Odżywka do włosów farbowanych – skład i właściwości

Farbowanie włosów to zdecydowanie jeden z najczęstszych zabiegów fryzjerskich, co jest całkiem naturalnym zjawiskiem – w końcu wiele kobiet lubi eksperymentować ze zmianą wizerunku, inne zaś chcą po prostu ukryć siwe włosy. Warto jednak pamiętać, że każda koloryzacja mocno nadwyręża nasze kosmyki, w związku z czym, by cieszyć się ładnie wyglądającą fryzurą, należy zatroszczyć się o odpowiednią pielęgnację. Kluczowa jest tutaj odżywka do włosów – którą wybrać, jeśli mówimy o włosach farbowanych?

Dlaczego farbowanie jest szkodliwe?

Udane farbowanie daje efekt, z którego możemy się cieszyć przez dość długi czas, szczególnie jeśli oddaliśmy się w ręce profesjonalisty. Odświeżony, intensywny i lśniący kolor sprawia, że możemy lepiej się poczuć bądź zupełnie odmienić swój wygląd czy też ukryć ewentualne mankamenty. Mimo to dobrze jest zdawać sobie sprawę, że koloryzacja to zabieg mocno dla włosów obciążających. Farby do włosów, zarówno te profesjonalne, jak i dostępne na półkach w drogeriach, oparte są na silnych substancjach - to właśnie one gwarantują powodzenie farbowania. Usunięcie dotychczasowych pigmentów i zastąpienie ich nowymi wymaga, by wspomniane składniki aktywne naruszyły delikatną budowę włosa i wniknęły w jego włókna, nadając mu inny odcień.

Dlatego też po koloryzacji nasze włosy potrzebują dodatkowej dawki odżywienia, żeby proces ich regeneracji trwał krócej, co umożliwi szybszy powrót do poprzedniej kondycji kosmyków. Pielęgnacja oparta na odpowiednio dobranym szamponie, a przede wszystkim skutecznej odżywce sprawi, że odzyskamy blask i miękkość włosów. Pamiętajmy też o tym, by z ewentualną ponowną koloryzacją odczekać minimum 2 miesiące. Zbyt często przeprowadzane farbowanie może doprowadzić do tego, że kosmyki staną się suche, kruche i łamliwe.

Odżywka do włosów farbowanych - jak działa?

Odżywka do włosów farbowanych powinna mieć tak naprawdę dwojakie zastosowanie. W pierwszej kolejności jej zadaniem jest zregenerowanie włosów i nasycenie ich cennymi składnikami odżywczymi, które pozwolą im na powrót do zdrowego stanu sprzed koloryzacji. Dlatego też w jej składzie powinny znaleźć się aminokwasy, witaminy czy też różnego rodzaju oleje, np. olej kokosowy, ponieważ w ten sposób zapewnimy kosmykom właściwe nawilżenie oraz warunki do regeneracji.

Drugim, równie istotnym działaniem, jakie powinna wykazywać odżywka do włosów farbowanych, jest ochrona koloru. Oczywiście za intensywność farby odpowiada w dużej mierze jej jakość, jednak na skutek różnych czynników zewnętrznych odcień może z biegiem czasu blaknąć i płowieć, szczególnie pod wpływem słońca. Dobrze zatem, by w odżywce znalazł się filtr UV, który zabezpieczy kosmyki przed promieniowaniem słonecznym. Mile widziane są także roślinne ekstrakty, np. z piwonii.

Osoby, które farbują się na blond, szczególnie na ten bardzo jasny, powinny się też zastanowić nad dodatkową odżywką - fioletową, która neutralizuje żółte i miedziane refleksy na blond włosach. Zastosowanie tego typu produktu od czasu do czasu pozwoli na ochłodzenie koloru, co z kolei przedłuży trwałość wybranego odcienia.

Jak często stosować odżywkę do włosów?

Odżywka do włosów, jeśli jest poprawnie dopasowana do indywidualnych potrzeb, może, a wręcz powinna być używana po każdym myciu. Koniecznie należy ją nakładać na dopiero co oczyszczonych szamponem włosach, kiedy są nadal wilgotne. Wystarczy niewielką ilość rozprowadzić na całej długości i wmasować, żeby mieć pewność, że odżywka znalazła się na wszystkich kosmykach. Jeśli obawiamy się, że odżywka może obciążyć włosy, zwłaszcza jeśli zmagamy się z problemem nadmiernej aktywności gruczołów łojowych, produktu nie musimy nakładać przy samym skalpie.

Odżywkę zazwyczaj pozostawia się na włosach na kilka minut (zgodnie z zaleceniami producenta). Później konieczne jest jej spłukanie. Tutaj należy pamiętać o tym, by woda była letnia. Zbyt wysoka temperatura uszkadza włosy, wobec czego nie należy ich myć pod zbyt gorącym strumieniem. Dodatkowo włosów nie należy zawijać w turban z ręcznika - lepiej odcisnąć jedynie nadmiar wody i pozostawić je do naturalnego wyschnięcia.

 

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje