Rzeczy, które powinieneś zrobić, zanim wybierzesz się na zakupy

Artykuł sponsorowany

Zakupy możemy robić z bardzo różnych powodów. Bardzo często w robieniu zakupów chodzi nie tyle o same zakupy, ile o zapewnienie sobie rozrywki, poprawę humoru czy po prostu wyjście z domu. Krótko mówiąc udajemy się na zakupy nie tyle z potrzeby kupienia czegoś, ile z chęci zaspokojenia innych, mniej oczywistych potrzeb niezwiązanych bezpośrednio z zakupami. W konsekwencji nierzadko jest tak, że z początkiem miesiąca potrafimy zostawić w sklepach połowę dopiero co otrzymanej wypłaty. Dlatego przed udaniem się na zakupy warto zadać sobie kilka pytań.

Wyruszając na zakupy zawsze miej na uwadze swoją sytuację finansową
Wyruszając na zakupy zawsze miej na uwadze swoją sytuację finansową.

Zbadaj stan swojej garderoby

Najrozsądniejszym podejściem jest robienie zakupów według planu. W związku z tym zanim wybierzesz się za zakupy, sprawdź, co jest, a czego brakuje w Twojej szafie. W ten sposób będziesz w stanie jasno określić swoje potrzeby. W przeciwnym razie zawartość Twojej szafy powiększy się o kolejne podobne do siebie ubrania, które tylko niepotrzebnie będą zajmować miejsce. Po zrobieniu spontanicznych zakupów może okazać się, że kupiłyśmy T-shirt bliźniaczo podobny  do tego, który już mamy, różniący się co najwyżej kieszonką, albo drugą taką samą koszulę w nieco innym odcieniu niebieskiego. Tymczasem nasze realne braki prędzej czy później dadzą o sobie znać.

Dobieranie elementów pod konkretne stylizacje ułatwi zadanie

Po tym, jak już ustalimy, czego nam brakuje, warto opracować sobie w głowie wstępną koncepcję naszej docelowej garderoby i możliwe kombinacje. Przemyślane i uniwersalne połączenia mogą okazać się zbawienne w sytuacjach, gdy będzie nam brakować czasu na wymyślanie oryginalnych kreacji, a także pomogą nam uniknąć zbędnych wydatków. Zacznijmy od przekonania się, czy dysponujemy elementami odzieży, które będą stanowić fundament większości naszych stylizacji. Następnie przyjrzyjmy się temu, ile posiadamy ubrań, które możemy swobodnie łączyć z naszą bazą. To najprostszy przepis na mądre zakupy.

Określ swój budżet

Wyruszając na zakupy zawsze miej na uwadze swoją sytuację finansową. Współczesne mechanizmy płatnicze, a w szczególności karty kredytowe, potrafią nas wpędzić w błędne koło zadłużenia. Zarobione przez nas pieniądze nie mają wówczas szans zagrzać miejsca na naszym koncie, a my pod koniec miesiąca ze zgrozą zdajemy sobie sprawę ze skali naszych wydatków. Dlatego jeśli mamy ograniczony budżet, powinniśmy czuwać nad saldem naszego konta i w razie konieczności odłożyć w czasie niektóre zakupy. Najlepiej, w miarę możliwości, przerzucić się na robienie zakupów przez internet, co pozwoli na łatwe i szybkie porównywanie cen tych samych lub podobnych produktów w różnych sklepach, a co za tym idzie - nieprzepłacanie za produkt, który można kupić taniej gdzie indziej. Kupowanie przez internet daje również możliwość korzystania z opcji bezpłatnej przesyłki pod wskazany adres czy też kuponów rabatowych. Różnego rodzaju kody rabatowe  dostępne online oferują nie tylko popularne portale zakupowe takie jak Zalando , Amazon czy Answear, ale również sklepy i drogerie dobrze nam znane z galerii handlowych, takie jak Orsay , House czy Wittchen. Ofertę aktualnych kuponów i katalogów promocyjnych możesz z łatwością śledzić na portalu Once Coupon A Time.

Niech zakupy nie będą Twoim sposobem na nudę i lekiem na zmartwienia

Często chodzimy na zakupy tylko po to, żeby rozładować emocje, poprawić sobie humor czy też na chwilę oderwać się od codzienności. Ale sposobem na tego rodzaju przejściowe kryzysy może być również spontaniczny spacer po mieście i wypicie kawy w ulubionej kawiarni. Nie rozpieszczaj się robieniem zakupów dla poprawy nastroju. Jaki jest sens kupować kolejną parę takich samych butów?

Czy każdy czas jest dobry na robienie zakupów?

Najlepszym czasem na robienie zakupów jest sezon wyprzedaży. Niektóre ubrania możemy wówczas kupić za połowę oryginalnej ceny, a niekiedy nawet taniej. Dlatego warto powstrzymać się od wycieczek do sklepów na początku sezonu, a zamiast tego cierpliwie poczekać kilka tygodni - w ten sposób wydamy znacznie mniej na nasze zakupy.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas