Dobroczynne działanie żurawiny

Artykuł sponsorowany

O dobroczynnych właściwościach żurawiny wiedziały już nasze babki, współczesna nauka potwierdza ludową mądrość – żurawina to nieoceniony lek w walce z infekcjami pęcherza moczowego, przeziębieniami oraz w profilaktyce chorób serca.

W medycynie ludowej żurawina jest wykorzystywana w leczeniu przeziębień
W medycynie ludowej żurawina jest wykorzystywana w leczeniu przeziębieńmateriały promocyjne

Ta niepozorna roślina z rodziny wrzosowatych rośnie na torfowiskach i to właśnie środowisko sprawia, że żurawina jest tak bogata w substancje o wyjątkowych właściwościach leczniczych. Znany jest jej dobroczynny wpływ na działanie serca i wątroby, jednak najbardziej rozpowszechnione jest jej korzystny wpływ na układ moczowy. Czerwone owoce są bogate w witaminy A, C i B.

Szklanka owoców dostarcza 3,2 g błonnika, ok 30 mg witaminy C, sole mineralne: wapń, fosfor, jod i miedź.

Dobroczynne działanie

W medycynie ludowej żurawina jest wykorzystywana w leczeniu przeziębień, anginy a także zalecana jest przy słabej pracy żołądka i jelit. Jest pomocna również w stanach przemęczenia i awitaminozy. Z badań wynika, że żurawina niszczy ok 80 proc. szczepów bakterii odpornych na antybiotyki.

Owoc zawiera cenne flawonoidy - podobne do tych, które są w czerwonym winie - korzystnie wpływające na rozszerzenie się naczyń krwionośnych, zmniejszając ryzyko zatykania się naczyń krwionośnych, co w efekcie zapobiega chorobom serca.

Znane jest także dobroczynny wpływ żurawiny na działanie układu pokarmowego - substancje zawarte w niej powstrzymują osadzanie się bakterii Helicobacter pylori - wywołujących wrzody żołądka- na ściankach układu trawiennego.

Żurawina ma także właściwości ochronne zębów, dziąseł i przyzębia - substancje, które zawiera tworzą ochronna powłokę utrudniająca przyleganie bakterii do szkliwa.

Ten czerwony owoc chroni również mózg. Regularne spożywanie owoców lub soku wpływa , dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, na spowolnienie procesu starzenia się szarych komórek.

Na zapalenie pęcherza

Jednak najbardziej doceniane są właściwości aseptyczne żurawiny wykorzystywane w leczeniu stanów zapalnych układu moczowego.

Infekcje układu moczowego najczęściej leczone są antybiotykami, a można zwalczać je w sposób naturalny.

W przypadku stanów zapalnych pęcherza żurawina bywa skuteczniejsza od nowoczesnych środków leczniczych, które nie zawsze przynoszą pożądane efekty. Bakterie w układzie moczowym, osadzając się głęboko, mają również dobre warunki do namnażania się. Chorobotwórcze bakterie często także "przyczajają się" czekając na osłabienie organizmu, by ponownie zaatakować.

Infekcje dróg moczowych wywołują najczęściej bakterie Escherichia Coli (E. coli), które osadzając się w układzie moczowym wywołują infekcję, żurawina zaś zmniejsza przyczepność bakterii tym samym zmniejszając ich liczbę w moczu. Stałe miejsce w codziennej diecie to droga do obniżenia podatności na infekcje dróg moczowych.

Badania potwierdzają, że żurawina nie tylko jest pomocna w leczeniu stanów zapalnych układu moczowego, ale także w profilaktyce i leczeniu nawrotów bakterii odpornych na działanie antybiotyków.

Owoce żurawiny są bogate w cytryniany ograniczające powstawanie złogów szczawianowo - wapniowych, przez co zapobiegają powstawaniu kamieni nerkowych. Regularne picie dużych ilość soku żurawinowego może się przyczynić nawet do rozpuszczenie już istniejących kamieni.

Suszona czy świeża?

Najwięcej substancji leczniczych zwierają świeże owoce - sezon trwa od października do stycznia, a szczelnie zapakowane można przechowywać w lodówce około 3 miesięcy - zawierają duże ilości kwasu benzoesowego, który jest naturalnym konserwantem.

Suszona żurawina zachowuje swoje właściwości przez kilka lat - najlepiej kupować całe owoce, zawierające drobne pestki. Owoce dobrze znoszą także wysokie temperatury, nie tracą podczas obróbki termicznej właściwości leczniczych.

Przy skłonnościach do infekcji dróg moczowych profilaktycznie zalecana jest szklanka soku dziennie, najlepiej oczywiście świeżo wyciśniętego z owoców. Dobrym źródłem cennych substancji są także mrożone lub suszone owoce, a także herbaty żurawinowe - one także mają właściwości lecznicze.

W profilaktyce stanów zapalnych układu moczowego, aby składniki zawarte w żurawinie były skuteczne, muszą mieć odpowiednie stężenie. Taka dawka to ok. kilogram owoców dziennie lub litr soku. Warto więc stosować suplementy zawierające żurawinę w odpowiednim stężeniu leczniczym.

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas