Wawel. Ogrody Królewskie znów otwarte. Turyści mogą do nich dojść tajemniczym przejściem

Natalia Grygny

Opracowanie Natalia Grygny

Słynna atrakcja Zamku Królewskiego na Wawelu już dostępna. Ogrody Królewskie zostały otwarte dla turystów. W środku czekają na nich artystyczne niespodzianki – w przestrzeni ogrodów prezentowane są rzeźby Pawła Orłowskiego. Co ciekawe, zwiedzający mogą dotrzeć w to miejsce tajemniczym przejściem wiodącym z dziedzińca arkadowego.

Ogrody Królewskie na Wawelu znów otwarte
Ogrody Królewskie na Wawelu znów otwarteJan Graczynski/East NewsEast News

Wawel przyciąga turystów jak magnes - Zamek Królewski zamknął 2023 rok z rekordową frekwencją. Odwiedziło go ponad 2 miliony zwiedzających. Od początku tego roku w murach zamku sporo się dzieje - obecnie trwa tu m.in. wystawa "Wawel Wyspiańskiego" poświęcona wątkom wawelskim w twórczości artysty.

Ogrody Królewskie otwarte dla turystów

Dzieje się nie tylko w historycznych murach, ale również w plenerze: wraz z końcem kwietnia otwarte dla turystów zostały Ogrody Królewskie. Podobnie jak w ubiegłych latach, na odwiedzających czekają artystyczne niespodzianki. Mowa o ekspozycji rzeźb prezentowanych w ogrodach. Tym razem można zobaczyć 17 dzieł z metalu i brązu artysty Pawła Orłowskiego wchodzących w skład wystawy "Kontrasty".  

- Od 2020 roku to już tradycja, że sezon wiosenno-letni na Wawelu otwieramy zaproszeniem do Ogrodów Królewskich, gdzie prezentujemy rzeźby artystów XX i XXI wieku - mówi Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

W ubiegłych latach były to prace Józefa Wilkonia, Bronisława Chromego i Zdzisława Beksińskiego.

- Dziś zawitały do nas dzieła Pawła Orłowskiego, które w zetknięciu z historycznym miejscem będą z pewnością wywoływać emocje wśród naszych gości - dodaje Betlej.

Jak podkreśla Bogumiła Wiśniewska, kuratorka wystawy i kustoszka Zamku Królewskiego na Wawelu, wybrane prace Orłowskiego "łączą w sobie abstrakcję i realizm, nowoczesność i tradycję, a ich forma pobudza wyobraźnię".

- Przed nami otoczenie imponującej architektury rezydencji królewskiej Jagiellonów, feeria barw i zapachów roślinności nawiązującej układem do historycznych ogrodów. Wspólnie tworzymy miejsce, gdzie sztuka dawna doskonale koresponduje ze sztuką współczesną, otwiera się na nowe znaczenia i dyskursy, a odbiorców przygotowuje na nowe doznania i zachwyca obcowaniem z dziedzictwem kulturowym - mówi dr Wiśniewska.

Ogrody Królewskie na Wawelu można zwiedzać do końca września
Ogrody Królewskie na Wawelu można zwiedzać do końca wrześniaBeata Zawrzel/REPORTEREast News

To jednak nie koniec niespodzianek. Po raz pierwszy w historii zwiedzający będą mogli przejść do ogrodów tajemniczym przejściem. Do tej pory trasa wiodąca z dziedzińca arkadowego przez sień studzienną na taras, z którego rozpościera się widok na Kraków, była niedostępna.

Ogrody Królewskie można zwiedzać do 29 września. Od kwietnia do czerwca i we wrześniu są czynne w godzinach 9.00 - 17.00, a w lipcu i sierpniu od 9.00 do 18.00.

Ogrody Królewskie: wawelska perełka

Ogrody Królewskie zostały odtworzone na podstawie trwających wiele lat badań. Ich obecny wygląd nawiązuje do renesansowych założeń ogrodowych.

"Wzmianki historyczne, z których wynika istnienie "skrzyń" w ogrodach wawelskich, stały się inspiracją do zastosowania często spotykanych w tamtym czasie rabat podwyższonych, w których prezentowano kolekcje roślin. Dla pozostałych części tarasu, na których ślady ogrodu się nie zachowały, zaprojektowano inny sposób urządzenia pozostający w zgodzie z wiedzą o ogrodach renesansowych. Są to proste partery ornamentowe oraz łąka kwietna z trejażem" - czytamy na stronie Zamku Królewskiego na Wawelu.

Na tarasie górnym rosną m.in. lawenda, kocimiętka, bukszpan, ruta, margerytki, malwy, tojady, malwy, bylice, bazylia, rozmaryn czy marzanka. W tej jakże barwnej i aromatycznej kompozycji znajduje się również róża francuska. Znajdująca się tu architektura ogrodowa została wykonana w oparciu o ikonografię z XV i XVI wieku.

Kwiaty, zioła, sad, winnice. Ogrody na Wawelu to prawdziwa perełka
Kwiaty, zioła, sad, winnice. Ogrody na Wawelu to prawdziwa perełka Beata Zawrzel/REPORTEREast News

Taras dolny nie jest natomiast rekonstrukcją dawnego założenia wawelskiego. Powodem jest brak wystarczającej ilości informacji historycznych. Swoim wyglądem nawiązuje do ogrodów z wieku XVI i początku XVII wieku. Przestrzeń ta została podzielona na trzy części. W południowej znajduje się altana, alejki i partery rabatowe o kwiatowo-ziołowym charakterze. Rosną tu m.in. piwonia, szałwia, goździki, nagietki, róże stulistne i francuskie, lawenda, tymianek czy majeranek. Projekt środkowej części tarasu dolnego nawiązuje do form stosowanych w okresie renesansu.

Z kolei w północnej części znajduje się sad, który w tamtej epoce był traktowany jako ogród ozdobny. Poszczególne "kwatery sadu" są wyodrębniane za pomocą żywopłotów z róż i drewnianych ogrodzeń trejażowych. Znajduje się tu również altana mająca kolisty kształt.

W Ogrodach Królewskich znajdują się również winnice. Mają one wymiar symboliczny i nawiązują do historycznej tradycji uprawy winorośli na Wawelu. Zostały zaprojektowane w oparciu o opisy i ryciny pochodzące z XVI wieku. W sąsiedztwie winorośli rosną róże, lawenda i wiciokrzew.

Zamek Królewski na Wawelu rozpoczął sezon wiosenno-letni
Zamek Królewski na Wawelu rozpoczął sezon wiosenno-letniJan Graczynski/East NewsEast News

***

Źródło: materiały prasowe i oficjalna strona Zamku Królewskiego na Wawelu

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas