Szafran na kłopoty ze snem

Znów ciężka noc. Wiercisz się, nie możesz znaleźć sobie miejsca w łóżku. Liczenie baranów nie pomaga. W pracy masz ciężką głowę, kłopoty z koncentracją i ogólnie gorsze samopoczucie. To znak, że zapewne cierpisz na bezsenność.

Według różnych szacunków, kłopoty ze snem może mieć nawet co trzeci Polak. Rozmiary zjawiska zaczynają przypominać epidemię. Co gorsze, jest to dolegliwość często przez nas lekceważona. Tymczasem osoby, które mają kłopoty ze snem częściej chorują, pracują mniej wydajnie, częściej są sprawcami wypadków i są bardziej pesymistycznie nastawione do życia. Jak pomóc sobie lub bliskim? Rozwiązaniem, które warto wypróbować jest... szafran.

Szafran, znany też jako krokus, to prawdziwa nowość na rynku środków ułatwiających zasypianie. Jednak historia jego wykorzystania sięga bardzo daleko w przeszłość. Pierwsze wzmianki o jego wykorzystaniu pochodzą jeszcze ze starożytnej Grecji i Rzymu. Już wtedy ceniony był jako panaceum na różne dolegliwości. Od średniowiecza uprawiano go w południowej Francji i Hiszpanii. Obecnie, jego największymi producentami są takie kraje jak Hiszpania, Turcja czy Iran.

Liczne badania kliniczne potwierdzają wpływ zażywania szafranu na nasz nastrój. Stres, intensywny tryb życia, problemy osobiste i zawodowe oraz stale zwiększająca się liczba otaczających nas bodźców to główne przyczyny problemów z zasypianiem. Szafran w naturalny sposób pozwala nam się wyciszyć. Ułatwia zasypianie oraz poprawia jakość snu. Nie powoduje też, tak uciążliwego, "efektu otumanienia" następnego dnia. Skąd takie właściwości tego niezwykłego specyfiku?

Główne substancje wchodzące w skład szafranu - safranal i krocyna - powodują zwiększenie poziomu neurotransmiterów w mózgu, m.in. serotoniny. Ona właśnie odgrywa istotną rolę w regulacji cyklu sen - czuwanie. Prawidłowy poziom tej substancji wpływa na nastrój i wykazuje naturalne działanie wyciszające i antydepresyjne. Czynniki te są niezwykle istotne przy problemach ze snem.

Gdzie szukać szafranu? W aptekach pojawiają się coraz nowocześniejsze preparaty ułatwiające zasypianie. Niektóre z nich mają w swoim składzie między innymi właśnie szafran. Szukajmy tej informacji na opakowaniach preparatów. Jeśli mamy z tym kłopot, poprośmy o pomoc farmaceutę. I cieszmy się lepszym snem.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas