Pleśń, woda na oknach, pranie nie wysycha? Porady dotyczące osuszania domu.

Artykuł sponsorowany

W zimnej porze roku w Polsce często pojawiają się problemy z nadmierną wilgotnością powietrza. Kondensat zbiera się na oknach, pranie długo wysycha, na ścianach pojawia się pleśń, a zapach wilgotnego powietrza jest stale obecny.

Przyczyny zawilgocenia

Nadmierna wilgotność w pomieszczeniach mieszkalnych powstaje w wyniku normalnego trybu życia: suszenia prania lub mokrej odzieży po deszczu, kąpieli pod prysznicem lub w wannie, gotowania, a nawet wydychania powietrza. Przeciętnie czteroosobowa rodzina wyparowuje około 12 litrów wody dziennie.  Wilgoć w domu może również pochodzić z zewnątrz, chociażby jesienią, kiedy jest dużo deszczowych dni.

Skutkiem tego jest kondensacja pary wodnej na oknach oraz pleśń

W chłodnej porze roku, wewnętrzne powierzchnie okien i ścian są ochłodzone, a kondensat powstaje przy kontakcie ciepłego, mokrego powietrza z zimnymi powierzchniami.  Ze względu na niekie temperatury mieszkańcy utrzymują okna zamknięte, a nadmiar wilgoci w domu nie może być usunięta z pomieszczeń - poziom wilgotności wewnątrz znacznie wzrasta. Jeżeli wilgotność względna powietrza w pomieszczeniu przekracza 60 procent, to są to odpowiednie warunki do rozwoju pleśni. Najpierw pojawia się zapach pleśni i wilgoci, a następnie, o ile nie podejmiemy żadnych działań w celu zmniejszenia wilgotności - pojawiają się widoczne oznaki pleśni.

Brak wentylacji w domu?

Otwierając okna lub stosując system wentylacyjny mieszkańcy dostarczają do domu świeże powietrze nasycone tlenem. Często nie pomaga to w obniżeniu poziomu wilgotności, ponieważ powietrze dostające się do domu z zewnątrz również może być mokre. Wietrzenie pomaga tylko wtedy, gdy powietrze na zewnątrz jest suche. W Polsce w miesiącach zimowych wilgotność względna powietrza na zewnątrz waha się od 80% do 90%. Napływające zimne powietrze zewnętrzne znacznie schładza pomieszczenie i marnuje dużo energii i pieniędzy na ponowne ogrzanie wnętrz. Bardzo często istniejący system grzewczy w domu nie wystarcza do szybkiego ponownego ogrzania napływającego powietrza i temperatura wewnątrz jest stale poniżej temperatury komfortowej. Dodatkowo, pozostawienie otwartych okien w pomieszczeniu powoduje napływ zewnętrznego hałasu i szkodliwych pyłów.

Nadmiar wilgoci jest zbierany przez osuszacz

Osuszacze powietrza są podstawowymi urządzeniami redukującymi nadmierną wilgotność w domu. Są najlepszym zabezpieczeniem i ochroną przed pleśnią. Większość osuszaczy zasysa do urządzenia powietrze, wewnątrz tworzy się kondensat na zimnych powierzchniach, a następnie osuszone powietrze jest wdmuchiwane z powrotem do pomieszczenia. Niektóre osuszacze zbierają powietrze z pomieszczenia i ogrzewają je, a na skutek różnic temperatur wewnątrz urządzenia pojawia się wilgoć. Woda z powietrza zbierana jest w specjalnym pojemniku lub odprowadzana bezpośrednio do kanalizacji za pomocą węża.

Przy wyborze osuszacza należy zwrócić uwagę na jego wydajność i maksymalną powierzchnię pomieszczenia zalecaną przez producenta. Zawsze lepiej jest wybrać mocniejsze, bardziej wydajne urządzenie, które będzie osuszać powietrze łatwiej i szybciej niż kupić zbyt słabe urządzenie. Niewystarczający osuszacz, nawet przy pracy w trybie ciągłym, nie obniży trwale poziomu wilgotności względnej do 50% , która jest najlepsza dla ludzi i ich otoczenia. Na przykład, na powierzchni 60-70 metrów kwadratowych, osuszacz, który jest sugerowany dla powierzchni 40-50 metrów kwadratowych, nie jest wystarczający. Będzie on pracował znacznie dłużej, będzie się szybciej zużywać, zwiększy koszty energii elektrycznej i nie zawsze będzie zmniejszał wilgotność do komfortowego poziomu. W przypadku pomieszczeń o powierzchni 70 metrów kwadratowych, osuszacz musi być w stanie zebrać 8-10 litrów wody dziennie w temperaturze pokojowej (większość producentów podaje wydajność zbierania wilgoci w warunkach laboratoryjnych tj. +35 stopni Celsjusza i 90% wilgotności).

Istnieją również urządzenia, które są w stanie zebrać zaledwie 200ml wody dziennie lub takie, które zbierają tylko 500ml wody. Takie urządzenia przeznaczone są do zastosowania w małych szafach, komodach lub szufladach. Nie są one wystarczające do osuszania pomieszczeń, czy też całego mieszkania lub domu.

Przy wyborze osuszacza należy również wziąć pod uwagę poziom hałasu danego modelu - urządzenie będzie musiało pracować nie tylko w ciągu dnia, ale również w nocy, kiedy poziom wilgotności zazwyczaj wzrasta.

Osuszacze Wood's - szwedzka jakość we wszystkich sytuacjach życiowych

OROLE, część międzynarodowej grupy firm ORO, wyspecjalizowana firma z wieloletnim doświadczeniem i szerokim asortymentem osuszaczy zaleca zakup tylko sprawdzonych, niezawodnych i trwałych szwedzkich osuszaczy od producenta Wood's. Osuszacze tej firmy są jednymi z najpopularniejszych w Europie, połowa sprzedawanych w Szwecji osuszaczy jest produkowana przez Wood's. Osuszacze Wood's zajmują pierwsze miejsca w konkursie Best In Test w Szwecji.

.

W salonie lub w domku letniskowym - model WDD80

WDD80 Wood's jest najlepiej sprzedającym się osuszaczem w krajach bałtyckich ze względu na bardzo cichą pracę, kompaktowe rozmiary i zdolność do zapewnienia wymaganego poziomu wilgotności w pomieszczeniach mieszkalnych o powierzchni do 60-70 metrów kwadratowych. Najbardziej popularny osuszacz WDD80 Wood's, może zebrać do 8 litrów wody dziennie, co wystarcza na 3-4 pokojowe mieszkanie. Będzie on skutecznie wychwytywał wilgoć niezależnie od temperatury w pomieszczeniu i dodatkowo wydmuchuje ciepłe powietrze, dzięki czemu doskonale sprawdza się w mniej ogrzewanych pomieszczeniach ( domki letniskowe, przyczepy kempingowe). Osuszacz Wood's usunie kondensację pary wodnej z okien, zatrzyma rozwój pleśni i sprawi, że Twój dom będzie cieplejszy i wygodniejszy. Dodatkową zaletą osuszacza WDD80 Wood's w porównaniu z osuszaczami kompresorowymi jest to, że posiada jonizator, który dodatkowo redukuje prawdopodobieństwo rozwoju pleśni i grzybów. Może być opcjonalnie włączony lub wyłączony. Urządzenie to jest obecnie objęte 3-letnią gwarancją.

.

Nowe osuszacze powietrza serii MDK do pomieszczeń o różnej wielkości

W 2019 r. firma Wood's wprowadziła na rynek nową serię MDK - sprężarkowe osuszacze powietrza nowej generacji, które wykorzystują organiczny czynnik chłodniczy nowej generacji, R290 propan, w miejsce konwencjonalnego i wkrótce zakazanego freonu. Zastosowanie tego gazu nie tylko chroni środowisko, ale również znacznie zmniejsza zużycie energii elektrycznej w porównaniu z konwencjonalnym gazem chłodniczym (freonem).

Najmniejszy model z tej serii, MDK11, ze względu na swoją kompaktową budowę i niską wagę, jest idealny do mniejszych pomieszczeń, takich jak kuchnia lub łazienka, jest też wystarczająco mocny, aby osuszyć większe pomieszczenia do 50 m2. Większe modele z tej serii, MDK13 (do 60m2), MDK21 (do 70 m2) i MDK26 (do 120 m2) są wydajne, dobrze wyglądają i mogą być wykorzystywane w różnych pomieszczeniach. Osuszacze mogą być łatwo przenoszone pomiędzy pokojami dzięki zamontowanym kółkom. Wszystkie osuszacze serii MDK są objęte 3-letnią gwarancją, posiadają nowoczesny design i ekran LCD, który pozwala zobaczyć aktualną wilgotność i ustawić żądaną.

Osuszanie wraz z oczyszczaniem powietrza. Dobre rozwiązanie do miasta

AD20 to najnowszy i najbardziej zaawansowany technologicznie domowy osuszacz powietrza Wood's.  Osuszacz ten skutecznie usuwa nadmiar wilgoci, zanieczyszczenia powietrza oraz nieprzyjemne zapachy wykorzystując opatentowany filtr Active ION HEPA. Specjalnie zjonizowane filtry są wykonane z wielowarstwowego elastycznego materiału filtracyjnego. Dzięki opatentowanej technologii filtry Active ION HEPA odznaczają się znacznie niższą gęstością niż tradycyjne filtry HEPA i jednocześnie osiągają takie same lub nawet lepsze poziomy oczyszczania powietrza. Nowy osuszacz AD20 Wood's jest wystarczająco wydajny do większości pomieszczeń mieszkalnych i dobrze się w nich prezentuje. Urządzenie to jest łatwe w transporcie, a dzięki inteligentym funkcjom sterowania nie musisz martwic się o jakość osuszania i oczyszczania.

.

Do piwnic, garaży i innych pomieszczeń niemieszkalnych - osuszacze serii SW

Wszystkie osuszacze serii SW są montowane wyłącznie w szwedzkiej fabryce, posiadają metalową obudowę, duży 10-litrowy zbiornik (lub możliwość bezpośredniego odprowadzania skroplin) i są w stanie automatycznie utrzymywać pożądany poziom wilgotności, są bardzo wydajne i zaskakująco energooszczędne. Najmniejszy model SW22F jest przeznaczony do pomieszczeń o powierzchni do 60 m2. Najpotężniejszy SW59F może obsługiwać pomieszczenia o powierzchni do 160 m2. i zbierać do 41 litrów wody dziennie. Osuszacze serii SW zostały zaprojektowane tak, aby wytrzymać wysoki poziom zapylenia i bardzo wysoką wilgotność. Nadają się do usuwania wilgoci w piwnicach, magazynach lub garażach, a jednocześnie oczyszczają powietrze za pomocą dołączonego filtra antypleśniowego SMF. W przypadku wymiany filtrów powietrza SMF co najmniej raz w roku - gwarancja na osuszacze serii SW może zostać przedłużona do 6 lat.

WCD-pro - z dużymi kółkami i uchwytem - dla łatwiejszego transportu

Ta sama szwedzka fabryka montuje również osuszacze WCD3pro, WCD4pro, które, podobnie jak seria SW, są przeznaczone do stosowania w przemyśle, budownictwie i innych agresywnych środowiskach. Ponadto, osuszacze serii WCD-pro posiadają wytrzymałe koła i składany uchwyt, które po prostu ułatwiają ich transport.

Więcej informacji: www.orole.pl

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas