Wybieramy wideorejestrator do samochodu: praktyczne porady

Artykuł sponsorowany

Na pytanie, jaki jest niezbędny gadżet każdego kierowcy, większość podróżujących na co dzień samochodem odpowie zapewne: trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe, gaśnica czy nawigacja. Tymczasem na szczycie listy z pewnością powinien znaleźć się wideorejestrator. W sprzedaży dostępnych jest jednak wiele różnych wariantów tego przydatnego urządzenia. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wideorejestrator to gadżet, który może nas uchronić przed wieloma problemami. Wybór dostępnych na rynku urządzeń jest jednak przytłaczający. Na jaki model się zdecydować?
Wideorejestrator to gadżet, który może nas uchronić przed wieloma problemami. Wybór dostępnych na rynku urządzeń jest jednak przytłaczający. Na jaki model się zdecydować? 123RF/PICSEL

O tym, że w samochodzie zawsze warto mieć włączony wideorejestrator, przekonujemy się najczęściej, gdy jest już za późno. Nawet niegroźna w skutkach stłuczka może bowiem przerodzić się w ciągnącą się wieloma miesiącami sprawę w sądzie. Dlaczego? Ponieważ na drogach każdego dnia dochodzi do różnego rodzaju spornych sytuacji, a ustalenie winnego często bywa problematyczne. Tymczasem samochodowy wideorejestrator pozwala na szybkie i łatwe rozwianie wszystkich wątpliwości. W sklepach z elektronicznymi gadżetami znajdziemy jednak wiele znacznie różniących się modelów, a to oznacza, że wybór odpowiedniego dla nas urządzenia będzie trudniejszy niż może się na pierwszy rzut oka wydawać. Podpowiadamy, jak wybrać wideorejestrator, który spełni wszystkie nasze oczekiwania.

Wideorejestrator z kamerą cofania czy w lusterku?

Jeśli jeździmy nieco starszym modelem samochodu, który nie jest wyposażony w nowoczesne systemy wspierania kierowcy, świetnym rozwiązaniem będzie wideorejestrator z kamerą cofania. To spore ułatwienie zwłaszcza dla początkujących, którym trudno ocenić odległość od znajdującego się z tyłu pojazdu lub innej przeszkody. A manewry parkowania, przede wszystkim tuż po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, mogą przysporzyć wiele problemów. W większych miastach brakuje miejsc, gdzie można zostawić samochód, a przestrzeń, w której musimy się zmieścić, bywa mocno ograniczona. Zalety wideorejestratora z kamerą cofania docenią również bardziej zaawansowani kierowcy, głównie nocą lub podczas intensywnych opadów deszczu, kiedy widoczność pozostaje słaba.

Jak wybrać wideorejstrator? Wszystko zależy od naszych potrzeb, umiejętności za kierownicą oraz budżetu, jakim dysponujemy. Jeśli nie czujemy się pewnie podczas parkowania, najlepszą opcją będzie model z kamerą cofania. Jeśli natomiast pokonujemy dłuższe trasy i za kółkiem spędzamy mnóstwo godzin - bez wątpienia dobrym pomysłem okaże się wideorejestrator w lusterku, ponieważ nie zajmuje on dodatkowej przestrzeni na przedniej szybie. A wiszące tuż przy kierownicy kabelki mogą niekorzystnie wpływać na komfort jazdy i ograniczać pole widzenia. Przed ostateczną decyzją warto również przejrzeć dowolny ranking kamer samochodowych - zwykle są one dość szczegółowe i pomagają rozwiać wątpliwości kupującego.

Dodatkowe funkcje i jakość nagrywanego materiału

W przypadku wideorejestratorów jakość nagrywanego materiału bynajmniej nie jest fanaberią zapatrzonych w nowoczesne technologie maniaków. Pełni ona raczej praktyczną rolę. Kluczowe jest bowiem uchwycenie możliwie największej liczby szczegółów, by w razie zdarzenia drogowego zgromadzony materiał nie pozostawiał najmniejszych wątpliwości. Po czym jednak poznać dobrą jakość wideo? Najprostszym sposobem będzie zapoznanie się z przykładowym filmem nagranym konkretnym, interesującym nas modelem urządzenia, a tych nie brakuje w sieci. W ten sposób każdy z nas może na spokojnie ocenić, czy na przykład rozdzielczość oraz liczba klatek na sekundę spełnia nasze wymagania. Uwagę należy zwrócić także na kąt widzenia obiektywu. Im jest on szerszy, tym większy zakres przestrzeni przed pojazdem obejmie. Rozsądnym minimum wydaje się około 140 stopni.

Wśród podstawowych funkcji wideorejestratorów trzeba wymienić funkcję autostartu (automatyczne rozpoczynanie nagrywania w momencie uruchomiania samochodu) oraz zapis w pętli (nadpisywanie najstarszych plików na karcie pamięci). Dzięki tym funkcjom możemy zapomnieć, że w aucie mamy wideorejestrator i w stu procentach skupić się na jeździe. Natomiast jeśli często parkujemy nasz pojazd na osiedlowych parkingach czy w ruchliwych miejscach i nie posiadamy własnego garażu, dobrze jest rozważyć zakup wideorejestratora, pracującego w trybie 24-godzinnym i wyposażonego w specjalny czujnik wstrząsów. W momencie, gdy jakiś roztargniony kierowca podczas parkowania uszkodzi nasz samochód - wszystko się nagra. To o wiele mniej kłopotliwe niż staranie się o nagrania z osiedlowego monitoringu.

Dobrym pomysłem wydaje się stawianie na uznane i rozpoznawalne marki, które specjalizują się w produkcji wideorejestratorów. Zyskujemy wówczas pewność, że urządzenie będzie działało bez zarzutu, jakoś nagrywanego materiału wideo pozostanie wysoka (zwrócić uwagę należy zwłaszcza na nagrywanie nocą oraz przy gorszym świetle), a w razie jakichkolwiek problemów - reklamacja zostanie rozpatrzona bez zbędnych formalności, odpowiednio szybko i na naszą korzyść.

Skuteczne ustalenie winnego podczas zdarzeń i wypadków, walka z próbami wyłudzeń odszkodowania "na poszkodowanego", skuteczny sposób na okiełznanie drogowej agresji, spore ułatwienie dla początkujących kierowców podczas parkowania - powodów, dla których warto posiadać w samochodzie wideorejestrator nie brakuje. Wskazane jest jednak zaopatrzenie się w ten przydatny gadżet odpowiednio wcześnie, aby potwierdzenia nie znalazło powiedzenie: mądry Polak po szkodzie.

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas