Reklama

Ergonomiczne wyposażenie biura

Meble biurowe powinny być nie tylko estetyczne i funkcjonalne, ale również wygodne. Właśnie z myślą o połączeniu wszystkich tych trzech czynników powstaje coraz więcej ergonomicznych mebli biurowych. Ich celem jest jak najlepsza organizacja stanowiska pracy oraz dostosowaniem go do rodzaju wykonywanych zadań i potrzeb pracowników.

Tanie meble biurowe najczęściej są niewygodne a długotrwała praca przy komputerze, która jest wykonywana na źle zaprojektowanym stanowisku z biegiem lat może prowadzić do negatywnych zmian w zdrowiu pracownika. Meble pracownicze powinny być odpowiednio przystosowane i zapewniać właściwy komfort. Niestety, praca biurowa wykonywana jest w wymuszonej pozycji, która źle wpływa na kręgosłup oraz stawy - stąd późniejsze problemy z układem mięśniowo-szkieletowym. 

Meble biurowe ergonomiczne - czyli jakie?

Jeśli pozycja pracownika jest prawidłowa, czyli ergonomiczna, zmęczenie pracą jest mniejsze a dolegliwości zdrowotne układu mięśniowo-szkieletowego nie powinny się pojawić. Wspomóc mogą to funkcjonalne meble biurowe takie jak biurka z regulacją wysokości czy aktywne krzesła (z piłkami balansującymi, siodłowe lub stołki ergonomiczne) plus ścianki działowe. Dobrze także, jeśli systemy mebli biurowych są dodatkowo wyposażone w bieżnie biurowe, rowery treningowe biurowe, platformy balansujące, z których można korzystać podczas przerw i które w znaczący sposób wzmacniają zdrowie pracownika i pozwalają mu się odprężyć.

Reklama

Ergonomiczna pozycja ciała

Oprócz odpowiednich mebli oraz sprzętu, ważna jest także pozycja podczas pracy. Stawy powinny być ustawione pod kątem prostym (kończyn górnych, dolnych a także tułowia). Głowa z kolei powinna być delikatnie pochylona do przodu.

Meble gabinetowe a ergonomia

Ergonomiczna aranżacja przestrzeni biurowej polega na odpowiednim wykorzystaniu dostępnej przestrzeni oraz zapewnieniu mebli odpowiedniej jakości. Klasyczne biurka zdecydowanie powinny zostać wyparte przez wygodne modele z elektryczną regulacją wysokości blatu. Bardzo ważne są także krzesła, właściwe oświetlenie oraz kolorystyka całego stanowiska pracy. Nie można zapomnieć o elementach dopełniających jak na przykład rośliny czy kwiaty. Wybór odpowiedniego krzesła czy biurka oraz właściwe oświetlenie poprawi komfort pracy oraz zdrowie i samopoczucie pracownika, co wpłynie na wydajność jego pracy. Świetny wybór mebli ergonomicznych można znaleźć na stronie: https://www.ajprodukty.pl/.

Meble biurowe - krzesło

Krzesło ma bardzo duży wpływ na obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego. Bardzo ważny jest dobór krzesła z odpowiednią regulacją, którą będzie można dopasować do użytkownika. Warto zwrócić uwagę na stabilność konstrukcji, posiadane atesty oraz brak ograniczeń ruchowych. Najlepsze są krzesła o podstawie pięcioramiennej, umożliwiającej przemieszczanie mebla w biurze - tzw. krzesła obrotowe.

Meble biurowe - biurko

Nieodpowiednio zaprojektowane biurko może stanowić przyczynę wielu problemów ze zdrowiem. Biurko powinno mieć odpowiednio dużą powierzchnię oraz możliwość regulacji wysokości. Nowoczesne biurka posiadają nawet regulację elektryczną. Najlepiej sprawdzi się jasny i matowy blat, który nie będzie odbijał światła. Warto zwrócić uwagę także na odpowiednio dużą przestrzeń pod biurkiem, która umożliwi swobodny ruch. 

Monitor a meble pracownicze

Ekran monitora powinien być dobrej jakości. Najlepiej, kiedy jest matowy - wówczas nie odbija światła. Tło za ekranem może być w różnej kolorystyce - dobrze jednak, jeśli jest ona stonowana. Zbyt duży kontrast pomiędzy ekranem i tłem za nim może szybko zmęczyć wzrok. Warto zadbać także o odpowiednie ustawienie monitora, które nie będzie obciążało karku oraz oczu - około 40-70 cm od oczu, prostopadle do kierunku patrzenia.

Meble biurowe a kolorystyka, oświetlenie i dodatki

Oświetlenie powinno być jak najbardziej naturalne - czym więcej światła dziennego, tym lepiej. Sztuczne światło powinno być tylko jego uzupełnieniem. Jeśli nie ma takiej możliwości, światło powinno być jak najbardziej zbliżone barwą i mocą do naturalnego. 

Istotnym elementem stanowiska pracy jest także wybór odpowiednich kolorów. Zbyt wiele wyrazistych akcentów w różnych kolorach może rozpraszać, podobnie jak meble biurowe w intensywnych barwach. Za duża mieszanka kolorów po dłuższym czasie staje się męcząca, warto zatem zadbać o to, aby całość tworzyła efekt spójności i spokoju. Kolory w dużym stopniu oddziałują na zmysły. Zielony pomaga się skupić, niebieski uspokaja, a wszelkie kolory ziemi jak beże czy szarości są bardzo naturalne, więc nie rozpraszają. 

W aranżacji przestrzeni do pracy warto pomyśleć także o dodatkach. Rośliny działają kojąco i uspokajająco a te doniczkowe dodatkowo oczyszczają powietrze. Oprócz ergonomii, warto pamiętać także o przerwach w czasie pracy - przynajmniej kilkuminutowych co godzinę. Przemęczony pracownik jest o wiele mniej kreatywny. 


Ergonomia ma na celu polepszenie warunków pracy i ma bezpośredni wpływ na jej efektywność. Pobudza innowacyjność, zwiększa koncentrację, poprawia nastrój i utrzymuje pracownika w dobrym zdrowiu, więc warto o nią zadbać.

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy