Zmywarka: dopasuj ją i do kuchni, i do potrzeb

Artykuł sponsorowany

Mycie naczyń to jeden z najbardziej nielubianych domowych obowiązków. Brudne talerze i kubki szybko zaczynają piętrzyć się w zlewie, szorowanie patelni doprowadza do szewskiej pasji, a każda wizyta gości oznacza przynajmniej pół godziny stania przy zlewie? Warto pomyśleć o kupnie zmywarki, która zdejmie z naszych barków tak nielubianą czynność.

Zmęczona ciągłym staniem przy zlewie? Możesz szybko rozwiązać ten problem
Zmęczona ciągłym staniem przy zlewie? Możesz szybko rozwiązać ten problem123RF/PICSEL

Wymarzona kuchnia dla każdego będzie oznaczała co innego. Z pewnością jednak znajdziemy punkt łączący wszystkie wyobrażenia niezależnie od gustu. Marzeniem wielu z nas jest zmywarka która upora się zarówno ze stertą naczyń po rodzinnej kolacji, jak i z kolekcją kubków twojego nastolatka. Jeszcze kilkanaście lat temu taki sprzęt był niemalże luksusem, dziś jest wyposażeniem prawie tak powszechnym jak pralka. Jeśli jeszcze jej nie posiadasz, przejrzyj modele dostępne na OleOle i znajdź model odpowiedni dla twoich potrzeb.

Dlaczego warto kupić zmywarkę?

Zastanawiasz się czy to na pewno zakup, który się opłaca? Jeżeli nie przekona cię argument ekologiczny (oszczędzanie wody), to może większą moc będzie miał argument ekonomiczny (oszczędzanie pieniędzy). Wiele z nas wciąż wystrzega się kupna zmywarki mając w pamięci nieekonomiczne modele sprzed lat. Te zużywały tyle wody ile poczatkujący pracownik na zmywaku - nawet 60 litrów na cały cykl. Tymczasem technologia poszła do przodu. Nowoczesne urządzenia mogą pochwalić się zużyciem na poziomie od 8 do 9 litrów na cały cykl. Tymczasem ręczne zmywanie po obiedzie może pochłonąć nawet 80 litrów!

Oszczędność wody jest oczywista. A finansowa? Osiem litrów wody z pewnością jest tańsze niż osiemdziesiąt. Jeżeli dodatkowo posiadasz urządzenie o wysokiej klasie energetycznej oraz używasz programu ekologicznego, z pewnością zauważysz różnicę w rachunkach.

Jak dobrać rozmiary?

Zanim jednak wybierzesz się na poszukiwania zmywarki, warto zastanowić się, jakiego sprzętu szukasz. Odpowiedź "na miarę moich potrzeb" może być niewystarczająca dla wyszukiwarki internetowej. Przede wszystkim dobierz urządzenie o odpowiedniej pojemności.

Zbyt pojemna zmywarka sprawi, że będziesz musiała czekać kilka dni na jej napełnienie. Z kolei zbyt mała zmusi do uruchamiania jej nawet kilkukrotnie w ciągu doby. Urządzenie o szerokości 45 centymetrów będzie odpowiednie dla domostwa w którym mieszka od jednej do trzech osób. Modele pomiędzy 50 a 56 centymetrami pomieszczą naczynia używane przez maksymalnie pięć osób. Jeżeli masz dużą rodzinę lub licznych współlokatorów, wybierz zmywarkę o szerokości 60 centymetrów. Wolisz wybrać dużą zmywarkę, ponieważ często miewasz gości, ale  na co dzień mieszkasz sama? Zwróć uwagę czy wybrany przez ciebie model posiada funkcję połowy załadunku lub tak zwane zmywanie strefowe. Pozwoli to na ekonomiczne zużycie wody i obniżenie kosztów użytkowania urządzenia.

Jednak wymiary to nie wszystko! Zwróć także uwagę na pojemność określaną przez producenta. Małe zmywarki zazwyczaj mogą pomieścić do 10 kompletów naczyń. Te największe są w stanie przyjąć nawet 15 kompletów na raz.

W zabudowie czy wolnostojąca?

Jednak wielkość to nie jedyne kryterium jakie powinnaś brać pod uwagę. Zdecyduj się także czy szukasz urządzenia wolnostojącego czy zmywarki do zabudowy. Pierwsza z nich stanowi doskonały wybór jeżeli kupujesz sprzęt do już urządzonej kuchni. Druga z opcji pozwala z kolei na całkowite dopasowanie urządzenia do aranżacji wnętrza, możesz bowiem obudować ją szafkami czy też zasłonić odpowiednim frontem.

W przypadku wyboru zmywarki do zabudowy stajesz jednak przed jeszcze jednym dylematem. Musisz zdecydować się czy wybrać panel (programator) zintegrowany czy odkryty. Odpowiedź może być tylko jedna: to zależy. Wybór powinien bowiem być dopasowany do stylistyki, w której urządzona jest kuchnia lub aneks kuchenny. Pomieszczenia w stylu rustykalnym czy otwarte na salon zdecydowanie wymagają panelu zintegrowanego, niewidocznego gdy zmywarka jest zamknięta. Z  kolei nowoczesne, loftowe wnętrza to doskonała przestrzeń na panele odkryte. Wielu producentów decyduje się na użycie fantazyjnych podświetleń, przez co sprzęt AGD może stać się elementem dopełniającym wystroju.

Zmywarka do małego mieszkania?

Masz wyjątkowo niedużą kuchnię i myślisz, że nie dasz rady wybrać zmywarki? Zdecyduj się na kompaktową! Ten rodzaj został zaprojektowany z myślą o niewielkich mieszkaniach, mogą się bowiem zmieścić nawet na blacie. Jej pojemność to zazwyczaj około 6 kompletów naczyń.

Jakie programy ma zmywarka?

Decydując się na kupno zmywarki zwróć uwagę na programy, które posiada. Większość użytkowników korzysta zazwyczaj z programu automatycznego lub szybkiego, a przecież współczesne urządzenia posiadają znacznie więcej opcji. Dość wspomnieć o programach delikatnych służących do zmywania wyjątkowo kruchej zastawy stołowej czy intensywnych programach, które umożliwiają doczyszczenie zabrudzonych naczyń.

Koniecznie zwróć uwagę na to, czy wybrane przez ciebie urządzenie posiada program ekologiczny. Pozwalają one na znacznie mniejszy pobór energii, a tym samym zaoszczędzenie na kosztach eksploatacji sprzętu.

Artykuł sponsorowany

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas