System e-recept – czy ma jakieś wady? Sprawdzamy!
Artykuł sponsorowany
Nie da się ukryć, że e-recepta zrewolucjonizowała polską służbę zdrowia. Nie tylko wyeliminowała problem z błędnym odczytywaniem leków, ale również ułatwiła ich realizację. Wraz z e-receptą wkroczyły również usługi e-medycyny, a z nimi e-konsultacje lekarskie i e-recepty online. Zalet tego rozwiązania jest mnóstwo, ale czy można wyróżnić jakieś jego wady? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
E-lekarz online i e-recepta online - o co chodzi?
Od kiedy e-recepty pojawiły się na stałe w polskiej medycynie, czerpiemy z nich korzyści pełnymi garściami, choć zdarzają się rzecz jasna również osoby krytykujące to rozwiązanie. Początkowo główną wadą było niedostosowanie placówek medycznych do wymogów e-recept i nieumiejętność ich wystawiania, jednak z czasem problem ten zniknął. Dziś zalety cyfryzacji medycyny wymienić może prawie każdy. Jedną z największych z nich jest możliwość korzystania ze zdalnych konsultacji lekarskich i otrzymania e-recepty online.
Wirtualne przychodnie, które oferują zdalne konsultacje medyczne, znaleźć można bez problemu w Internecie. E-lekarz online przyjmuje pacjentów między innymi za pośrednictwem strony NaszaRecepta, oferującej możliwość otrzymania e-recepty w kilka minut. Kod SMS wysyłany jest do pacjentów niezwłocznie po wystawieniu recepty przez lekarza. Ta natomiast wystawiana jest, jeśli w wywiadzie medycznym online specjalista stwierdzi wskazania i jednocześnie brak jakichkolwiek przeciwwskazań do stosowania leku przez pacjenta.
Jak sprawdzić e-receptę wystawioną przez Internet?
Pacjent, któremu wystawiona została e-recepta, otrzymuje SMS zawierający kod 4-cyfrowy umożliwiający wykupienie leków. Szczegóły dotyczące recepty znajdują się natomiast na jej wydruku informacyjnym, który znaleźć można w wiadomości e-mail i na koncie IKP. Jeśliby poszukiwać wad tego rozwiązania, można by pokusić się o stwierdzenie, że dostęp do tych informacji może być nieco utrudniony dla osób starszych. Nie poruszają się one bowiem swobodnie w sieci, a to spore utrudnienie, gdyż na recepcie zapisane jest między innymi dawkowanie leku.
Na plus tego rozwiązania przemawia jednak to, że kiedyś zgubienie czy zniszczenie papierowej recepty było szczególnie kłopotliwe. Dziś wystarczy zalogować się do sieci, gdzie są przechowywane wszelkie niezbędne informacje. Od kiedy wprowadzono e-recepty, wielu seniorów nauczyło się korzystać ze wspomnianych wyżej możliwości. W razie potrzeby pomagają im w tej kwestii również młodsi członkowie rodziny, ponadto o zapisanie na opakowaniu dawkowania leku poprosić można również farmaceutę.
E-recepty - kod, ważność, dawkowanie, stopień realizacji
Pozostańmy przy temacie, jak sprawdzić e-receptę, w tym nie tylko dawkowanie leków, ale również inne informacje, np. ile ważna jest e-recepta. Niewątpliwą zaletą e-recepty jest bowiem możliwość jej dzielenia, czyli stopniowego wykupywania leków, w miarę zapotrzebowania. W tej sytuacji należy jednak pilnować ważności dokumentu, by nie stracić dostępu do leków, które zostały na nim zapisane. Konieczny jest zatem bieżący dostęp do jej wydruku informacyjnego.
Trzeba wiedzieć, że niektóre grupy leków mogą być wykupywane przez krótszy lub dłuższy czas niż standardowe 30 dni ważności recepty. Przykładem mogą być antybiotyki, na które recepta ważna jest tylko tydzień, czy też preparaty immunologiczne, na które recepta ważna jest 120 dni. Sprawdzenie w IKP ważności dokumentu zajmuje jednak dosłownie chwilę, więc nie warto się obawiać obsługi systemu. Warto za to nauczyć się korzystać z tego rozwiązania i samodzielnie odkryć możliwości, jakie się jeszcze z nim wiążą - wszystko działa bardzo intuicyjnie.