Reklama

Ubezpieczenie na wypadek cukrzycy - dlaczego warto?

WHO już dawno definiuje cukrzycę jako chorobę, która osiągnęła wymiary pandemii. Na całym świecie choruje na nią ponad 440 milionów ludzi, w Polsce 3 miliony, z czego 1 milion może nawet nie być tego świadomym. Jest to groźna choroba przewlekła, która nie tylko zagraża naszemu zdrowiu, ale i życiu. Czy warto ubezpieczyć się na wypadek cukrzycy? Co daje nam takie ubezpieczenie?

Cukrzyca - czym jest?

Jest to choroba metaboliczna i przewlekła. Polega na nieprawidłowym wydzielaniu insuliny, która w zdrowym organizmie jest odpowiedzialna za regulowanie poziomu cukru we krwi. Insulina to hormon   produkowany przez trzustkę. Wyróżniamy dwa podstawowe typy cukrzycy:

·        Cukrzyca typu pierwszego

Charakteryzuje się bezwzględnym niedoborem insuliny i jest uwarunkowana genetycznie. Najczęściej objawia się już u osób młodszych. Zwykle zaczyna się nagle, a leczenie polega na suplementowaniu insuliny poprzez specjalne, wykonywane samodzielnie zastrzyki lub pompy insulinowe.

Reklama

·        Cukrzyca typu drugiego

Dotyczy ona około 90% przypadków cukrzycy. Zwykle rozwija się po czterdziestym roku życia. Najczęściej u osób z nadwagą, ale także u tych, u których w rodzinie ktoś chorował na cukrzycę. Leczenie polega na dobraniu odpowiedniej diety, aktywności sportowych oraz doustnych leków przeciwcukrzycowych. Zwykle po kilku latach konieczne jest zastosowanie insuliny.

Najczęstsze objawy cukrzycy to: uczucie zmęczenia, osłabienia, senności, duże pragnienie i łaknienie, częstomocz, utrata lub zwiększenie masy ciała. Bardzo istotne jest zauważenie owych nieprawidłowości i upewnienie się, że nie mają związku z ewentualną cukrzycą. Jeśli nie zaczniemy działać na odpowiednim etapie, nieleczona choroba może prowadzić do licznych powikłań, takich jak: kwasica, śpiączka ketonowa, kwasica mleczanowa, hiper- i hipoglikemię, a nawet uszkodzenie naczyń i nerwów, które prowadzą do udaru mózgu lub zawału serca.

Niestety statystyki są nieubłagalne. Tendencja zachorowań jest wzrostowa. W 2013 roku na cukrzycę cierpiało 382 miliony ludzi, w 2021 roku już 440 milionów ludzi na świecie. Mówimy tu tylko o zdiagnozowanych przypadkach. WHO przewiduje, że do 2030 roku cukrzyca zajmie już siódme miejsce w klasyfikacji najczęstszych powodów zgonów na świecie, choć już teraz zbiera konkretne żniwo.

Ubezpieczenie na wypadek cukrzycy - czym jest, dla kogo, jak działa?

Ubezpieczenie na wypadek cukrzycy jest to rozszerzenie ubezpieczenia na życie. Podstawowy zakres ubezpieczenia na życie nie obejmuje nowotworów, cukrzycy czy innych chorób przewlekłych, jednak niektórzy ubezpieczyciele oferują dodatkową ochronę.

Jak więc działa ubezpieczenie na wypadek cukrzycy? Każdy ubezpieczyciel definiuje wiek osób, które mogą być objęte takim dodatkowym ubezpieczeniem. Zwykle jest to przedział między osiemnastym a sześćdziesiątym pierwszym rokiem życia. Z ubezpieczycielem wybieramy kwotę ubezpieczenia, która zostaje nam wypłacona w momencie postawienia diagnozy cukrzycy przez lekarza, jeśli w tym czasie już jesteśmy dodatkowo ubezpieczeni na wypadek tej choroby. Polisę możemy zawrzeć zwykle na 5 lat z możliwością jej przedłużania, jeśli w tym czasie nie już nie zostaliśmy zdiagnozowani. Przed zawarciem umowy będziemy poproszeni o przekazanie aktualnych badań i opinii lekarza prowadzącego, udostępnienie dodatkowych informacji dotyczących naszego stanu zdrowia, a w niektórych przypadkach zostaniemy poproszeni o poddanie się badaniom lekarskim, których koszt pokryje ubezpieczyciel.

Nie możemy się więc ubezpieczyć, jeśli już mamy rozpoznaną cukrzycę w momencie zawierania umowy. Jeśli jednak jesteśmy zdrowi i zostało to potwierdzone odpowiednimi badaniami, możemy chronić się na wypadek wystąpienia cukrzycy. W niektórych umowach otrzymujemy nawet Program Assistance obejmujący dodatkową pomoc w leczeniu. Takie wsparcie, zarówno Assistance, jak i ewentualne odszkodowanie, mogą być bardzo pomocne w procesie leczenia, pokryć koszty wizyt lekarskich, leków, insuliny i wszelkich potrzebnych działań mających pomóc nam w walce z cukrzycą.

Dla osób już chorujących na cukrzycę ubezpieczyciele przeznaczają inne pakiety ubezpieczenia na życie obejmujące tę chorobę. W wypadku ubezpieczenia dla diabetyków możemy liczyć na odszkodowania w przypadku niezdolności do samodzielnego życia i pracy, w przypadku poważnego zachorowania i powikłań czy w przypadku operacji. Ich kwoty mogą być bardzo wysokie, ale w praktyce będą zależeć oczywiście od kwoty ubezpieczenia.

Jak uniknąć cukrzycy? Profilaktyka

O ile cukrzyca typu pierwszego jest zwykle warunkowana genetycznie, tak cukrzyca typu drugiego to choroba, której możemy uniknąć dzięki odpowiedniej profilaktyce. Co więc robić, by uniknąć tej choroby?

- odpowiedni tryb życia

Istnieją osoby, które chwalą się tym, że potrafią nie przespać kilku nocy, na śniadanie wypalają pięć papierosów i stołują się głównie w barach szybkiej obsługi albo spożywają niezdrowe mrożonki. Brzmi to bardzo atrakcyjnie, jako towarzyski żart, albo filmowa anegdota. W praktyce, wcześniej czy później, organizm sam upomina się o swoje i sprawia, że (przy takim trybie życia) wiele osób wpada w poważną chorobę na długo zanim wejdą w wiek emerytalny. Czy naprawdę chodzi nam o to, by do pewnego momentu zachowywać się jak "gwiazda rocka", a później mieć problemy ze zdrowiem?

- zbilansowana, zdrowa dieta

Odpowiednia dieta wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale nawet na nasz wygląd. Stosując przemyślane, bogate w składniki odżywcze menu, nie tylko przedłużamy sobie życie, ale również poprawiamy swoje samopoczucie i chronimy się od wielu chorób, w tym między innymi, cukrzycy typu drugiego.

- aktywność fizyczna

Zasada jest bardzo prosta. Organizm tkwiący w nieustannym letargu, wchodzi na niższe obroty i przyzwyczaja się do rozleniwienia. Organizm stymulowany regularnie ruchem (najlepiej na świeżym powietrzu), wchodzi w zróżnicowane stany i jest przyzwyczajony do natychmiastowej reakcji, gdy coś zaczyna się dziać. Serce przyzwyczaja się do szybszego pulsu, automatycznie regulując go i obniżając podczas wzmożonego wysiłku. Metabolizm przyspiesza i wszystko w naszym ciele zaczyna działać prawidłowo. Ewolucyjnie jesteśmy zdolni do przemierzania piętnastu kilometrów dziennie na własnych nogach. Pod tym kątem nic się nie zmieniło względem tego, co było tysiące lat temu. Zmienił się natomiast nasz tryb życia na o wiele bardziej wygodny, stateczny i leniwy. Nie zapominajmy o tym na co dzień i róbmy wszystko, by regularnie się ruszać.

- nienadużywanie nikotyny i alkoholu

Mówi się, że wszystko jest dla ludzi, a z drugiej strony lekarze, co kilka dekad zmieniają swoje stanowisko w kontekście określonych standardów higienicznego życia. Wiadomo jedno, na pewno: nikotyna jest szkodliwą, uzależniającą używką, która poza chwilowym stanem rzekomego zrelaksowania, nie przynosi żadnych korzyści. Alkohol jest przez nasz organizm interpretowany jako trucizna. Jeśli traktujemy go wyłącznie jako wykorzystywany w symbolicznych ilościach katalizator ułatwiający trawienie lub krążenie, wówczas mieścimy się jeszcze w ramach zdrowego rozsądku. Jednak spożywanie alkoholu codziennie (i, lub) w dużych ilościach zawsze kończy się problemami, w tym także cukrzycą typu drugiego.

Artykuł sponsorowany

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy