Jak chronić oczy latem?

Artykuł sponsorowany

Lato i wakacje to czas, kiedy szczególnie dbamy o ochronę naszej skóry. Zdajemy sobie sprawę, że promienie UV są dla niej szkodliwe, dlatego stosujemy kremy i balsamy z filtrem. Czy jednak tak samo dobrze dbamy o nasze oczy?

article cover
materiały promocyjne

Duże nasłonecznienie, chlor, piasek, pył czy słona woda to tylko niektóre aspekty działające niekorzystnie, a nawet szkodliwie na nasz wzrok. Jak zatem dbać o nasze oczy latem i co należy zrobić, aby uchronić je przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych?

Najważniejsze są dobre okulary przeciwsłoneczne

Podczas lata promieniowanie UV łatwiej dociera do naszych oczu, ale trzeba pamiętać, że nie tylko wtedy jesteśmy na nie narażeni. W pochmurny dzień, czy zimowy poranek też powinniśmy na nie uważać. Ponadto warto wiedzieć, że tafla wody może odbijać aż 95% promieni UV, a pory dnia, w których nasze oczy są szczególnie narażone to okolice godziny 9:00 oraz czas między 14:00, a 15:00.

Dobrym zabezpieczeniem przed promieniowaniem UV są okulary przeciwsłoneczne. W zasadzie wszystko jasne, ale z jakiegoś powodu bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ich szkła nie działają, a nawet mogą im zaszkodzić. Nic dziwnego, skoro często uliczne stragany kuszą nas ceną czy wyglądem produktów, a nie oferują odpowiedniej jakości. Dobre okulary przeciwsłoneczne posiadają odpowiednie certyfikaty, które świadczą o ochronie naszych oczu zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Posiadają też oznaczenie CE - zgodność z europejskimi standardami bezpieczeństwa.

Osoby cierpiące na krótkowzroczność lub dalekowzroczność nie muszą rezygnować z okularów przeciwsłonecznych. W salonie optycznym możemy kupić takie, które jednocześnie skorygują nasza wadę lub okulary korekcyjne, które reagują na światło na zewnątrz. Alternatywą dla okularów lub soczewek kontaktowych może być też korekcja wzroku, wykonana u lekarza specjalisty.

Okulary podczas uprawiania sportu

Podczas jazdy na rowerze, nasze oczy narażone są na szkodliwe działanie pyłów, kurzu czy piasku. Aby odpowiednio chronić je przed zaprószeniem, warto zaopatrzyć się w specjalne okulary do jazdy rowerowej.

To samo dotyczy pływania. Jeśli wybieramy wodę morską to zawarta tam sól może mieć negatywny wpływ na nasz wzrok. Natomiast w hotelowych basenach za szkodliwe działanie odpowiada zawarty w wodzie chlor. Rozwiązaniem będzie nic innego, jak specjalne okulary do pływania. Pamiętaj, że kąpanie się zarówno w morzu, jeziorze czy basenie, przy jednoczesnym noszeniu soczewek kontaktowych, może skończyć się to poważną infekcją oczu.

Odpowiednie nawilżenie oczu

Zarówno upały i duże nasłonecznienie, jak i klimatyzacja czy wentylatory mogą w znaczny sposób wysuszać nasze oczy. Jeśli chcemy uniknąć wynikających z tego objawów, powinniśmy zaopatrzyć się w nawilżające krople do oczu. Są one szczególnie wskazane podczas jazdy samochodem, gdyż ze względu na klimatyzacje, w środku pojazdu panuje zazwyczaj niska wilgotność.

Dbajmy o wzrok od wewnątrz

Okulary przeciwsłoneczne czy krople pomogą naszym oczom. Warto jednak im w tym pomagać, chociażby przez odpowiednia dietę. Najważniejszym składnikiem, który powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi - zwłaszcza latem - jest luteina. Jest to swego rodzaju filtr dla naszej siatkówki, który chroni oko przed promieniami UVA i UVB. Znajdziemy ją m.in. w: jarmużu, szpinaku, natce pietruszki, szczypiorze, brokułach, cukinii, dyni czy papryce.

Pamiętając o tych wszystkich aspektach jesteśmy w stanie uchronić nasze oczy przed złym wpływem słońca, kurzu czy wody. Cieszmy się zatem latem i piękną pogodą, ale miejmy przy sobie dobre okulary przeciwsłoneczne lub takie, do uprawiania sportu oraz nawilżające krople do oczu. Nie zapominajmy też o regularnych badanach i zachowaniu zdrowego rozsądku podczas wakacyjnych szaleństw.

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas