Reklama

Reklama

5 przyjaciółek, których potrzebujesz

Posłużą radą, wysłuchają, dadzą się wypłakać, ale najważniejsze, że będą przy tobie w pierwszych chwilach macierzyństwa. A może nawet dłużej?

Każdej kobiecie potrzebne są przyjaciółki. Ale chyba nigdy nie pragniesz ich obecności bardziej niż wtedy, gdy test ciążowy pokazuje dwie kreski. I potem, gdy wychodzisz z oddziału położniczego jako dumna młoda mama.

Reklama

Nawet jeśli wydaje ci się, że mąż i dziecko od teraz będą całym twoim światem, przekonasz się, że się mylisz.

Od wieków kobiety gromadziły się wokół świeżo upieczonej mamy, by ją wspierać, dzielić jej radość i służyć pomocą. Nie rezygnuj z tego. Twoje stare, wypróbowane przyjaciółki, na pewno będą teraz przy tobie.

Macierzyństwo to także świetny moment, by poszerzyć krąg znajomych. Poznasz inne młode mamy, a niektóre znajomości mogą przetrwać wiele lat.

I choć każda relacja dostarczy ci czegoś innego, a kobiety, które będą cię wspierać odegrają w twoim życiu różne role, na pewno nie zabraknie ci pozytywnych emocji.

1. Inna kobieta oczekująca dziecka

Ona przeżywa to, co ty

Może to dziwne, ale często najbliższymi przyjaciółkami kobiet oczekujących dziecka, stają się osoby, których nie znały jeszcze kilka miesięcy wcześniej.

- Po 30 minutach spędzonych na pierwszych zajęciach w szkole rodzenia ze zdumieniem stwierdziłam, że swobodnie rozmawiam o hemoroidach z obcą kobietą! - wspomina 32-letnia Joanna, mama 10-miesięcznej Ewelinki.

- Nie mówiłam o nich do tej pory nawet mojej mamie. A tu nagle okazało się, że połowa dziewczyn w mojej grupie ma ten sam problem.

Z dwiema z nich serdecznie się zaprzyjaźniłam, do tej pory dzwonimy i mailujemy do siebie niemal codziennie.

One naprawdę rozumieją, co się ze mną dzieje - mówi Joanna. W tym właśnie tkwi sedno takiej przyjaźni: kobieta, która jest w ciąży w tym samym czasie co ty, przeżywa podobne radości, lęki, trudności i rozumie dokładnie twoje niepokoje, zmienne nastroje, euforie.

Ona też zastanawia się, jaki wózek kupić, gdzie najlepiej rodzić, jakie imię wybrać dla dziecka... Chętnie posłuży ci pomocą, podeśle linki do ciekawych stron i może nawet przez godzinę dyskutować z tobą o wadach i zaletach różnych sterylizatorów do butelek.

Nic dziwnego, że przyjaźnie zawarte w szkole rodzenia często trwają bardzo długo.

2. Bratnia dusza od lat

Zna cię jak nikt

Jest przy tobie od zawsze, przeszłaś z nią niejeden zakręt życiowy. Jak więc mogłaby nie towarzyszyć ci w tej wielkiej przygodzie, jaką jest macierzyństwo?

Wiele razy widziała cię zapłakaną, była przy tobie, gdy rzucił cię pierwszy chłopak i pomagała zmyć nieudany makijaż, który zrobiłaś sobie, mając 12 lat.

Czujesz się przy niej swobodnie.

Nie musisz sprzątać mieszkania na jej przyjście. Możesz nawet przyjąć ją w szlafroku i poprosić o podanie wkładek laktacyjnych. - Z Anką znam się od dzieciństwa - mówi 29-letnia Beata, mama półrocznej Poli.

- Razem chodziłyśmy do szkoły, potem pojechałyśmy na studia do Krakowa i dzieliłyśmy pokój w akademiku.

Ania nie ma dzieci, nie zna się na przewijaniu, karmieniu i stanowczo odmawia zakładania mojej córeczce kaftanika, bo boi się, że połamie jej ręce. Ale to nie ma znaczenia: najważniejsze, że nie muszę przed nią niczego udawać.

Zresztą, nawet bym nie umiała. Ona zna mnie na wylot, więc od razu wie, co się ze mną dzieje - nie muszę jej nic mówić.

Z Anką mogę milczeć albo gadać jak najęta. No i zawsze mogę na nią liczyć. Kiedy zauważyła, że za mało jem, bo jestem zajęta dzieckiem, od razu zamówiła pyszny obiad z mojej ulubionej knajpki i stała nade mną tak długo, aż zjadłam go w całości - wspomina Beata. Jeżeli i ty masz taką bratnią duszę - jesteś prawdziwą szczęściarą.

Nie zapominaj jednak, że twoja przyjaciółka, nawet jeśli w jej życiu nie dzieje się teraz nic równie ekscytującego co narodziny dziecka, także potrzebuje zainteresowania.

Pytaj, co dzieje się w jej związku, pracy, wysłuchaj ploteczek.

Nawet największa przyjaźń może się skończyć, jeśli nie będziesz jej pielęgnować.

Dowiedz się więcej na temat: dziecko | macierzyństwo | koleżanka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje