zdolności komunikacyjne, poszerzają zasób słownictwa i rozwijają umiejętność konstruowania zdań. Czytanie książek daje dziecku okazję do przyswojenia wiadomości z różnych dziedzin. To może mu pomóc znaleźć zainteresowania i pasje, które będą kształtować jego edukacyjną ścieżkę. Czytając dziecku, inwestujesz w jego przyszłość oraz dajesz mu solidne podstawy do nauki w szkole.
Chwile, które wzmacniają więzi
"Wspólne czytanie to czas, kiedy buduje się szczególna więź" - mówi Dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski. "Gdy rodzic czyta, dziecko czuje się wyjątkowe, bo wie, że obok niego jest osoba, która poświęca mu czas i uwagę. To chwile wspólnego śmiechu, wzruszenia i refleksji. Niekiedy lektura książki jest okazją do rozmów o trudnych tematach, na które w codziennym natłoku spraw nie wystarcza czasu. Opowieści mogą działać terapeutycznie i pomóc rozwiązać dziecku trapiące je problemy. Podczas czytania rodzic nie tylko opowiada, ale także słucha, co daje dziecku poczucie, że jest ważne i kochane. Emocje towarzyszące lekturze tworzą unikalne wspomnienia, które później stają się częścią rodzinnej tradycji. Książki, które nam czytano w dzieciństwie, chcemy przeczytać swoim dzieciom" - dodaje Jaworski.
"Mała książka - wielki człowiek"
"Mała książka - wielki człowiek" to największy w Europie i jeden z największych na świecie projektów bookstartowych i zarazem kampania społeczna promująca czytelnictwo wśród najmłodszych. Instytut Książki zapoczątkował ją w 2017 roku. Część bookstartowa projektu skierowana jest do dzieci w trzech grupach wiekowych: noworodków, przedszkolaków i pierwszoklasistów. Dzieci otrzymują dopasowane do ich wieku bezpłatne Wyprawki Czytelnicze. W każdej znajdują się broszury informacyjne dla rodziców.
Rodzice noworodków otrzymują specjalne Wyprawki Czytelnicze na oddziałach położniczych w niemal 320 szpitalach w całej Polsce. Zawierają one książkę "Mama, tata i ja. Hop-la-la!". To antologia wierszy znanych twórców, m.in.: Marii Konopnickiej, Wandy Chotomskiej, Joanny Papuzińskiej czy Jana Brzechwy. Ilustracje stworzyła Elżbieta Wasiuczyńska. Przedszkolaki odbierają Wyprawkę wraz z rodzicami, zakładając kartę biblioteczną w jednej z niemal 6 770 bibliotek biorących udział w akcji. Czytelniczą przygodę zaczynają od książki "Krasnal w Krzywej Czapce", która swoją premierę miała w 2022 roku. Jej autorem jest Wojciech Widłak, a ilustracje wykonała Aleksandra Krzanowska.
Uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej to grupa, której w tym roku poświęcono szczególną uwagę. W najbliższych tygodniach w swoich szkołach otrzymają najnowszą książkę Justyny Bednarek - "Wnuczkę antykwariusza" - z pięknymi ilustracjami Emilii Dziubak. To historia, która zabiera najmłodszych w podróż do przeszłości, ucząc, że odkrywanie rodzinnych korzeni to wielki skarb, z którego warto czerpać.
"Jeżeli od urodzenia nie zainwestujemy w to, by dzieciom świat literatury przybliżać, to jest takie prawdopodobieństwo, że one się z nim nie zetkną, ponieważ ten świat błyskotek, szybkich, zmieniających się obrazów, może wydawać się bardziej pociągający dla młodego człowieka" - mówi Emilia Komarnicka-Klynstra, ambasadorka kampanii.
"Całym sercem popieram ideę projektu Instytutu Książki, która włącza rodziców, ale też dziadków, rodzeństwo, bibliotekarzy i nauczycieli w to ważne zadanie, jakim jest przekazanie najmłodszym miłości do książek" - dodaje aktor Przemysław Stippa, który dołączył do grona ambasadorów kampanii.
Poznaj więcej zalet czytania i dowiedz się, jak wpływa ono na dzieci na różnych etapach rozwoju. Odwiedź stronę kampanii "Mała książka - wielki człowiek" prowadzonej przez Instytut Książki: http://wielki-czlowiek.pl/
Kampanię dofinansowano z budżetu państwa, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Artykuł sponsorowany