Reklama

Reklama

SUCHY NOS - PROBLEM CYWILIZACYJNY XXI WIEKU?

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek narzekać na swędzenie w nosie, nawracające krwawienia, uciążliwe drapanie, kichanie albo dyskomfort przy oddychaniu? Suchość błony śluzowej nosa jest coraz powszechniejszym problemem, który może dotknąć każdego. Może być spowodowana przebywaniem w suchych i klimatyzowanych pomieszczeniach o niedostatecznej wilgotności powietrza, nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych czy zaburzeniami metabolicznymi lub hormonalnymi. Na szczęście, stosowanie środków natłuszczająco - nawilżających, unikanie szkodliwych czynników oraz dbanie o właściwe nawodnienie organizmu pozwalają znacznie złagodzić tę przykrą dolegliwość.

Prawidłowo nawilżona śluzówka nosa to klucz do prawidłowego oddychania i - co za tym idzie - do zdrowia i dobrego samopoczucia. Niestety, coraz częściej warunki w których przychodzi nam przebywać lub pracować nie sprzyjają utrzymaniu prawidłowej wilgotności powietrza.

PRZYCZYNY SUCHOŚCI NOSA

Przebywanie w klimatyzowanych biurach, samochodach czy nadmiernie wysuszonych pomieszczeniach - zwłaszcza w sezonie grzewczym - może być przyczyną suchości błony śluzowej nosa. Suchość często pojawia się również po częstych, nawracających infekcjach wirusowych górnych dróg oddechowych. Namnażający się wirus doprowadza wtedy do uszkodzenia nabłonka w nosie i zatokach przynosowych.

Reklama

Suchość nosa może być powodowana także przez dym papierosowy, kurz czy nieprawidłowo działające urządzenia wentylacyjne. Może być również efektem długotrwałego stosowania preparatów hamujących katar oraz niektórych leków przeciwalergicznych - ich nadużywanie może być przyczyną tzw. polekowego zanikowego nieżytu nosa. Osobną grupą osób cierpiących na suchość błony śluzowej nosa są osoby w podeszłym wieku. Wpływ na to - zwłaszcza u kobiet - mają zmiany hormonalne.

Uczucie suchości, choć jest subiektywne, znacznie pogarsza komfort codziennego oddychania. Jest to jedna z najczęstszych dolegliwości, z jaką pacjenci zgłaszają się do lekarza laryngologa. Zaleganie w jamach nosa gęstej, zasychającej wydzieliny powoduje tworzenie się strupów - stąd osoby cierpiące na suchość nosa często narzekają na swędzenie, drapanie, kichanie czy nawracające krwawienia.

JAK SOBIE Z NIĄ RADZIĆ?

Nos w nos ze zdrowiem

Przede wszystkim należy zadbać o prawidłową wilgotność pomieszczeń, w których przebywamy, unikać zakurzonych, zapylonych oraz zadymionych miejsc i zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Znacznie złagodzić objawy suchości nosa może również stosowanie aerozolów o działaniu nawilżająco - natłuszczającym - takich jak Nozoil. Składnikiem Nozoilu jest olej sezamowy, który, jak potwierdzają badania kliniczne, skutecznie zmniejsza objawy suchości i niedrożności nosa. Olej sezamowy, dzięki zawartym w nim naturalnie witaminom E i trójglicerydom nie tylko nawilża, ale też natłuszcza i wspomaga regenerację uszkodzonej śluzówki nosa. Jego zaletą jest, że może być stosowany niezależnie od przyczyny suchości i wieku - również po operacjach korekcyjnych lub innych zabiegach w obrębie przegrody nosa czy też w suchości wywołanej radioterapią stosowaną w leczeniu nowotworów głowy i szyi.

Jeżeli suchość nosa utrzymuje się pomimo zastosowania się do powyższych wskazówek, należy udać się po poradę do lekarza. Jeśli suchość nie mija - pomimo stosowania środków nawilżających - może być objawem którejś z chorób ogólnoustrojowych. Rolą lekarza jest znalezienie przyczyny i zalecenie odpowiedniej terapii.

Więcej informacji o suchości nosa można znaleźć na stronie www.suchynos.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy