Reklama

Reklama

Koronawirus - które badania warto wykonać podczas pandemii i na czym polegają testy antygenowe?

Każdego dnia czytamy o coraz większej liczbie Polaków, chorujących na COVID-19. Na przebieg zakażenia koronawirusem mają wpływ choroby współistniejące. Oznacza to, że jeżeli chorujemy na przewlekłe schorzenia, to możemy ciężej przechodzić infekcję. Jak możemy sprawdzić, czy dolegają nam takie choroby? Które badanie możemy wykonać, żeby dowiedzieć się, czy już nie chorowaliśmy na COVID-19? I na czym polegają testy antygenowe?

Badania, które warto wykonać podczas pandemii

Laboratoria medyczne Diagnostyka zachęcają nas do wzięcia udziału w kampanii edukacyjno-profilaktycznej "Zdrowie pod lupą w dobie pandemii", która potrwa do końca listopada. W ramach akcji możemy wykonać dwa zestawy badań, dzięki którym dowiemy się, czy mieliśmy już kontakt z wirusem SARS-CoV-2 oraz czy chorujemy na niektóre przewlekłe schorzenia.

Reklama

W ramach kampanii dostępne są dwa pakiety badań w niższych cenach:

 1. e-Pakiet "Zdrowie w dobie pandemii",
 2. e-Pakiet Koronawirus SARS-CoV-2, panel przeciwciał (IgM, IgG) półilościowo.


Zestawy badań należy kupić w e-Sklepie Diagnostyki i zrealizować w trakcie 90 dni w Punktach Pobrań, w których działa sprzedaż internetowa.


Pakiet "Zdrowie w dobie pandemii"

Do chorób przewlekłych, które wpływają na cięższy przebieg zakażenia COVID-19, należy zaliczyć w szczególności:

 • POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc,
 • poważne choroby sercowo naczyniowe,
 • przewlekłe choroby nerek,
 • otyłość,
 • choroby nowotworowe,
 • cukrzyca typu 2,
 • stany po przeszczepie narządów,
 • anemia sierpowata. 


Badania laboratoryjne mogą pomóc we wczesnym wychwyceniu wielu nieprawidłowości zdrowotnych, które mogą wpłynąć na cięższy przebieg zakażenia koronawirusem. Takie badania dostępne są w Pakiecie "Zdrowie w dobie pandemii". W jego skład wchodzą:

 • morfologia krwi,
 • kreatynina z eGFR,
 • glukoza,
 • lipidogram (CHOL, HDL, nie-HDL, LDL, TG),
 • próby wątrobowe (ALT, AST, GGTP i ALP, stężenie bilirubiny całkowitej)
 • CRP.


 Co więcej, do wyników badań dołączony jest automatyczny raport, zawierający ich interpretację.

Pakiet Koronawirus SARS-CoV-2, panel przeciwciał (IgM, IgG) półilościowo

Jak sprawdzić, czy przeszliśmy zakażenie koronawirusem w przeszłości, także bezobjawowo? Pomoże nam w tym panel przeciwciał (IgM, IgG) półilościowo. W ramach tego testu serologicznego oznaczane są przeciwciała w dwóch klasach: IgM i IgG, które wytwarzają się w naszym organizmie po kontakcie z wirusem SARS-CoV-2. Naukowcy dowiedli, że przeciwciała klasy IgM i IgG pojawiają się we krwi prawie równocześnie - IgM w przeciągu 5 dni od wystąpienia objawów,  a IgG po 5-7 dniach.

Wynik dodatni badania przeciwciał najpewniej wskazuje na przebyty kontakt z koronawirusem. Jeżeli w ramach badania otrzymamy IgM dodatnie, a IgG ujemne lub IgM dodatnie i IgG dodatnie, to wynik ten może oznaczać wczesną fazę infekcji. Natomiast, jeżeli uzyskamy IgM ujemne i IgG dodatnie, to taki wynik może sugerować, że infekcja wirusem SARS-CoV-2 nastąpiła dawno.

Wynik ujemny badania przeciwciał możemy otrzymać w kilku przypadkach:

 • gdy nie mieliśmy kontaktu z wirusem,
 • gdy mieliśmy kontakt z wirusem, ale niedawno, ok. 7-10 dni przed badaniem,
 • w nielicznych przypadkach - gdy dawno przeszliśmy infekcję (powyżej 3 miesięcy wcześniej) i najczęściej bezobjawowo.

Szybki test antygenowy w kierunku SARS-CoV-2

W ofercie laboratoriów medycznych Diagnostyka pojawił się również nowy, szybki test antygenowy. Jest to test tzw. II generacji. Badanie to wykrywa obecność antygenów (białka) wirusa SARS-CoV-2 w wymazie z nosogardzieli.

Test antygenowy pomocny jest we wczesnej diagnostyce zakażenia koronawirusem, optymalny czas jego wykonania to pierwsze dni występowania objawów (do 5-7 dnia).  Jego wynik można otrzymać w ciągu zaledwie kilkudziesięciu minut od wykonania wymazu. Badanie posiada dużą wiarygodność w zakresie weryfikowania zakażenia u osób objawowych.

Do 15 listopada badanie możemy kupić w obniżonej cenie, korzystając z kodu diagnostyka20.

 

Warto wykonać proponowane wyżej badania profilaktyczne, ponieważ pomogą nam określić stan naszego zdrowia w dobie pandemii wirusa SARS-CoV-2.

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje