Jakie płyty meblowe wybrać na meble kuchenne?
Artykuł sponsorowany
Meble kuchenne muszą połączyć dwa światy: estetykę oraz praktykę. Z jednej strony powinny intrygować wzrok, nawiązywać do ogólnej kolorystyki wnętrza i eksponować określone walory. Z drugiej – ważne, by wykonać je z trwałych, mocnych, wytrzymałych materiałów.
Kuchnia jest miejscem, które - w kontekście umeblowania - okazuje się szczególnie specyficzne. O ile to pomieszczenie zamknięte, można dość swobodnie traktować kolorystykę mebli - postawić na klasyczną biel z drewnianymi blatami lub sięgnąć po wszelkie inne wersje barw. Jeśli jednak kuchnia to np. aneks dodatkowo wsparty dużą wyspą dzielącą przestrzeń roboczą a miejscem wypoczynku, materiały powinny nawiązywać do tego sektora wnętrza.
Dodatkowo, wpływ na wybór odpowiedniego materiału do stworzenia kuchni mają cechy użytkowe. Pomieszczenie jest narażone np. na duże zmiany temperatur - od nagrzania wnętrza po szybkie schłodzenie. Istotnym czynnikiem jest również wilgoć powstająca podczas procesu gotowania. W ten sposób pojawia się pytanie: z jakich materiałów zrobić meble do kuchni?
Drewno, płyta MDF lub sklejka
Najczęściej spotykanymi materiałami, z których powstają meble kuchenne są klasyczne drewno, płyty MDF oraz słabsze jakościowo sklejki. Jaka jest ich specyfika?
Drewno od lat traktowane jest jako tradycyjny materiał do przygotowania zabudowy kuchennej. Jest naturalne, daje duże możliwości aranżacji, przez lata zachowuje swoje walory wizualne. Ma jednak również wady. Podstawową jest cena - materiał okazuje się znacznie droższy niż rozwiązania alternatywne. Dodatkowo, decydując się na kuchnię z drewna trzeba liczyć się z możliwością zmian strukturalnych - dzieje się tak pod wpływem wilgoci silnie oddziałowującej na powierzchnię.
Właśnie z tych powodów szczególnie popularnym materiałem do tworzenia zabudowy są płyty meblowe z MDF. Tego rodzaju materiały wykonywane są z przetworzonego drewna, które po znaczącym rozdrobnieniu zostaje wzbogacone o związki organiczne, a następnie sprasowane przy wykorzystaniu wysokich temperatur. W ten sposób powstaje trwała, wytrzymała struktura, która okazuje się być równie odporna na np. nacisk jak drewno.
Płyty meblowe wykonane z MDF są odporne na wilgoć i trwałe - technologia ich wykonania sprawia, że są na etapie produkcji dostosowane do wyzwań wprost z kuchni. Podobnie jak naturalne drewno, charakteryzują się łatwością obróbki. Dzięki temu można je bardzo swobodnie kreować i zmieniać według założeń projektowych. Dzięki temu, osoby planujące nową kuchnię mogą bez ograniczeń wskazywać realizującemu zlecenie stolarzowi, jak powinna wyglądać nowa zabudowa. Łatwość dostosowania płyt MDF pod wymiar czy kształt daje nieograniczone wręcz możliwości.
Ważną zaletą płyt meblowych jest ich cena. MDF, dzięki technologii wykonania, okazuje się być zdecydowanie tańszy niż drewno. Dotyczy to każdej opcji grubości - warto pamiętać właśnie o tym, że MDF to materiał, który jest dostępny w kilku wariantach, co jeszcze bardziej wpływa na uniwersalność zastosowania.
Innymi materiałami, z których powstają kuchnie są również płyta wiórowa oraz sklejka. W obu przypadkach zwracają uwagę niską ceną, ale wziąć pod uwagę trzeba fakt, że są niezbyt odporne na wilgoć. Również trwałość zabudowy z takich materiałów, w nieco szerszej perspektywie może budzić wątpliwości.
Jak wybrać najlepszy wariant kolorystyczny?
Nowoczesne kuchnie nie ograniczają się już wyłącznie do kolorystyki drewna. To oczywiście niezmiennie materiał dominujący, ale w projektach coraz więcej jest odejścia do nowych formatów. To dominująca biel, barwy fantazyjne czy unikolory.
Możliwości w tym względzie pokazuje np. paleta barw, jakie mają płyty meblowe Swiss Krono. Wśród nich znaleźć można ciekawe warianty oparte na skojarzeniu z surowym materiałem budowlanym - to np. Beton Millenium D1038. Opcja ta sprzyja nadaniu wnętrzu charakterystycznego chłodu, który doskonale pasuje do wnętrz utrzymanych w surowym, skandynawskim stylu. Warto również zastanowić się, czy ciekawym wariantem byłoby skonfrontowanie betonu na np. frontach mebli wraz z ciepłym blatem utrzymanym w tonacji drewna.
Duże możliwości doboru barw dają też unikolory - płyty meblowe Swiss Krono utrzymane w jednolitej formie barwy. Pokazują one, że czerwień może mieć niejedną wersję: od jaśniejszych po intensywną, wręcz ciemną. Dokładnie to samo charakteryzuje wszelkie inne dekory oparte na gamie unikolorów. To szczególnie ciekawa opcja w przypadku osób, które cenią sobie jednolitość barw i chcą utrzymać w takich założeniach wnętrze kuchni.
Oczywiście ważną grupę wśród propozycji Swiss Krono zajmują niezmiennie płyty meblowe podkreślające urok i estetykę drewna. To szczególnie rozbudowana grupa dekorów. Wszystkie perfekcyjnie uwypuklają naturalność słoi drewna i - co warte podkreślenia - idealnie pasują zarówno do jasnych unikolorów jak i pozostałych wzorów Swiss Krono.
Warto również pamiętać, że płyty meblowe Swiss Krono to także nieco wizualnych eksperymentów. Wśród nich są dekory bardzo plastyczne - o swobodnej kresce i ciekawych zabiegach graficznych. Pokazuje to np. Hong Kong - wzór fantazyjny, który pokazuje, że płyta meblowa może wychodzić poza wszelkie standardowe propozycje.
Gdzie kupić płyty meblowe?
Szeroki wybór płyt meblowych Swiss Krono zapewnia Abler - hurtownie, które są autoryzowanym przedstawicielem tej marki od niemal ćwierćwiecza. Oddziały Abler znajdują się w Toruniu, Bydgoszczy, Inowrocławiu, Brodnicy, Słupsku, Płocku, Gdyni i Kaliszu. Płyty meblowe Swiss Krono dostępne są w sprzedaży detalicznej i hurtowej. Duże zaplecze magazynowe i wysokie stany towarowe sprawiają, że materiały do produkcji mebli dostępne są "od ręki". Abler zapewnia również szereg usług dla stolarzy oraz osób planujących samodzielne zrobienie mebli w oparciu o produkty Swiss Krono. To m.in. cięcie płyt meblowych na wymiarowane formatki, które można zamówić poprzez internetowy system e-Rozkrój. Szczegółowe informacje znajdują się na Abler.pl oraz są udzielane przez pracowników działów handlowych firmy.