Wawel. Ogrody Królewskie znów otwarte. Turyści mogą do nich dojść tajemniczym przejściem

Natalia Grygny

Opracowanie Polecamy Natalia Grygny

Słynna atrakcja Zamku Królewskiego na Wawelu już dostępna. Ogrody Królewskie zostały otwarte dla turystów. W środku czekają na nich artystyczne niespodzianki – w przestrzeni ogrodów prezentowane są rzeźby Pawła Orłowskiego. Co ciekawe, zwiedzający mogą dotrzeć w to miejsce tajemniczym przejściem wiodącym z dziedzińca arkadowego.

Ogrody Królewskie na Wawelu znów otwarte
Ogrody Królewskie na Wawelu znów otwarteJan Graczynski/East NewsEast News

Wawel przyciąga turystów jak magnes - Zamek Królewski zamknął 2023 rok z rekordową frekwencją. Odwiedziło go ponad 2 miliony zwiedzających. Od początku tego roku w murach zamku sporo się dzieje - obecnie trwa tu m.in. wystawa "Wawel Wyspiańskiego" poświęcona wątkom wawelskim w twórczości artysty.

Ogrody Królewskie otwarte dla turystów

Dzieje się nie tylko w historycznych murach, ale również w plenerze: wraz z końcem kwietnia otwarte dla turystów zostały Ogrody Królewskie. Podobnie jak w ubiegłych latach, na odwiedzających czekają artystyczne niespodzianki. Mowa o ekspozycji rzeźb prezentowanych w ogrodach. Tym razem można zobaczyć 17 dzieł z metalu i brązu artysty Pawła Orłowskiego wchodzących w skład wystawy "Kontrasty".  

- Od 2020 roku to już tradycja, że sezon wiosenno-letni na Wawelu otwieramy zaproszeniem do Ogrodów Królewskich, gdzie prezentujemy rzeźby artystów XX i XXI wieku - mówi Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

W ubiegłych latach były to prace Józefa Wilkonia, Bronisława Chromego i Zdzisława Beksińskiego.

- Dziś zawitały do nas dzieła Pawła Orłowskiego, które w zetknięciu z historycznym miejscem będą z pewnością wywoływać emocje wśród naszych gości - dodaje Betlej.

Jak podkreśla Bogumiła Wiśniewska, kuratorka wystawy i kustoszka Zamku Królewskiego na Wawelu, wybrane prace Orłowskiego "łączą w sobie abstrakcję i realizm, nowoczesność i tradycję, a ich forma pobudza wyobraźnię".

- Przed nami otoczenie imponującej architektury rezydencji królewskiej Jagiellonów, feeria barw i zapachów roślinności nawiązującej układem do historycznych ogrodów. Wspólnie tworzymy miejsce, gdzie sztuka dawna doskonale koresponduje ze sztuką współczesną, otwiera się na nowe znaczenia i dyskursy, a odbiorców przygotowuje na nowe doznania i zachwyca obcowaniem z dziedzictwem kulturowym - mówi dr Wiśniewska.

Ogrody Królewskie na Wawelu można zwiedzać do końca września
Ogrody Królewskie na Wawelu można zwiedzać do końca wrześniaBeata Zawrzel/REPORTEREast News

To jednak nie koniec niespodzianek. Po raz pierwszy w historii zwiedzający będą mogli przejść do ogrodów tajemniczym przejściem. Do tej pory trasa wiodąca z dziedzińca arkadowego przez sień studzienną na taras, z którego rozpościera się widok na Kraków, była niedostępna.

Ogrody Królewskie można zwiedzać do 29 września. Od kwietnia do czerwca i we wrześniu są czynne w godzinach 9.00 - 17.00, a w lipcu i sierpniu od 9.00 do 18.00.

Ogrody Królewskie: wawelska perełka

Ogrody Królewskie zostały odtworzone na podstawie trwających wiele lat badań. Ich obecny wygląd nawiązuje do renesansowych założeń ogrodowych.

"Wzmianki historyczne, z których wynika istnienie "skrzyń" w ogrodach wawelskich, stały się inspiracją do zastosowania często spotykanych w tamtym czasie rabat podwyższonych, w których prezentowano kolekcje roślin. Dla pozostałych części tarasu, na których ślady ogrodu się nie zachowały, zaprojektowano inny sposób urządzenia pozostający w zgodzie z wiedzą o ogrodach renesansowych. Są to proste partery ornamentowe oraz łąka kwietna z trejażem" - czytamy na stronie Zamku Królewskiego na Wawelu.

Na tarasie górnym rosną m.in. lawenda, kocimiętka, bukszpan, ruta, margerytki, malwy, tojady, malwy, bylice, bazylia, rozmaryn czy marzanka. W tej jakże barwnej i aromatycznej kompozycji znajduje się również róża francuska. Znajdująca się tu architektura ogrodowa została wykonana w oparciu o ikonografię z XV i XVI wieku.

Kwiaty, zioła, sad, winnice. Ogrody na Wawelu to prawdziwa perełka
Kwiaty, zioła, sad, winnice. Ogrody na Wawelu to prawdziwa perełka Beata Zawrzel/REPORTEREast News

Taras dolny nie jest natomiast rekonstrukcją dawnego założenia wawelskiego. Powodem jest brak wystarczającej ilości informacji historycznych. Swoim wyglądem nawiązuje do ogrodów z wieku XVI i początku XVII wieku. Przestrzeń ta została podzielona na trzy części. W południowej znajduje się altana, alejki i partery rabatowe o kwiatowo-ziołowym charakterze. Rosną tu m.in. piwonia, szałwia, goździki, nagietki, róże stulistne i francuskie, lawenda, tymianek czy majeranek. Projekt środkowej części tarasu dolnego nawiązuje do form stosowanych w okresie renesansu.

Z kolei w północnej części znajduje się sad, który w tamtej epoce był traktowany jako ogród ozdobny. Poszczególne "kwatery sadu" są wyodrębniane za pomocą żywopłotów z róż i drewnianych ogrodzeń trejażowych. Znajduje się tu również altana mająca kolisty kształt.

W Ogrodach Królewskich znajdują się również winnice. Mają one wymiar symboliczny i nawiązują do historycznej tradycji uprawy winorośli na Wawelu. Zostały zaprojektowane w oparciu o opisy i ryciny pochodzące z XVI wieku. W sąsiedztwie winorośli rosną róże, lawenda i wiciokrzew.

Zamek Królewski na Wawelu rozpoczął sezon wiosenno-letni
Zamek Królewski na Wawelu rozpoczął sezon wiosenno-letniJan Graczynski/East NewsEast News

***

Źródło: materiały prasowe i oficjalna strona Zamku Królewskiego na Wawelu

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.

Polecamy

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas