Na co warto zwrócić uwagę przy kupnie nieruchomości
Artykuł sponsorowany
Zakup nieruchomości, niezależnie od tego, czy rozważamy kupno domu, czy mieszkania, zawsze jest poważnym krokiem, który wymaga odpowiedniego przygotowania. W jego ramach należy przede wszystkim dokładnie przemyśleć swoje potrzeby i oczekiwania odnośnie przyszłego miejsca zamieszkania, dokładnie sprawdzić stan prawny nieruchomości, a w przypadku kupna domu lub mieszkania z rynku wtórnego - także jej stan techniczny.
Przygotowania do zakupu nieruchomości
Zanim przystąpimy do właściwych poszukiwań, dobrze jest zastanowić się nad tym, czego dokładnie nam potrzeba w kontekście miejsca do mieszkania. Przemyśleć należy jego lokalizację, wymagania odnośnie okolicznej infrastruktury (na przykład bliskość przedszkola i szkoły - będzie to zależne od naszej aktualnej sytuacji rodzinnej lub planów jej dotyczących), metrażu oraz ilości pomieszczeń. Kluczowe będą nasze możliwości finansowe, których oszacowanie (w czym pomóc może doradca finansowy) znacznie ułatwi poszukiwania. Kolejną istotną kwestią jest decyzja, dotycząca kupna domu lub mieszkania z rynku pierwotnego, lub wtórnego. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, ale też wady, które warto wziąć pod uwagę.
Jeżeli zastanawiamy się nad zakupem nieruchomości od dewelopera, konieczne będzie jego dokładne sprawdzenie, zarówno pod kątem jego doświadczenia i jakości zrealizowanych dotychczas inwestycji, jak i pod względem jego kondycji finansowej. Dużo ważnych informacji znajdziemy w prospekcie informacyjnym, stanowiącym załącznik do umowy deweloperskiej. Dodatkowo dewelopera warto sprawdzić w publicznych rejestrach, w tym na przykład w Krajowym Rejestrze Sądowym. W celu weryfikacji bezpieczeństwa inwestycji można też zwrócić się do kancelarii, której prawnicy, w ramach sprawdzenia umowy deweloperskiej, przyglądają się także samej inwestycji i wiarygodności dewelopera, jak ma to miejsce w przypadku oferowanej przez Pewny Lokal usługi analizy prawnej umowy deweloperskiej.
Sprawdzenie umowy przed jej podpisaniem jest bardzo istotną kwestią - dzięki temu możemy uniknąć zbędnych komplikacji i niespodzianek, wynikających z niekorzystnych dla nabywcy zapisów umownych, a nawet umieszczenia przez dewelopera w umowie klauzul niedozwolonych. Prawnicy Pewnego Lokalu służą swoim wsparciem w zakresie określenia zapisów do renegocjacji, a także, jeżeli jest taka potrzeba, pomocą w samych negocjacjach.
Audyt techniczny i prawny nieruchomości z rynku wtórnego
W przypadku zakupu nieruchomości z rynku wtórnego, przed podjęciem finalnej decyzji odnośnie jej kupna, warto, jest dokładnie sprawdzić jej stan techniczny, co pozwoli na oszacowanie opłacalności takiej inwestycji. Dzięki dokładnemu sprawdzeniu stanu domu lub mieszkania dowiemy się, z jakimi wyzwaniami może przyjść nam się mierzyć, również w kontekście wydatków związanych z realizacją niezbędnych prac remontowych. Jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z usługi audytu technicznego nieruchomości, przeprowadzanego przez inżyniera bądź inspektora, w jej ramach powinny zostać sprawdzone bezwzględnie wszystkie instalacje w lokalu, stan ścian (tynków) i podłóg, stan stolarki okiennej i drzwiowej, piony, poziomy oraz kąty proste, a także przynależności oraz metraż. Warto jest dodatkowo lokal sprawdzić przy użyciu kamery termowizyjnej, co pozwoli na wykrycie wad niewidocznych na pierwszy rzut oka, takich jak nieszczelności, zawilgocenia lub obecność tzw. mostków termicznych.
Kolejną ważną kwestią jest weryfikacja stanu prawnego nieruchomości. W tym celu konieczne jest sprawdzenie księgi wieczystej, prowadzonej dla danej nieruchomości. Z treścią księgi możemy zapoznać się bezpłatnie w Internecie, w ramach systemu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych, lub stacjonarnie, w sądzie hipotecznym, co wymaga złożenia wniosku o wydanie odpisu z księgi oraz wniesienia stosownej opłaty skarbowej.
W księdze wieczystej znajdziemy dane właściciela nieruchomości, podstawę jej nabycia, potwierdzimy jej położenie i powierzchnię, a także istniejące obciążenia i służebności. Tu także, dokładnie w dziale IV, sprawdzimy, czy hipoteka nieruchomości nie jest obciążona. W zakresie przeprowadzenia audytu prawnego również warto, jest zwrócić się do prawnika, dla którego zidentyfikowane potencjalnych problemów bądź ryzyk prawnych nie będzie stanowiło najmniejszego problemu, podobnie jak analiza zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeżeli grunt, na którym położona jest nieruchomość, jest nim objęty.
O co pytać sprzedającego
W zależności od tego, czy zakupu planujemy dokonać na rynku pierwotnym, czy wtórnym, lista pytań, które warto zadać, będzie wyglądać nieco inaczej.
Dewelopera dopytać należy przede wszystkim o kompletną ceną lokalu lub domu (oraz o możliwości jej negocjacji), jego powierzchnię (pamiętając o tym, że metraż powykonawczy będzie najprawdopodobniej różnił się w niedużym stopniu od projektowego), o obciążenie inwestycji kredytem dewelopera, o możliwość negocjacji zapisów umownych, planowane w budynku lokale usługowe, lokalizację placu zabaw, ochronę, a także o dostępność wsparcia finansowego zakresie zakupu. Z kolei kupując nieruchomość z rynku wtórnego, sprzedającego dobrze jest spytać o stan lokalu, przeprowadzone w nim prace remontowe, o akustykę w budynku oraz sąsiadów, a także o najbliższą okolicę. Warto też dowiedzieć się więcej na temat wysokości comiesięcznych opłat, a także formy zarządzania nieruchomością.
Po podjęciu decyzji odnośnie zakupu pozostaje nam dokładne sprawdzenie umowy ze sprzedającym przed jej zawarciem, co najlepiej zrobić jest przy pomocy prawnika, specjalizującego się w prawie nieruchomości.