Planujesz zakup laptopa, ale gubisz się w specyfikacjach? Doradzamy, na co zwrócić uwagę
Artykuł sponsorowany
Ekran 13,3 cala, 2560 x 1600 pikseli, jasność 400 nitów, liczba rdzeni procesora 8, typ pamięci RAM DDR4, pojemność baterii 49,9 Wh... To tylko kilka przykładów szczegółowych danych technicznych, które znajdziemy w opisie jednego z dostępnych na rynku laptopów. Łatwo się w tym pogubić, prawda? Tymczasem zakup notebooka, który spełni nasze oczekiwania, może być bardzo prosty.
Biuro we własnym domu? Postaw na inne cechy
Na co zwrócić uwagę przy zakupie laptopa? Udzielanie odpowiedzi na to pytanie zacząć należy od zdefiniowania naszych oczekiwań. Nieco innym parametrom warto się przyjrzeć, jeśli szukamy przenośnego komputera do gier, a innym - w przypadku sprzętu do biura, pracy i nauki z domu, a jeszcze innym - gdy celujemy w urządzenie przede wszystkim mobilne, które będzie wygodne w podróży.
Szukasz laptopa do gier? Specyfikacja ma znaczenie!
Jeśli potrzebujemy laptopa do gier, największe znaczenie mają zastosowane podzespoły: karta graficzna, procesor, pamięć RAM czy dysk twardy. Wszystko to przekłada się bowiem na oprawę wizualną, rozdzielczość i płynność działania najnowszych gier. A nawet na to, czy w ogóle uruchomimy interesujący nas tytuł.
Gracze, którzy chcą grać w najnowsze gry i czerpać z zabawy maksymalną przyjemność, potrzebują laptopa z dedykowaną kartą graficzną. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzą obecnie zwłaszcza dwie firmy: AMD oraz Nvidia. Jeśli chodzi o pamięć RAM, również warto zrezygnować z kompromisów i postawić na zakup laptopa nawet z 32 GB lub 64 GB pamięci RAM. Wreszcie: wysoka częstotliwość odświeżania ekranu, gwarantująca płynną rozgrywkę. O jakich parametrach mówimy? Minimum 144 Hz, ale im więcej, tym lepiej.
Biuro we własnym domu? Postaw na inne cechy
W przypadku laptopów do biura oraz pracy i nauki z domu na pierwszy plan wybijają się inne cechy. Tutaj celujemy raczej w solidne wykonanie, bezawaryjność i mocną baterię. Innymi słowy, we wszystko to, co zagwarantuje nam możliwie największą swobodę działania. Tym bardziej że wciąż dominującym modelem pracy pozostaje model hybrydowy.
Przyjrzeć warto się głównie dyskowi (najlepszym pomysłem będzie szybki i niezawodny dysk SSD, jaki posiada choćby laptop Acer Aspire 3) oraz dostępnym portom. Dlaczego? Ponieważ praca biurowa stawia przed nami szereg wyzwań: zapisywania danych, przedstawiania prezentacji czy operowania na najróżniejszych formatach plików.
W laptopie nie powinno więc zabraknąć takich złącz, jak USB (najlepiej USB-C), HDMI oraz czytnika kart pamięci, ale też dobrej jakości internetowej kamerki. Kluczowe znaczenie mają ponadto kwestie bezpieczeństwa: rozsądnym kompromisem pomiędzy bezpieczeństwem a komfortem z pewnością będzie notebook wyposażony w czytnik linii papilarnych.
Pracę i zabawę ułatwi nam najnowszy system operacyjny Windows 11. Co ważne, wyposażonych w niego jest większość nowych, dostępnych na rynku laptopów, takich jak choćby laptop HP 15s-eq2202nw 15,6" R5 5500U - 16GB RAM - 512GB Dysk. Przejść obojętnie nie można obok nowej wersji przeglądarki Microsoft Edge, dodatkowych i przydatnych aplikacji czy zauważalnie szybszej pracy.
Najważniejsza jest mobilność? Przyjrzyj się wadze i baterii
Laptop dla podróżujących ponad wszystko inne powinien być lekki (szukamy modeli do 1,5 kg) oraz o niewielkiej przekątnej ekranu (do 13,3 cala). W tym zakresie trzeba się jednak liczyć z pewnymi ograniczeniami: skromniejszą liczbą złączy oraz nieco gorszą wydajnością.
Na kompromisy nie można iść natomiast w przypadku baterii. W końcu szukamy laptopa, który będzie nam służył w podróży. Warto wiedzieć, iż choć na żywotność akumulatora wpływa wiele czynników (m.in. jasność ekranu oraz liczba uruchomionych aplikacji), wciąż powinniśmy liczyć na minimum 7 godzin pracy na jednym ładowaniu. Przykład? Laptop Apple MacBook Air M1 13,3" M1, wyposażony w wydajną baterię, która - jak zapewniają producenci - wystarczy nawet do 18 godz. użytkowania oraz ważący 1,29 kg.
Ważną kwestią pozostaje dodatkowo torba do laptopa, z jednej strony gwarantująca wygodę podczas podróżowania z laptopem, z drugiej - bezpieczeństwo (chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi).
Szukając laptopa, który spełni nasze oczekiwania, nie trzeba zatem zapoznawać się ze wszystkimi skomplikowanymi parametrami. Zwrócić uwagę powinniśmy głównie na te, które wpływają na sposób, w jaki będziemy z niego korzystać.
Artykuł sponsorowany