Na co zwrócić uwagę przy wyborze leku na afty?

Artykuł sponsorowany

Afty to bolesne nadżerki lokalizujące się w obrębie jamy ustnej – na błonach śluzowych policzków, języka, okolic podjęzykowych, podniebienia, gardła oraz na wargach. Zmiany te przybierają postać małych, najczęściej okrągłych, płytkich ubytków w błonie śluzowej i otoczone są żywoczerwoną obwódką. Afty od początku są silnie bolesne, przez co powodują dyskomfort i utrudniają jedzenie, picie oraz mówienie1. Co stosować na afty? Jaki środek na afty będzie najlepszy?

Jaki jest skuteczny lek na afty?
Jaki jest skuteczny lek na afty?materiały promocyjne

Czym są afty i jak je rozpoznać?

W obrębie błony śluzowej jamy ustnej mogą robić się różne niepożądane zmiany, np. afty. To niewielkie nadżerki pokryte włóknikowym nalotem o białym, żółtym lub szarym zabarwieniu. Ich rozwój trwa ok. 3-4 dni, kiedy osiągają maksymalny rozmiar, następnie po ok. 7-14 dniach ulegają wygojeniu. Afty mogą występować pojedynczo lub mnogo, w skupiskach1.

Powstawaniu aft sprzyjają urazy w jamie ustnej spowodowane np. przygryzaniem śluzówki czy przez protezę lub aparat ortodontyczny. Rozwijają się zazwyczaj u osób z obniżoną odpornością organizmu, osłabionych i przemęczonych, nieustannie narażonych na stres. Do powstawania aft prowadzą także niedobory witamin i minerałów, głównie witaminy B12, żelaza i kwasu foliowego1.

Leczenie aft - jak wygląda?

Na dolegliwości bólowe towarzyszące aftom stosuje się leczenie miejscowe polegające na stosowaniu preparatów przyspieszających gojenie, przeciwzapalnych i przeciwbólowych2. W aptece dostępnych bez recepty jest całe mnóstwo preparatów na afty do stosowania miejscowego w formie sprayów, aerozoli, żeli i maści mogących przyspieszać gojenie zmian i działających przeciwbólowo. Podobne działanie wykazują płyny do płukania jamy ustnej. Substancje zawarte w lekach działają odkażająco, znieczulająco i ściągająco. Dzięki temu leki te można stosować na stan zapalny, ponieważ łagodzą dolegliwości bólowe1.

Czym powinien cechować się skuteczny lek na afty?

Dobry lek na afty, czyli zmiany w jamie ustnej w postaci owrzodzeń lub nadżerek, powinien spełnić kilka podstawowych założeń:

  • być łatwy w użytkowaniu i mieć wygodną formę,
  • wykazywać szerokie spektrum działania,
  • być przeznaczonym do stosowania dla dzieci i dorosłych,
  • działać na różne rodzaje aft (afty małe, afty duże, afty nawracające),
  • można go było kupić bez recepty.

Leczenie aft - jakie preparaty na afty warto stosować?

W przypadku małych aft można zastosować żel lub maść, który złagodzi dolegliwości i przyspieszy gojenie. Takie preparaty nakłada się bezpośrednio na ubytki błony śluzowej. Skuteczne preparaty na afty pokrywają zmianę, tworząc barierę ochronną dla tkanek przed dalszym działaniem czynnika drażniącego. Dodatkowo wykazują działanie znieczulające, więc przynoszą szybką ulgę. Pamiętajmy jednak, że w leczeniu aft i pleśniawek ważna jest także prawidłowa higiena jamy ustnej1,2.

Żel na afty w jamie ustnej - sposób na szybką ulgę w bólu

Na problemy występujące w obrębie jamy ustnej można stosować Sachol. To żel stosowany w jamie ustnej na dziąsłach w przypadku stanu zapalnego błony śluzowej jamy ustnej, owrzodzenia jamy ustnej, choroby przyzębia, zapalenia dziąseł, a także w przypadku zmian w obrębie jamy ustnej takich jak nadżerki. Jak działa Sachol? Żel ten zawiera substancje takie jak salicylan choliny działający przeciwzapalnie i przeciwbólowo i chlorek cetalkoniowy wzmacniający działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Z kolei zawarte w nim substancje pomocnicze wykazują działanie odkażające. Dzięki takiemu składowi Sachol korzystnie wpływa na gojenie uszkodzonej błony śluzowej oraz zmniejsza pieczenie i bolesne objawy3.

Preparaty na afty dostępne bez recepty takie jak Sachol należy stosować zgodnie z dołączoną do opakowania ulotką, a w razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Bibliografia:

  1. Kuźnik M., Afty - przyczyny i leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022
  2. Szeląg N., Afty - występowanie i leczenie, Asysta dentystyczna, 1/2017.
  3. Witryna internetowa: https://sachol.com.pl/sachol/zel-stomatologiczny/ (dostęp: 2022.09.26.).
materiały promocyjne

Sachol® żel stomatologiczny, 10 g, produkt leczniczy
SACHOL żel stomatologiczny to lek przeciwzapalny, przeciwbólowy i miejscowo odkażający do stosowania w jamie ustnej. Żel stosuje się w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, zapaleniach dziąseł czy chorobach przyzębia.

Substancje czynne: choliny salicylan (Cholini salicylas) i cetalkoniowy chlorek (Cetalkonii chloridum). 1g żelu zawiera: 87,1 mg choliny salicylanu (Cholini salicylas) i 0,1 mg cetalkoniowego chlorku (Cetalkonii chloridum).

Postać farmaceutyczna: Żel do stosowania w jamie ustnej i na dziąsła. Przezroczysta, bezbarwna, jednolita masa o zapachu olejku anyżowego.

Wskazania do stosowania: stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej a także nadżerki i owrzodzenia jamy ustnej. Żel można stosować w zapaleniu dziąseł czy chorobach przyzębia.

Podmiot odpowiedzialny: Bausch + Lomb Ireland Limited, 3013 Lake Drive Citywest Business Campus, Dublin 24, D24PPT3 , Irlandia.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas