Jak nawilżyć i zregenerować suche dłonie?
Artykuł sponsorowany
Skóra dłoni jest cieńsza, częściej narażana na działanie czynników zewnętrznych i bardziej podatna na uszkodzenia niż reszta ciała. Jak o nią dbać, by była odpowiednio nawilżona i nie pokryła się przedwcześnie zmarszczkami?
Dlaczego skóra na dłoniach szybko ulega przesuszeniu?
Dłonie pokrywa cienka i delikatna skóra. Znajduje się na niej mniej gruczołów łojowych produkujących sebum, które tworzy hydro-lipidowy płaszcz naskórka. Dlatego szybko ulega przesuszeniu. Poza tym na dłoniach mamy znacznie cieńszą warstwę tkanki tłuszczowej, która dodatkowo z wiekiem powoli zanika, przez co zaczynają uwidaczniać się naczynia krwionośne, ścięgna i kości.
Dłonie narażone są także na ciągły kontakt ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi: detergentami, wysuszającym mydłem, promieniowaniem UV czy mrozem. Zatem to przeważnie na nich obserwujemy pierwsze oznaki starzenia się skóry. Jednak mamy wpływ na ich stan. Jak najlepiej je chronić i pielęgnować?
Jak spowolnić proces starzenia się skóry dłoni?
Przede wszystkim chrońmy dłonie przed promieniowaniem UV. Regularnie, nawet kilka razy dziennie, stosujmy kremy z filtrem - to najważniejsza zasada pielęgnacji przeciwstarzeniowej, która pomoże nam spowolnić proces powstawania zmarszczek i przebarwień, a także zapobiegać przesuszeniu skóry.
Kolejnym ważnym elementem pielęgnacji jest nawilżanie. Podczas mrozu należy sięgać po kremy tłuste, poza sezonem zimowym - nawilżające. Najlepiej smarować dłonie po każdym ich umyciu, szczególnie jeśli sięgamy po płyny dezynfekujące na bazie alkoholu, który mocno przesusza skórę.
Bardzo ważnym elementem ochrony dłoni jest noszenie rękawiczek jesienią i zimą oraz zakładanie rękawic ochronnych podczas sprzątania, pracy fizycznej czy uprawiania sportów. Dzięki temu chronimy dłonie przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, drażniącą chemią obecną w detergentach, a także uszkodzeniami mechanicznymi.
Nawilżenie powinno się odbywać nie tylko od zewnątrz, ale także od środka. Nawadniajmy się przez cały dzień wodą z dodatkiem cytryny czy mięty. Zadbajmy również o dietę bogatą w witaminy. Podstawą żywienia powinny być warzywa oraz owoce, najlepiej surowe.
Na co zwrócić uwagę przy doborze kosmetyków?
W składzie kremu do rąk szukajmy ceramidów, które utrzymują prawidłowe nawilżenie naskórka, a także mocznika mającego działanie antyseptyczne i złuszczające oraz kwasów tłuszczowych, które natłuszczają skórę i zapobiegają utracie wilgoci. Ważne są także nawilżające emolienty oraz kojąca alantoina lub D-pantenol.
Z kolei takie składniki jak gliceryna, wazelina i silikony tworzą ochronny film na skórze, zapobiegając utracie wody. Warto również sięgać po składniki przeciwstarzeniowe (witaminy E), rozjaśniające (witamina C), regenerujące (witamina A) i ujędrniające (koenzym Q10). Szeroki wybór kremów do rąk o różnych składach oferuje Dr.Max Drogeria.
Jak pielęgnować suche dłonie domowymi metodami?
Prócz kremów warto korzystać także z domowych metod pielęgnacyjnych. Raz w tygodniu zafundujmy sobie peeling. Można przygotować go z produktów, które znajdziemy w każdej kuchni. Wystarczy sięgnąć po cukier lub sól (nie stosujmy jej, jeśli skóra jest popękana) i olej lub oliwę.
Domową maseczkę można przygotować z miodu i awokado. Wystarczy do rozgniecionego miąższu dodać jedną łyżkę miodu, tak przygotowaną papkę nanieść na skórę dłoni i pozostawić na kwadrans. Świetnie sprawdza się także kisiel z siemienia lnianego. Jedną łyżkę siemienia gotujemy w szklance wody, aż zgęstnieje. Po ostudzeniu dodajemy jajko i łyżeczkę oliwy. Po upływie 15 minut spłukujemy maseczkę.
Mówi się, że dłonie są wizytówką człowieka. Z pewnością świadczą o tym, jak wielką wagę przykładamy do pielęgnacji skóry. Dlatego warto o nie zadbać, by jak najdłużej wyglądały pięknie i młodo. Pomogą nam w tym specjalistyczne kremy skomponowane, by chronić delikatną skórę dłoni, ale także ogólnodostępne składniki, które znajdziemy w kuchni.
Artykuł sponsorowany