Sygnały od twojego organizmu, które mogą świadczyć o problemach z wątrobą

Artykuł sponsorowany

Działanie i funkcjonowanie wątroby opiera się na jej wieloaspektowym wspieraniu układu pokarmowego człowieka. Spełnia ona zatem ogromną rolę w ludzkim organizmie. Kiedy jednak jest nadmiernie przeciążona bądź z różnych przyczyn przestaje prawidłowo pracować, może się to diametralnie odbić na zdrowiu. Warto zatem jest prewencyjnie przeciwdziałać jej ewentualnemu uszkodzeniu, a w razie niepokojących symptomów — jak najszybciej zgłosić się po specjalistyczną pomoc. Jakie są jednak objawy chorej wątroby? W jaki sposób ludzkie ciało sygnalizuje, że coś jest nie tak?

article cover
.

Wirusowe zapalenie wątroby

Jakie symptomy przejawia chora wątroba? Objawy będą różnić się w zależności od tego, jaki schorzenie bądź nieprawidłowość wpływa na pogorszenie się stanu tego narządu oraz jego działania. Jedną z niebezpiecznych chorób jest wirusowe zapalenie wątroby. Sygnały, które mogą wskazywać na zarażenie się tą jednostką chorobową, będą różnić się w zależności od konkretnego typu.

Typ A charakteryzuje się bólami brzucha, nudnościami, wymiotami, odczuwaniem nadmiernego zmęczenia, a także bólem w zakresie mięśni i stawów. Specyficznym objawem, który również powinien zaalarmować osoby borykające się z wyżej wymienionymi dolegliwościami, jest także występowanie stanu podgorączkowego, wysokiej temperatury i dreszczy.

Typ B najczęściej wiąże się z występowaniem żółtaczki, która jednoznacznie wskazuje na to zakażenie. Zdarza się jednak, iż wspomniany typ objawia się bardziej nietypowo — zatruciami pokarmowymi, co może utrudniać postawienie jednoznacznej diagnozy i rozpoznania — przynajmniej na początkowym etapie.

Typ C jest najtrudniejszy do wykrycia. Może przebiegać bezobjawowo, a jedynym i niezauważalnym symptomem świadczącym o tym stanie chorobowym jest powiększenie omawianego organu, który trudno wykryć bez odpowiednich badań.

Marskość wątroby

Jak czuje się osoba, która choruje na marskość wątroby? Sygnały odczuwane przez ludzki organizm wiążą się przede wszystkim z utratą apetytu i zanikiem łaknienia, co może z kolei prowadzić do redukcji wagi. Niepokój powinny wzbudzić również bóle brzucha i nudności. Wraz z postępem choroby u mężczyzn może dojść do tak zwanej ginekomastii, czyli pojawienia się nadmiaru tkanki gruczołowej sutków. Niektórzy zauważą natomiast objaw wodobrzusza, czyli nagromadzenia się w jamie brzusznej nadmiernej ilości płynu surowiczego.

Nieleczona choroba w zaawansowanym stadium marskości będzie wysyłać kolejne sygnały świadczące o postępowaniu jej uszkodzenia, do których zaliczyć należy żółtaczkę, nadmierne swędzenie skóry, a także możliwość występowania krwawień i wybroczyn pojawiających się na powierzchni skóry.

Inne nietypowe objawy problemów z wątrobą

Warto zaznaczyć, iż lista chorób wątroby jest zdecydowanie dłuższa, szczególnie ze względu na setki pełnionych przez nią funkcji. Z tego też względu ciężko wymienić je wszystkie. Pojawiają się jednak pewne wspólne symptomy, które powinny wzbudzać niepokój i stanowić bodziec do tego, by udać się na konsultację ze specjalistą, jakim jest hematolog — lekarz ten na podstawie odpowiednich badań krwi będzie mógł określić, czy istnieje ryzyko uszkodzenia wątroby, jej marskości, nowotworów lub przerzutów do tego organu.

Jednym z sygnałów charakterystycznych dla problemów z omawianym narządem są przebarwienia skórne, które mogą świadczyć o nieprawidłowym działaniu wątroby i nieskutecznym odprowadzaniu toksyn z organizmu. W pierwszej kolejności pojawia się zazwyczaj zażółcenie białkówki oka, ale także cery, która przy okazji może dosyć intensywnie i nieprzyjemnie swędzieć.

Również obrzęki mogą być objawem problemów z wątrobą. Pojawiają się przeważnie w okolicy kostek, ale również nietypowo na dłoniach i na twarzy, co skłania do refleksji nad stanem zdrowia i koniecznością wizyty w gabinecie specjalisty.

Siniaki, które nie pojawiają się w wyniku uderzenia, także wymagają głębszego zastanowienia, ponieważ wątroba należy do organów odpowiadających pośrednio za procesy krzepnięcia krwi. Jeśli nie działa prawidłowo, na skórze mogą pojawiać się wyraźne zasinienia, także po niewielkim ucisku skóry.

Artykuł sponsorowany

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas