Jakie buty wybrać w góry? To pytanie powinien sobie zadać sobie każdy turysta
Artykuł sponsorowany
Buty górskie mogą nas zaprowadzić na niejeden szczyt. Aby jednak dotrzeć tam komfortowo i, przede wszystkim, bezpiecznie – muszą być one dobrze dobrane. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając buty w góry, by wędrowanie stało się lekkie i przyjemne? Wyjaśniamy!
Wycieczki górskie mogą stać się pasją albo sposobem na życie. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba postawić pierwszy krok w górach. Ten pierwszy krok czasem zmienia wszystko. Rodzi się w nim miłość do wędrowania i gór, ale nie bez znaczenia jest to, jakie buty wybierzemy do chodzenia po górskich grzbietach.
Stopy wymagają wyjątkowej opieki podczas pokonywania szlaków. Nie sprawdzą się podczas takiej aktywności zwykłe buty sportowe, które wybieramy do chodzenia po płaskim terenie, najczęściej w mieście.
Turysta, który dba o swoje bezpieczeństwo i jest świadomy tego, jak cenne są jego nogi podczas zdobywania szczytów, wybierze buty dedykowane do trekkingu, wykonane przez firmę, która specjalizuje się w tworzeniu butów z myślą o górach.
Buty górskie: za kostkę czy niskie?
Najczęściej pierwsze pytanie, jakie zadaje sobie turysta, który szuka butów idealnych, brzmi: powinny być one za czy może przed kostkę?
Dlaczego to takie ważne? W górach, podczas trekkingu, wspinaczki, często dochodzi do urazów dolnych kończyn. Skręcenia i zwichnięcia, a także złamania, królują wśród nieszczęśliwych wypadków. Gdy dobrze dobierzemy buty górskie, zmniejszamy ryzyko takiej kontuzji w górach.
Można zdecydować się na buty za kostkę, by była ona usztywniona, co powoduje, że pewniej stawiamy kroki. Taka wysoka cholewka stabilizuje staw skokowy i doskonale sprawdza się, gdy maszerujemy ze sporym obciążeniem - ciężkim plecakiem. Wówczas, mając zachwianą równowagę, częściej tracimy balans, a specyficzny teren gór nie ułatwia nam zadania. Warto wtedy pomyśleć o butach sięgających za kostkę.
Jeśli jednak cenimy sobie dobrą przyczepność, a przede wszystkim lekkość, warto pomyśleć o niskich butach górskich, czyli takich, których cholewa kończy się pod kostką. Dzięki mniejszej sztywności niż w wysokich butach górskich, niskie obuwie sprawia, że stopa lepiej pracuje w bucie, a staw skokowy ma większą swobodę. Takie buty świetnie sprawdzą się przy lekkim podejściu, a także wtedy, gdy lubimy szybsze tempo i nie mamy zbyt dużego obciążenia pod postacią plecaka.
Pora roku ma znaczenie przy wyborze butów górskich
Nie ma uniwersalnych, a jednocześnie idealnych butów górskich, które sprawdzą się w każdym terenie, przy każdej pogodzie i w każdej porze roku.
Zimowe buty górskie powinny charakteryzować się przede wszystkim nieprzemakalnością. Jeśli w lecie używamy butów ponad kostkę nic nie stoi na przeszkodzie by służyły nam również zimą. Jeśli jednak zdecydujemy się wybrać w wyższe partie gór, dobrze jest mieć na nogach buty ze sztywną podeszwą pozwalającą założyć raki. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że większość modeli butów turystycznych nie jest ocieplona, a termikę regulujemy poprzez dobór odpowiedniej grubości skarpet trekkingowych."
Ale latem? Stopa powinna mieć w bucie suchy mikroklimat, a więc szybkie odprowadzanie wilgoci będzie na wagę złota. Podobnie jak lekkość. Materiał, z jakiego wykonane są letnie buty górskie, nie powinien obciążać zmęczonej wędrówką i upałem stopy. Dlatego w ciepłe dni najlepiej sprawdzą się niskie buty podejściowe, takie jak np. Salewa Dropline.