Dlaczego warto wybrać karmę dla psa z owadów?

W dzisiejszym świecie dokonywanie ekologicznych wyborów jest kwestią codzienności. Alternatywy dla białka odzwierzęcego dostępne są aktualnie w wielu produktach. Nowością jest mączka pozyskiwana z insektów, która dodana do karmy dla psów jest nie tylko kaloryczna i pożywna, ale pozytywnie wpływa na zdrowie naszych czworonogów.

Białko z owadów - jakie ma wartości odżywcze?

Białko z owadów to przyszłość - nie tylko w żywieniu zwierząt, ale również ludzi. Oswajanie się z tą myślą następuje powoli, jednak producenci zastępników mięsa mają na tym polu już olbrzymie sukcesy. Nic dziwnego. Z punktu widzenia odżywczego białko pozyskiwane z owadów jest tak samo bogate w kalorie i inne składniki, jak i tradycyjne mięso. Co więcej, pozbawione jest wielu składników, które negatywnie wpływają na organizm, jak np. cholesterol. Wygląda zatem na to, że jedyną barierą do pokonania jest ta kulturowa - szczególnie w naszej szerokości geograficznej, ponieważ w wielu miejscach na świecie spożywanie owadów jest jednym z elementów tradycji kulinarnej.

Zdaniem dietetyków, specjalistów od żywienia i lekarzy, którzy podjęli się badań nad alternatywami dla mięsa, insekty zawierają najbardziej pożywne ze wszystkich dostępnych białek. Charakteryzuje je wysoki udział aminokwasów egzogennych - czyli takich, których organizm zwierzęcy i ludzki nie jest w stanie wyprodukować samodzielnie, a potrzebuje ich do prawidłowego funkcjonowania. Mączka pozyskiwana z owadów zawiera nawet 60% białka, którego strawność wynosi 95%.

Insekty, chociaż być może się z tym nie kojarzą, są także świetnym źródłem zdrowych tłuszczów. Ich profil jest nieporównywalny do jakiegokolwiek rodzaju mięsa - równowaga między kwasami Omega 3 i 6 jest zbilansowana i zapewnia wsparcie dla układu odpornościowego oraz nerwowego. Dodatkowo tłuszcze te wspomagają serce i oczy. W przypadku zwierząt bez wątpienia poprawiają kondycję sierści.

Białko z owadów a białko z mięsa - co jest lepsze dla zdrowia psa?

Coraz więcej zwierząt domowych ma dolegliwości o podłożu alergicznym. Zalicza się do nich świąd skóry, matowy wygląd i wypadanie sierści oraz powstawanie charakterystycznych stanów zapalnych, które psy mają tendencję do nadmiernego wylizywania i wygryzania. 

Alergie to jednak nie jedyny powód, dla którego warto przyjrzeć się bliżej składnikom karmy, jaką serwujemy naszym podopiecznym. Polecane karmy dla psów zawierają białko z mięsa jagnięcego oraz ryb, ale okazuje się, że na żywieniu hipoalergicznym zyskać mogą wszystkie psiaki. Nowością na rynku karm dla czworonogów jest wykorzystywanie białka z owadów i łączenie jej z innymi niskoalergizującymi rodzajami białek. Taka karma jest nie tylko bezpieczna, ale przede wszystkim wysoko przyswajalna i bardzo smakowita. Co więcej, karma skutecznie wspomaga kondycję skóry i sierści. W ostatnim czasie na rynek weszła karma Brit Care Hair&Skin Insect&Fish, właśnie z dodatkiem białka owadów oraz bogatej w tłuszcze Omega białej ryby. Co więcej, w miejsce tłuszczu z kurczaka zastosowano w niej olej kokosowy, dzięki czemu karma będzie odpowiednia nawet dla psów-alergików.

Czemu powinieneś wybrać karmę z owadów dla swojego psa?

Stosowanie alternatywnych dla mięsa źródeł białka jest bez wątpienia bardziej przyjazne dla naszej planety. Hodowanie owadów w celu produkcji mączki jest nie tylko znacznie mniej obciążające pod względem energetycznym (wymaga mniejszego nakładu energii), ale także o wiele bardziej wydajne. Owady rosną szybciej niż krowy, świnie i drób, potrzebują znacznie mniejszego nakładu pokarmu i miejsca. Emisja dwutlenku węgla związana z tradycyjną produkcją mięsa jest jednym z największych problemów współczesnego świata - 1 kg mięsa obciążony jest olbrzymim śladem węglowym. Tymczasem białko z insektów jest aktualnie uznawane za najbardziej zrównoważony sposób produkcji kalorycznego i odżywczego pożywienia.

Decydując się na karmę z owadów masz pewność, że dokonujesz ekologicznego wyboru. Zobacz bogatą ofertę karm Brit dla Twojego czworonoga.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje