Wpływ właściwego żywienia chorego na skuteczność leczenia operacyjnego
Artykuł sponsorowany
Kiedy jesteśmy po operacji robimy wszystko, by jak najszybciej wrócić do formy. Staramy się oszczędzać i dbamy, by przyjmować leki rekomendowane przez lekarza, ale czy zdajemy sobie sprawę, jak ważne dla szybkiego powrotu do zdrowia jest również prawidłowe odżywianie?
Otóż okazuje się, że nie jest to wcale oczywiste i większość z nas nie przywiązuje większej wagi do jakości posiłków, które spożywa w okresie choroby czy rekonwalescencji, zwłaszcza jeśli dokucza brak apetytu. Warto to zmienić, bo kiedy walczymy o powrót do zdrowia to to, co jemy powinno być szczególnie bogate w składniki odżywcze, jak np. białko, witaminy i składniki mineralne. Jest to tak istotne, ponieważ regularne dostarczanie do organizmu wszystkiego, czego potrzebuje to szansa na szybszy powrót do zdrowia i lepsze samopoczucie. Jeśli nie zadbamy o jakość jadłospisu stan odżywienia w okresie leczenia może się pogorszyć przyczyniając się do mniej efektywnego działania układu odpornościowego, a także utrudnionego gojenia ran. Warto traktować codzienne posiłki jako pomoc, ponieważ wsparcie żywieniowe powinno być nieodłączną częścią terapii. Co robić zatem, by pomóc sobie w czasie rekonwalescencji po operacji?
Zaraz po operacji słuchaj wskazówek lekarza
Dieta płynna po operacji to jedno z zaleceń, które często słyszymy z ust lekarza. Czym jest dieta płynna, co jeść, aby spełnić jej zalecenia? W jej skład wchodzą tylko płyny, dlatego dozwolone jest spożywanie przegotowanej wody, wody mineralnej niegazowanej, słabej herbaty bez cukru, mięty i naparu z rumianku. Ponadto, najczęściej uzupełnienie stanowi przetarty przez gęste sito kleik na bazie kaszy jęczmiennej, ryżu lub płatków owsianych. Jeśli nie istnieją przeciwskazania, dopuszczalny jest także chudy rosół z cielęciny lub drobiu bez dodatków. Bardzo ważne, aby kiedy tylko stanie się to możliwe, zastąpić dietę płynną bardziej różnorodną nawet, jeśli konieczne okaże się miksowanie produktów stałych. Wszystko dlatego, że dieta płynna stosowana dłużej niż 1-2 dni może przyczynić się do rozwoju niedożywienia. W wielu szpitalach zamiast diety płynnej pacjenci otrzymują do picia preparaty odżywcze, np. Resource Protein lub Impact Oral. Mają one łatwą do spożycia formę, a jednocześnie ze względu na swój skład mogą stanowić jedyne źródło pożywienia nawet przez dłuższy czas. Obok diety płynnej bezpośrednio po zabiegu często polecana jest również dieta łatwo strawna.
Jedz różnorodnie, kiedy tylko stanie się to możliwe
Dieta łatwo strawna to dopiero pierwszy krok w drodze do urozmaiconego jadłospisu. Jak sama nazwa mówi jej główne założenie to wykorzystanie do przygotowania potraw składników, które szybko i bez trudu ulegają trawieniu. Z tego względu eliminowane z menu są takie składniki jak tłuste mięsa i sery, tłuszcze poddane działaniu temperatury, ostre przyprawy, ale niestety także produkty z pełnego ziarna i wiele surowych owoców i warzyw. Bazą jadłospisu na jakiś czas stają się zatem delikatne gotowane i obrane ze skórek warzywa i owoce, drobne kasze i ryż, a ponadto chude mięso, ryby, chude produkty mleczne. Wszystkie potrawy dodatkowo muszą być przygotowane przy użyciu gotowania lub innej metody kulinarnej niewymagającej dodatku tłuszczu. Uzupełnieniem diety łatwo strawnej mogą być także wspomniane już wcześniej doustne preparaty odżywcze, np. Resource Protein lub Impact Oral. Najczęściej po upływie 1-2 tygodni zaleca się powrót do tradycyjnej diety. Dobrze, aby była ona zbilansowana i zawierała produkty ze wszystkich grup wskazanych w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, na ile jest to możliwe.
Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource Protein: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko. Impact Oral: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia lub ryzyku niedożywienia u pacjentów chirurgicznych w okresie okołooperacyjnym.