Magiczne miejsce kilkaset metrów pod ziemią

Artykuł sponsorowany

Jeszcze ćwierć wieku temu wydobywano tutaj sól. Dziś jest to jedna z największych atrakcji turystycznych Małopolski, miejsce przyciągające turystów jak magnes, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najstarsza kopalnia soli w Polsce w tym roku obchodzi 770 urodziny.

Kaplica Św. Kingi , przejazd kolejki - zdj. A. Brzoza
Kaplica Św. Kingi , przejazd kolejki - zdj. A. Brzozamateriały promocyjne

Znajdująca się w Bochni kopalnia soli jest jednym z najchętniej wybieranych miejsc na wycieczki szkolne i rodzinne wypady. Każda z czterech dostępnych tras dostarczy wiele radości zarówno młodszym, jak i starszym zwiedzającym. Surowe wnętrze kopalni robi ogromne wrażenie nie tylko na tych, którzy są tu po raz pierwszy. Zjeżdżając prawdziwą górniczą windą pod ziemię, zwiedzający przenoszą się w inny świat.

Przygoda na 4 sposoby

Kopalnia soli w Bochni to świetne miejsce dla spragnionych wrażeń turystów. Do wyboru mają oni cztery trasy o różnym stopniu trudności: podstawową z ekspozycją multimedialną, przyrodniczą, historyczną oraz Trasę śladami kaplic bocheńskich górników.

Trasa multimedialna to najłatwiejszy do przejścia szlak w bocheńskiej kopalni, choć, by go pokonać, trzeba zmierzyć się ze sporą liczbą schodów (jest ich ponad 700!). Przejście nią to swoista podróż w czasie, która przypadnie do gustu zwłaszcza dzieciom. Rozpoczyna się w czasie księcia Bolesława Wstydliwego i jego żony-księżnej Kingi. Przewodnikami po zapierających dech w piersiach losach kopalni są kolejni władcy Polski, a także duch Cystersa - mnicha, z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni w Bochni. Oddziaływująca na wszystkie zmysły ekspozycja multimedialna pozwala na wczucie się w niesamowity klimat kopalni. Została skonstruowana tak, by w przystępny, prosty sposób pokazać historię miejsca i trudy pracy górników.

Trasę, prowadzącą przez unikatowe solne komory turyści pokonują pieszo oraz kolejką górniczą , a chętni mogą przepłynąć łodzią. Wycieczka kończy się w największej z komór bocheńskiej kopalni 250 m pod ziemią. W komorze Ważyn na dzieci czekają kolejne atrakcje - podziemny plac zabaw oraz 140 m zjeżdżalnia! Do dyspozycji turystów pozostaje restauracja Ważynek.

Dla osób z niepełnosprawnością ruchową przygotowano specjalne godziny zwiedzania, umożliwiające zwiedzanie trasy turystycznej oraz pobyt w komorze Ważyn.

Komora Mysiur - zdj. A. Brzoza
Komora Mysiur - zdj. A. Brzozamateriały promocyjne

Unikalna podziemna przyroda

Rodzice zwiedzający kopalnię ze starszymi dziećmi często wybierają Trasę przyrodniczą. Jest ona trochę bardziej wymagająca kondycyjnie i nieodpowiednia dla dzieci poniżej siódmego roku życia, ale dostarcza bezcenną wiedzę przyrodniczą i geologiczną. Na ścianach korytarzy i komór bocheńskiej kopalni natrafić można na piękne skupiska solnych wykwitów i kalafiorów oraz podziwiać niezwykle rzadki, fluorescencyjny halit, czyli świecące kryształy soli. Elementem trasy jest przeprawa łodzią po zalanej solanką komorze. Choć przeprawa wiedzie przez zaledwie 120 m odcinek trasy, spokój panujący w tym miejscu, jak i dźwięk wioseł odbijający się od tafli wody, mają niezwykle relaksujący wpływ i powodują wrażenie zatrzymania się w czasie.

Ekstremalna lekcja historii

Każdy, kto czuje się na siłach, by przejść podziemną ścieżkę, mierzącą ponad trzy kilometry długości, powinien zdecydować się na wybór Trasy historycznej "Wyprawa w Stare Góry". Przejście jej wymaga determinacji i dobrej kondycji fizycznej. Na szczęście piękne, surowe widoki, niedostępne dla zwykłych zwiedzających są warte tego wysiłku.

Trasa historyczna wiedzie przez najstarszą część bocheńskiej kopalni. Podążając za przewodnikiem przez ciasne korytarze i przedziały drabinowe, można poczuć się jak górnik solny sprzed wieków! Ekstremalny szlak wiedzie tropem najstarszych, średniowiecznych, nigdy wcześniej nieudostępnianych turystom wyrobisk bocheńskiej kopalni. To tutaj turyści prawdziwie dotykają historii i mogą wyobrazić sobie trudy pracujących tutaj ludzi. Niektórzy powiadają, że gdy na chwilę przymkną oczy, to usłyszą rwetes i gwar wykuwających sól rzemieślników.

Ostatnia Trasa Śladami kaplic bocheńskich górników polecana jest zwłaszcza tym, którzy cenią sobie kontemplowanie i atmosferę religijnych miejsc. Prowadzi ona przez sześć kaplic znajdujących się w podziemiach bocheńskiej kopalni soli. To miejsca nie tylko piękne, ale i przepełnione żarliwą modlitwą pracujących tam przed laty górników. Do współczesnych czasów ostało się sześć kaplic. Źródła historyczne opisują, że kiedyś było ich tam ponad trzydzieści. Ta ścieżka to świetne miejsce dla miłośników sztuki sakralnej. Jedyne w swoim rodzaju kaplice, schowane w solnych wnękach przynosiły otuchę pracującym górnikom.

Podziemna przeprawa łodzią - zdj. A. Brzoza
Podziemna przeprawa łodzią - zdj. A. Brzozamateriały promocyjne

Jedno miejsce-wiele zalet

Wizyta w bocheńskiej kopalni soli to nie tylko niesamowite doświadczenia i nieszablonowa lekcja historii. To także dobry sposób na spędzenie upalnego lub wyjątkowo pochmurnego dnia. Pod ziemią utrzymuje się stała temperatura, a w korytarzach czuć przyjemny chłód. Dodatkowym atutem wizyty w kopalni soli w Bochni są walory zdrowotne.

Specyficzny mikroklimat panujący w kopalni powoduje, że jest to wymarzone miejsce dla alergików i osób z chorobami górnych dróg oddechowych. Powietrze w bocheńskiej kopalni jest kilkukrotnie czystsze niż na powierzchni. Przybywający do kopalni turyści podkreślają autentyczność i surowość tego miejsca. Przechodzą przez kolejne komory i chodniki wypatruje się średniowiecznych gwarków, szuka pracujących tu dawniej koni. Opuszczając to miejsce ma się wrażenie przebycia niezwykłej podróży w czasie.

Osoby szukające odpoczynku i chcące uciec od szarej, nudnej rzeczywistości mogą skorzystać z noclegu połączonego ze zwiedzaniem kopalni. Podczas pobytów nocnych uczestnicy mogą również korzystać z podziemnego boiska sportowego, 140-metrowej zjeżdżalni oraz zjeść prawdopodobnie najgłębiej serwowaną pizzę na świecie. To właśnie w tym miejscu stwierdzenie "zdrowy sen" nabiera pełnego znaczenia.

Wakacje właśnie się zaczęły, 770-letnia kopalnia czeka na gości w tym szczególnym jubileuszowym roku. Może to dobry czas, by osobiście złożyć jej życzenia urodzinowe?

 Czytaj więcej na https://goo.gl/eTViFm

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas