Jak wybrać kinkiet? Podstawowe zasady

Artykuł sponsorowany

Kinkiet to lampa montowana na ścianie. Najczęściej stanowi to dodatkowe źródło światła, uzupełniające, które traktowane jest bardziej jako dekor. Nie ma jednak wątpliwości, że kinkiet sprawdza się także w ramach praktycznego oświetlenia. Ponieważ spełnia tak wiele funkcji, warto dobrze zastanowić się nad jego wyborem.

Zawsze wybieraj kinkiet LED, warto oszczędzać energię elektryczną i przyczyniać się do ochrony środowiska
Zawsze wybieraj kinkiet LED, warto oszczędzać energię elektryczną i przyczyniać się do ochrony środowiska.

Jaki kinkiet ścienny zamontować w salonie, który sprawdzi się lepiej w sypialni? Co uwzględniać, jeśli kinkiet ma być ozdobą ściany? Kompendium wiedzy w tym zakresie prezentujemy poniżej.

Co brać pod uwagę, wybierając kinkiet?

Zastanów się, gdzie zostanie zamontowany wybrany przez Ciebie kinkiet. Czy ma wspierać główny żyrandol, a może stanowić jedynie dekor? Pamiętaj, że kinkiet może dawać światło punktowe albo to bardziej rozproszone. Wiele zależy od klosza, jaki będzie posiadać tego rodzaju lampa.

Zwróć uwagę na opcje dodatkowe, jakie daje kinkiet. Najlepiej wybierać lampy ścienne, które można regulować oraz narzucać wybrany kąt padania światła. Dzięki temu możesz zastosować kinkiet do sypialni i ustawiać go tak, aby komfortowo czytać wieczorną lekturę. Regulacja pozwala także eksponować dekoracje w wybranym wnętrzu albo po prostu ozdabiać ścianę czy ukazywać jej dekor. Świetnie sprawdza się kinkiet montowany na ścianie imitującej beton albo starą cegłę, a żółte, ciepłe światło będzie wpływać na walory estetyczne takiego dekoru salonu czy korytarza.

Zawsze wybieraj kinkiet LED, warto oszczędzać energię elektryczną i przyczyniać się do ochrony środowiska. Co więcej, kinkiet z żarówką ledową będzie służył w pełnym komforcie przez długi czas, da też znacznie lepszą jakość oświetlenia.

Gdzie najlepiej sprawdza się kinkiet?

Co ważne, kinkiet można montować tak naprawdę w każdym wnętrzu. Kinkiet nad lustro sprawdzi się doskonale w łazience albo przy toaletce, dzięki czemu da dodatkowe światło tak pomocne przy robieniu porannego makijażu czy realizacji wszelkich wieczornych zabiegów pielęgnacyjnych. Uwzględnij tylko, aby kinkiet łazienkowy charakteryzował się pełną odpornością na niektóre niekorzystne czynniki, jakie panują w tym wnętrzu. Kinkiet musi być odporny na korozje, na przykład te wywołane działaniem wilgoci albo wody.

Kinkiet będzie też doskonałą opcją na dekorację ściany w salonie. Jako element praktyczny sprawdzi się zaś w korytarzu albo przy schodach. Tego rodzaju lampkę ścienną można montować zamiast zwykłej lampki nocnej w sypialni.

Co ciekawe, kinkiet można zakładać nie tylko we wnętrzach mieszkalnych, ale również na zewnątrz, na przykład na elewacji budynku. W ten sposób z łatwością stworzysz dekorację nieruchomości i zapewnisz oświetlenie wokół niej po zmroku. Kinkiety montowane na zewnątrz powinny być odporne na mróz, wysokie temperatury, opady deszczu i śniegu, wilgoć i zabrudzenia. Muszą być łatwe w utrzymaniu czystości, świetnie sprawdzają się kinkiety ledowe, które oszczędzają energię elektryczną.

Kinkiet jako dekoracja wnętrza

Ponieważ kinkiet jest najczęściej tym dodatkowym źródłem światła i rzadko zdarza się, aby tego rodzaju lampa ścienna mogła zastąpić centralny żyrandol, jako element dekoracyjny można dobierać go zgodnie z panującym w danym wnętrzu stylem. Ogromną popularnością cieszy się kinkiet nowoczesny, ale tak naprawdę lampy tego rodzaju udaje się wybrać do każdej aranżacji. Jeśli chcesz, aby takie oświetlenie było dekorem wnętrza urządzonego w stylu loftowym, postaw na kinkiet czarny. Kinkiet złoty sprawdzi się doskonale we wnętrza glamour, a kinkiet biały będzie idealny w pokoju klasycznym czy skandynawskim.

Jeśli kinkiet ma być zamontowany na dekoracyjnej ścianie, niech jego konstrukcja będzie raczej typowa, stonowana, niezbyt wyróżniająca się. Jeśli zaś ma ozdabiać nieco nudną ścianę i sprawić, aby ta była oryginalna i wyjątkowa, można wybierać kinkiety z ręcznymi rzeźbieniami, o nietypowej formie. Dzisiaj producenci oferują naprawdę szeroki wybór takich lamp.

Co więcej, kinkiety można wybierać wedle materiału, z jakiego zostały wykonane. Kinkiet loft będzie idealny, jeśli wybierze się ten metalowy albo mosiężny, do wnętrz nowoczesnych albo glamour warto wybierać kinkiet szklany. Piękną dekoracją będzie też kinkiet dodatkowo zdobiony kryształkami albo boho chwostami.

Można stawiać na kinkiety o zabudowanych kloszach, które będą dawać światło punktowe i raczej delikatne albo te z żarówką odkrytą, tzw. halogeny, które stanowią świetne źródło światła mocnego, praktycznego.

Bez względu na rodzaj kinkietu, tego rodzaju lampa ścienna zawsze da specyficzny, nieco przytulny nastrój i klimat wybranego wnętrza. Co ważne, decydując się na kinkiet ścienny, należy pomyśleć o jego montażu jeszcze przed rozprowadzeniem kabli elektrycznych. Pamiętajmy, że kinkiet wymaga odpowiedniej oprawy, niezbyt estetycznie wyglądać będzie podłączony do standardowego kontaktu, kiedy zwisa z niego kabel. Znacznie lepszym wyjściem jest zaprojektowaniem oświetlenia w domu już na etapie jego projektu, aby uniknąć kucia ścian i koniecznego remontu w późniejszym czasie.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas