SUCHY NOS - PROBLEM CYWILIZACYJNY XXI WIEKU?

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek narzekać na swędzenie w nosie, nawracające krwawienia, uciążliwe drapanie, kichanie albo dyskomfort przy oddychaniu? Suchość błony śluzowej nosa jest coraz powszechniejszym problemem, który może dotknąć każdego. Może być spowodowana przebywaniem w suchych i klimatyzowanych pomieszczeniach o niedostatecznej wilgotności powietrza, nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych czy zaburzeniami metabolicznymi lub hormonalnymi. Na szczęście, stosowanie środków natłuszczająco - nawilżających, unikanie szkodliwych czynników oraz dbanie o właściwe nawodnienie organizmu pozwalają znacznie złagodzić tę przykrą dolegliwość.

article cover

PRZYCZYNY SUCHOŚCI NOSA

Przebywanie w klimatyzowanych biurach, samochodach czy nadmiernie wysuszonych pomieszczeniach - zwłaszcza w sezonie grzewczym - może być przyczyną suchości błony śluzowej nosa. Suchość często pojawia się również po częstych, nawracających infekcjach wirusowych górnych dróg oddechowych. Namnażający się wirus doprowadza wtedy do uszkodzenia nabłonka w nosie i zatokach przynosowych.

Suchość nosa może być powodowana także przez dym papierosowy, kurz czy nieprawidłowo działające urządzenia wentylacyjne. Może być również efektem długotrwałego stosowania preparatów hamujących katar oraz niektórych leków przeciwalergicznych - ich nadużywanie może być przyczyną tzw. polekowego zanikowego nieżytu nosa. Osobną grupą osób cierpiących na suchość błony śluzowej nosa są osoby w podeszłym wieku. Wpływ na to - zwłaszcza u kobiet - mają zmiany hormonalne.

Uczucie suchości, choć jest subiektywne, znacznie pogarsza komfort codziennego oddychania. Jest to jedna z najczęstszych dolegliwości, z jaką pacjenci zgłaszają się do lekarza laryngologa. Zaleganie w jamach nosa gęstej, zasychającej wydzieliny powoduje tworzenie się strupów - stąd osoby cierpiące na suchość nosa często narzekają na swędzenie, drapanie, kichanie czy nawracające krwawienia.

JAK SOBIE Z NIĄ RADZIĆ?

Nos w nos ze zdrowiem

Przede wszystkim należy zadbać o prawidłową wilgotność pomieszczeń, w których przebywamy, unikać zakurzonych, zapylonych oraz zadymionych miejsc i zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Znacznie złagodzić objawy suchości nosa może również stosowanie aerozolów o działaniu nawilżająco - natłuszczającym - takich jak Nozoil. Składnikiem Nozoilu jest olej sezamowy, który, jak potwierdzają badania kliniczne, skutecznie zmniejsza objawy suchości i niedrożności nosa. Olej sezamowy, dzięki zawartym w nim naturalnie witaminom E i trójglicerydom nie tylko nawilża, ale też natłuszcza i wspomaga regenerację uszkodzonej śluzówki nosa. Jego zaletą jest, że może być stosowany niezależnie od przyczyny suchości i wieku - również po operacjach korekcyjnych lub innych zabiegach w obrębie przegrody nosa czy też w suchości wywołanej radioterapią stosowaną w leczeniu nowotworów głowy i szyi.

Jeżeli suchość nosa utrzymuje się pomimo zastosowania się do powyższych wskazówek, należy udać się po poradę do lekarza. Jeśli suchość nie mija - pomimo stosowania środków nawilżających - może być objawem którejś z chorób ogólnoustrojowych. Rolą lekarza jest znalezienie przyczyny i zalecenie odpowiedniej terapii.

Więcej informacji o suchości nosa można znaleźć na stronie www.suchynos.pl

//

_gde_qflqkvguuu = new Image(1,1);

_gde_qflqkvguuu.src='http://interia.hit.gemius.pl/_'+(new Date()).getTime()+'/redot.gif?id=ciuQ_0cOP42caInMe4sqy5evzdtUH4_wV25QwrIkTev.D7/stparam=qflqkvguuu';

//]]>

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas