Reklama

Reklama

Sprawdź, czy nie grozi Ci zatrucie organizmu.

Zatrucie organizmu jest jedną z konsekwencji rozregulowania gospodarki wodnej i elektrolitowej. Niestety, dość często ignorujemy objawy odwodnienia, uważając, że skoro np. czujemy się przemęczeni, to jest to wyłącznie konsekwencją naszego niewyspania. Znane są nawet szokujące przypadki osób odwodnionych, którym nie chciało się pić.

Po czym poznać, że brakuje Ci wody?

Typowym objawem odwodnienia jest pragnienie. Ale uwaga- nie zawsze. Czasami są to po prostu bóle głowy, zmęczenie, rozdrażnienie, ewentualnie wymioty lub brak apetytu.

Co może się stać, gdy zignorujemy te objawy?

Gdy zbagatelizujemy reakcję naszego organizmu na skutek niewłaściwego nawadniania,

może dojść do upośledzenia fizjologicznego odruchu pragnienia, podwyższenia temperatury

ciała, bezsenności, zatrucia organizmu, a nawet kamienicy nerkowej i śpiączki.

Czy odwodnienie organizmu to tylko brak wody?

Niekoniecznie. Zaburzenia gospodarki wodnej prowadzą także do zaburzeń gospodarki elektrolitowej.

Reklama

Podstawowym elektrolitem regulującym objętość płynu pozakomórkowego jest sód. Utracie jonów sodowych, która następuje przy wydalaniu płynów, towarzyszy zmniejszenie objętości płynu pozakomórkowego. Nie uzupełnianie poziomu sodu poprzez picie zwykłych płynów, powoduje przemieszczanie się wody do przestrzeni wewnątrzkomórkowej, a tym samym: uszkodzenie komórek Twojego ciała oraz zmniejszenie ciśnienia krwi.

Jak się chronić?

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca dostarczanie organizmowi płynów o odpowiednio dobranych proporcjach glukozy i elektrolitów.

Oczywiście, najłatwiej (i najbezpieczniej) jest skorzystać z gotowych preparatów- w aptekach są już dostępne musujące tabletki do rozpuszczania w wodzie, które zawierają zbilansowany zestaw niezbędnych elektrolitów- Litorsal. Litorsal, po rozpuszczeniu w wodzie, tworzy specjalistyczny płyn nawadniający, zawierający kluczowe dla zdrowia składniki glukozę, sód i potas. Zgodnie z teorią nawadniania doustnego pozwala to na szybkie i skuteczne uzupełnienie straty płynów. Litorsal nie tylko skutecznie gasi pragnienie ale też pomaga zachować równowagę wodno-elektrolitową organizmu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy