Jak dbać o okulary korekcyjne?

Artykuł sponsorowany

Okulary korekcyjne mogą nam służyć przez wiele lat – oczywiście, o ile nie zajdzie potrzeba zmiany okularów w efekcie pogłębienia wady wzroku. Konieczne jest jednak odpowiednie użytkowanie okularów, ich przechowywanie czy czyszczenie. Wystarczy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych akcesoriów, które ułatwią utrzymanie okularów w czystości i wydłużenie ich żywotności.

article cover
materiały promocyjne

Odpowiednie zakładanie i zdejmowanie okularów

Wiele osób nie przykłada szczególnej uwagi do tego, w jaki sposób zakłada i zdejmuje okulary. A to poważny błąd, gdyż niewłaściwe obchodzenie się z okularami może skutkować ich uszkodzeniem. Zarówno zakładając, jak i zdejmując okulary, powinniśmy używać obu rąk, przytrzymując okulary za zauszniki. Wydaje się to oczywiste? Niekoniecznie, gdyż nie brakuje osób, które zdejmują okulary, trzymając je tylko z jednej strony. O ile zdarza się to sporadycznie, nie powinno w negatywny sposób wpłynąć na kształt i wytrzymałość okularów. Jednak uczynienie z tego nawyku może przełożyć się na utratę stabilności zauszników, a to oznacza konieczność częstego odwiedzania optyka w celu dopasowania zbyt luźnych oprawek okularów. A w skrajnym przypadku może dojść do złamania lub oderwania zausznika od oprawki.

Podczas zakładania okularów obowiązuje ta sama zasada — trzymamy okulary obustronnie za zauszniki. Jeśli istnieje konieczność poprawienia zsuwających się okularów, nie należy popychać okularów w okolicy mostka, gdyż może to osłabić tą część okularów. Ustawiamy okulary w pożądanej pozycji, przytrzymując je za obydwa zauszniki.

Jak przechowywać okulary?

materiały promocyjne

Jeżeli nie nosimy okularów, powinniśmy zadbać o właściwe ich przechowywanie. Stanowczo odradzane jest noszenie okularów na czubku głowy. Nie dość, że mogą się zsunąć i roztrzaskać o podłogę, to dodatkowo rama okularów może ulec zniekształceniu. Okulary nie noszone na nosie powinny być przechowywane w odpowiednim etui. W ten sposób chronione są przed ryzykiem rozbicia szkieł podczas upadku, a także przed zarysowaniami szkieł. Ponadto futerał chroni okulary przed zanieczyszczeniami. Najlepiej sprawdza się futerał usztywniony, stanowiący doskonałe zabezpieczenie okularów przed uszkodzeniem — nawet wtedy, gdy przechowujemy okulary w torbie czy plecaku. Futerały na okulary, a także akcesoria niezbędne do utrzymania ich w czystości nabyć można w sklepie internetowym https://www.wokularach.pl/, w którym znaleźć można także szeroką ofertę okularów korekcyjnych.

Negatywnie na soczewki okularowe może oddziaływać trzymanie okularów szkłami do spodu na twardej powierzchni. Nigdy nie należy przechowywać okularów w nasłonecznionym, nagrzanym miejscu, bo stwarza to ryzyko odkształcenia ramy pod wpływem wysokiej temperatury.

Sekrety skutecznego oczyszczania okularów

Regularne, dokładne oczyszczanie okularów pozwala na zachowanie doskonałej jakości widzenia. Okulary należy czyścić w taki sposób, aby uniknąć zarysowania powierzchni szkieł. Szczególnej uwagi wymagają szkła okularów wyposażone w dodatkowe powłoki, np. antyrefleksyjną. Zestaw do czyszczenia okularów powinien zawierać specjalny płyn do czyszczenia oraz miękką ściereczkę z mikrofibry.

Cenne porady dotyczące tego, w jaki sposób dbać o okulary znaleźć można w poradniku opracowanym przez sklep internetowy wokularach.pl. Jedną z najważniejszych zasad dotyczących czyszczenia szkieł okularowych jest ta, aby nigdy nie czyścić ich na sucho - konieczne jest zwilżenie szkieł. Najlepiej jest użyć w tym celu specjalnego płynu dedykowanego czyszczeniu okularów. Dlaczego nie jest wskazane zwilżanie szkieł okularowych zwykłą wodą? Gdyż zawarty w niej kamień mógłby zarysować powierzchnię szkieł. Złym pomysłem jest także stosowanie płynów do mycia szyb czy innych detergentów - nie są one testowane pod kątem bezpieczeństwa ich stosowania w celu czyszczenia szkieł okularowych. Ponadto mogą one uszkadzać powłoki uszlachetniające szkła.

Aby dokładnie oczyścić powierzchnię szkieł i zapobiec ich zarysowaniom, najlepiej jest czyścić je ściereczką z mikrofibry. Umożliwia ona dokładne oczyszczanie szkieł bez ryzyka ich zarysowania. Stosowanie w tym celu papieru toaletowego, ręczników papierowych czy bawełnianych materiałów może natomiast skutkować niedokładnym oczyszczeniem okularów, stwarza ponadto ryzyko zarysowania szkieł. Okulary należy czyścić trzymając je delikatnie za mostek i przecierając szkła mikrofibrą, wykonując okrężne ruchy. Warto ponadto pamiętać o czyszczeniu nie tylko szkieł, ale także zauszników i oprawek okularowych.

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas