Piekarnik do zabudowy – jego wady i zalety

Artykuł sponsorowany

Stworzenie funkcjonalnej i stylowej kuchni jest nie lada wyzwaniem, dlatego projektowanie tego pomieszczenia zajmuje zazwyczaj dużo czasu. Dzięki urządzeniom AGD przeznaczonym do zabudowy łatwiej można uzyskać spójny efekt. Jednym z nich jest piekarnik – warto poznać wady i zalety modeli umieszczanych w zabudowie kuchennej.

article cover
.

Zalety piekarnika do zabudowy

Piekarniki do zabudowy należą do najpopularniejszych sprzętów AGD. Są funkcjonalne i przydatne w codziennych obowiązkach. Co więcej, obudowanie piekarnika jest stosunkowo niedrogie, a na pewno tańsze niż np. lodówki.

Największą zaletą zabudowanego piekarnika jest harmonijny wygląd. Nic nie zaburza estetyki zabudowy kuchennej. Ma to znaczenie szczególnie wówczas, gdy jest ona utrzymana w stylu klasycznym, prowansalskim albo glamour. Piekarnik o nowoczesnym designie by do niej nie pasował. Podobnie jest z zabudową w niestandardowym kolorze - można znaleźć szary, czarny, biały, a nawet beżowy piekarnik, ale raczej nie zielony lub granatowy. Zabudowane urządzenie po prostu nie rzuca się w oczy.

Ponadto piekarnik do zabudowy można zamontować np. w wyspie znajdującej się na środku kuchni. To ergonomiczne i funkcjonalne rozwiązanie, ponieważ wyspa najczęściej jest wyposażona w blat roboczy, na którym przygotowuje się potrawy. Co więcej, w wielu domach kuchnia jest połączona z salonem; wówczas można ukryć piekarnik w części zabudowy oddzielającej oba pomieszczenia.

Warto pamiętać o tym, że nowoczesne piekarniki do zabudowy wcale nie muszą znajdować się pod płytą grzewczą. Równie dobrze można je montować na wysokości blatu, w tzw. słupku. To wygodne rozwiązanie - bo nie trzeba się schylać, by upiec potrawę - a jednocześnie bezpieczne, ponieważ małe dzieci nie poparzą się o rozgrzane drzwiczki piekarnika.

.

Wady piekarnika do zabudowy

Mimo wszystko piekarnik do zabudowy też ma pewne wady. Na początku warto wspomnieć o tym, że nie wolno zabudowywać urządzeń wolnostojących - to grozi pożarem!

Jeśli zabudowany piekarnik się zepsuje, trzeba będzie go wyciągnąć, co może okazać się problematyczne. W skrajnym przypadku konieczne stanie się zdemontowanie szafek znajdujących się obok urządzenia. Bardzo ważne jest również to, aby meble przylegające do piekarnika były odporne na wysoką temperaturę. Oczywiście można takie znaleźć, tyle że często są droższe od standardowych.

Warto wiedzieć też o tym, że generalnie piekarniki do zabudowy mają nieco mniejszą pojemność od wolnostojących. Dla osób, które dużo pieką, może to być pewna niedogodność.

Na co zwrócić uwagę, wybierając piekarnik do zabudowy?

Ogółem rzecz biorąc, urządzenia AGD do zabudowy mają więcej zalet niż wad. Mimo to, podczas kupowania piekarnika, należy zwracać uwagę na pewne kwestie, by zakup okazał się trafiony.

Przede wszystkim: trzeba znać wymiary wnęki. Piekarniki i inne, przeznaczone do zabudowy urządzenia, mają standardowe wymiary. Nie powinny jednak mieścić się we wnęce "na styk" -  należy pozostawić nieco miejsca na kable, poza tym, dzięki odrobinie wolnej przestrzeni, ewentualne wyciągnięcie piekarnika będzie prostsze i bezpieczniejsze.

Ważne jest również to, w którym kierunku otwierają się drzwiczki piekarnika.

Ostatnią kwestią jest wygląd samego urządzenia. Dostępne są piekarniki z panelem dotykowym lub pokrętłami. Pierwsze rozwiązanie jest wygodne i nowoczesne, ale może nie pasować do mebli w stylu retro. Wśród modeli z gałkami są za to również takie, które wyglądem przypominają piekarniki sprzed lat.

Piekarniki do zabudowy produkują m.in. Samsung, Amica, Bosch i Beko. Wybór jest duży i zróżnicowany - nie tylko pod względem funkcjonalności, ale także cen.

.

Kiedy warto zdecydować się na piekarnik do zabudowy?

Zabudowany piekarnik jest bezpieczny, stylowy (nie zaburza estetyki zabudowy kuchennej), a zarazem praktyczny. Pozwala tak zagospodarować przestrzeń, aby była funkcjonalna i spełniała wymagania użytkowników. Z tego powodu piekarniki do zabudowy cieszą się coraz większą popularnością.

Trzeba jednak pamiętać o dwóch najważniejszych wadach urządzeń tego typu: mniejszej pojemności oraz konieczności wyjęcia piekarnika z wnęki - jeśli się on zepsuje. Dla większości osób pojemność piekarników do zabudowy jest jednak wystarczająca. Drugą wadę można wyeliminować, dbając o to, aby między piekarnikiem a powierzchnią zabudowy był odstęp.

Artykuł sponsorowany

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas