Nowoczesny telewizor smart tv - jak wybrać najlepszy model?

Artykuł sponsorowany

Na rynku obecnie mamy do wyboru cały wachlarz telewizorów, które określane są mianem Smart TV. Nowoczesne telewizory często posiadają podobne systemy jak smartfony np. android tv. Istnieje duży dylemat potencjalnych użytkowników, jaki nowy telewizor będzie najlepszy. Podpowiadamy jaki telewizor kupić, przybliżymy, czym jest technologia Smart TV i jak wybrać wymarzony telewizor.

article cover
materiały promocyjne

Rodzaje telewizorów - telewizory LCD, telewizor LED, QLED, OLED, jaki wybrać?

Zacznijmy od podstawowej kwestii, czyli od rodzaju wyświetlacza, jeżeli chodzi o telewizory plazmowe. Technologia LCD to jedna z najstarszych technologii, która wykorzystywana jest nie tylko do produkcji telewizorów, lecz też tabletów, laptopów i smartfonów. Nie potrafi samodzielnie emitować światła, dlatego potrzebne jest dodatkowe podświetlenie. Z czasem zwykłe świetlówki zaczęto zastępować diodami LED, co zapoczątkowało zmianę telewizor LCD na telewizory LED TV. Nowe telewizory wyposażone w ekrany QLED np. telewizor lg oled to zmodyfikowane panele LCD, które posiadają tzw. kropki kwantowe. Główna różnica, porównując LED, jest taką, że podświetlają one ekran białym światłem. W przypadku QLED jest to światło w kolorze niebieskim. Wspominane kropki kwantowe zmieniają niebieskie światło emitowane przez diody w technologii LED na kolory podstawowe, co wpływa na wysoką jakość obrazu. Obraz wyświetlany przez ekrany z technologia QLED lepiej oddaje rzeczywistość, jest pełniejszy, a barwy są bardziej nasycone i żywe. Nie jest to jednak ogromna różnica między poprzednimi technologiami.

Przełomem jest telewizor OLED, które nie potrzebują dodatkowe oświetlenia, gdyż same je emitują. Dzięki temu możliwe jest idealne oddanie czerni, co dotychczas nie było możliwe. Panele OLED składają się z diod elektroluminescencyjnych. Ta technologia znana byłą już wcześniej ze smartfonów i tabletów. Ze względu na dość szybkie wypalanie się diod, technologia ta ciągle jest ulepszana. Należy zaznaczyć, że nie są to również tanie telewizory.

Technologia NeoQLED tylko w telewizorach Samsung - co ją wyróżnia?

Nowością na rynku są inteligentne telewizory Samsung z serii Neo QLED, które wyróżniają się głęboką czernią, soczystymi barwami oraz doskonałym dźwiękiem, dzięki Q-Symphony. Urządzenia te wyróżniają się tym, że zostały przebadane, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo dla wzroku. Technologia producenta dzięki połączeniu technologii kropek kwantowych Quantum Mini LED oraz Quantum Dot udało się zyskać realistyczne, kontrastowe i soczyste barwy. To niezwykle wrażenie autentyczności pozwala użytkownikom smart tv zagłębić się w świat filmów, seriali czy gier. Proporcje obrazu - 21:9 i 32:9 i ultra szeroki widok, częstotliwość odświeżania 120 Hz oraz rozdzielczość 8K umożliwiają doskonałą pracę smart tv Samsung QLED z komputerem, oraz najnowszymi konsolami. Odbiorniki hdr high dynamic range, z Częstotliwość odświeżania ekranu na wysokim poziomie, czy samsung business tv znajdziemy na: https://www.neonet.pl/telewizory-i-rtv/telewizory.html.

Rozdzielczość ekranu - jaka jest najbardziej optymalna?

Dysponując odpowiednią ilością gotówki oraz optymalną przestrzenią możemy kupić telewizor obsługującego technologię 4K ultra hd. Możliwe jest, że nie wykorzystamy w pełni jego możliwości, natomiast za jakiś czas na pewno będziemy mogli umożliwić mu w pełni wykorzystanie drzemiącego potencjału. Bardzo dobrze ogląda się na takim sprzęcie filmy niższej rozdzielczości. Należy pamiętać, że w niedługim czasie spodziewamy się coraz większe dostępu do filmów o większej rozdzielczości. Z drugiej strony podstawowe stacje telewizyjne nadają sygnał w niższej rozdzielczości i to zapewne nie zmieni się jeszcze przez długi czas. Jeżeli więc nie zależy nam na oglądaniu filmów w najlepszej jakości czy graniu na konsoli lub podłączeniu komputera/laptopa do odbiornika w celu np. oglądania zdjęć to możemy zainwestować w dobrej jakości odbiornik nie telewizory hd, lecz w rozdzielczości Full HD z technologia hdr.

Przekątna ekranu cal, czyli jaki rozmiar telewizora wybrać?

Przeszukując oferty telewizorów, ważnym czynnikiem determinującym ostateczny wybór powinna być przekątna ekranu. Musimy zwrócić uwagę na odległość, którą dzieli ekran od sofy, kanapy, fotela, krzesła bądź inne miejsca, z którego najczęściej oglądamy telewizję. Przyjmuje się, że wyświetlacz posiadający 32 cale odległość oglądającego od odbiornika powinna wynosić 1,25 m, maksymalnie natomiast 2,45. 65-calowe odbiorniki wymagają ok. 2,5 m odległości. Dane te są oczywiście szacunkowe. Pomagają w komfortowy sposób zachwycać się obrazem, bez konieczności wodzenia wzrokiem po ekranie lub kręcenia głową. Jeżeli chodzi o urządzenia z technologią Ultra HD, np. 3840 x 2160 to warto nieco dalej odsunąć się od ekranu.

Smart TV - Must have w 2021!

Smart TV jest nowym wymiarem oglądania telewizji. Najlepsze telewizory tego typu mają możliwość połączenia z Internetem (np. android tv), co daje cały wachlarz możliwości. Za pomocą takiego odbiornika możemy surfować w sieci, przesyłać obraz bezpośrednio ze smartfona na ekran telewizora, słuchać muzyki, czy oglądać wybrane filmy kiedy tylko zechcemy. Mamy do dyspozycji takie smaczki jak: google tv, rakuten tv, auto low letency mode, zwiń smart tv, tvn player, android tv, apple tv, tcl mini led qled, hd ready, auto low latency mode, dolby vision iq, audio słuchawkowe, technologia hdr, High Dynamic Range, format hdr, format hd, philips ambilight, wbudowany soundbar, głośniki onkyo, opcjonalny adapter, tryb sport, wbudowany subwoofer, itp.

Co można wyczytać ze specyfikacji telewizora, czyli jak sprawdzić telewizor przed zakupem?

Wybierając odpowiedni telewizor, powinniśmy się kierować przede wszystkim naszymi preferencjami. Oprócz tego warto pamiętać o odpowiedniej przekątnej ekranu, rozdzielczości, dodatkowych funkcjach, typ telewizora, złącza hdmi oraz jakości głośników. Urządzenie zawsze może pomóc dobrać Ci właściciel sklepu czy właściciel serwisu.

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas