Reklama

Reklama

13 sposobów na zdrowy kręgosłup

Sprawność fizyczna, zgrabna sylwetka i... dobry humor - oto co może zyskać każdy szkrab dzięki prostym,mocnym pleckom. Warto zadbać o nie już dziś.

Chociaż wady postawy zwykle ujawniają się dopiero, gdy dziecko chodzi do szkoły, to swoje źródło mają w pierwszych latach życia. Kręgosłup to "rusztowanie" całego ciała i jego stan wpływa na ogólną kondycję oraz harmonijny rozwój malucha. Podpowiadamy, jak pielęgnować szkraba (i czego unikać!), by jego plecy były zdrowe i mocne.

Reklama

Kładź dziecko na płaskim

Materacyk powinien być elastyczny (np. z gąbki), ale dość twardy - nie może zapadać się pod ciężarem malucha. Przez pierwsze 2 lata życia odradzamy układanie malca na poduszce. Głowa małego dziecka jest stosunkowo duża i ciężka, a mięśnie szyi dosyć słabe, co utrudnia swobodne ruchy głową. Z tych powodów trudniej ją podnosić i nią kręcić. Poduszka dodatkowo to utrudnia i w rezultacie maluch może np. częściej patrzeć tylko w jedną stronę. Jeśli będzie się to powtarzało przez dłuższy czas, mięśnie jednej strony szyi przykurczą się i staną się mniej elastyczne. Dziecko siłą rzeczy zacznie częściej przekręcać głowę na jedną stronę. Może to doprowadzić do zniekształceń w szyjnym odcinku kręgosłupa. Taki mechanizm - gdy nawykowo przyjmowana pozycja prowadzi do zmian w mięśniach i kościach - fizjoterapeuci nazywają utrwaleniem się nieprawidłowych wzorców ruchu. Trzeba tego unikać. Nie wkładaj też do łóżeczka zbyt wielu pluszaków (do 3. miesiąca życia żadnych!), bo ich obecność będzie, tak jak poduszka, przeszkadzać malcowi w zmianach pozycji ciała.

Krótko korzystaj z becika

Otulanie noworodka w kocyk lub przytulny becik-rożek to dobry pomysł, bo zwiększa u maleństwa poczucie bezpieczeństwa. Ale to rozwiązanie korzystne tylko przez kilka dni po porodzie. Szczelne "opakowanie" ogranicza bowiem ruchy dziecka, może zakłócać rozwój mięśni, stawów i kości. Najlepiej przykrywać maluszka leciutką kołderką lub kocykiem, by mógł swobodnie ruszać rękami i nóżkami.

Dowiedz się więcej na temat: mięśnie | maluch | kręgosłup | dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje