Niepozorne warzywo o wielkiej mocy. Ma niewiele kalorii, korzystnie zadziała na organizm
Ma mało kalorii, a jest skarbnicą witamin i minerałów. Rzodkiewka to warzywo, które zdecydowanie warto włączyć do diety. Mało skomplikowanych przepisów na smaczne przekąski z rzodkiewką w roli głównej jest bez liku, dlatego już dziś wzbogać o nią swoje menu.
Spis treści:
Rzodkiewka to niepozorne warzywo, które potrafi dodać daniom czy surówkom charakteru. Dzięki niej nawet zwyczajna kanapka zyska wyrazisty smak. Nie każdy za nim przepada - w składzie nowalijki znajdują się związki siarki i to one dyktują jej smak. Im ich więcej, tym warzywo smakuje ostrzej. Nieco łagodniejsze są odmiany takie jak np. "French Breakfast".
Rzodkiewka. Niepozorne warzywo o wielkiej mocy
Niewielkie warzywo jest cennym źródłem składników odżywczych. Zawiera witaminy m.in. B1, B2, C, K, jak i składniki mineralne: żelazo, potas, wapń, miedź, cynk, magnez, mangan. Jest również bogata w błonnik pokarmowy.
Regularne spożywanie rzodkiewki niesie ze sobą wiele korzyści dla naszego zdrowia. Warzywo hamuje rozwój bakterii i grzybów, dlatego warto sięgać po nią w czasie choroby.
W swoim menu powinny ją uwzględnić osoby zmagające się z niedokrwistością ze względu na zawartość żelaza, miedzi i manganu. Rzodkiewka wykazuje również właściwości wpływające na obniżenie poziomu glukozy we krwi.
Oprócz tego może pomóc zahamować stłuszczenie wątroby - to dzięki substancjom biologicznie czynnym działających na funkcje detoksykujące.
Ile kalorii ma rzodkiewka?
Rzodkiewka to niskokaloryczne warzywo - 100 g zawiera ok. 16 kcal. To dzięki dużej zawartości wody (ok. 95 proc.). Oprócz tego warzywo ma niską zawartość węglowodanów i niski indeks glikemiczny - wskaźnik ten wynosi 32.
Chociaż słynie z korzystnych dla zdrowia właściwości, niektórzy powinni jej unikać. Ze względu na dużą zawartość olejków gorczycowych, glikozydów i kwasów organicznych z diety powinny wykluczyć ją osoby cierpiące na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, zapalenie wątroby, nieżyt jelit i zespół jelita drażliwego.
Zobacz również:
- Dopadł cię wielki głód? Te proste dania przygotujesz zaledwie w 5 minut!
- Niebanalny kolor, wyrazisty smak i działanie zdrowotne. Kiszone rzodkiewki przysmakiem sezonu
- Rukiew wodna najzdrowszym warzywem na świecie? To skarbnica witamin i minerałów
- Poprawia trawienie, obniża cholesterol. Szukaj w warzywniaku i na bazarku
Smaczne przepisy z rzodkiewką w roli głównej
Rzodkiewka sprawdzi się jako dodatek do kanapek, surówek, sałatek, jak i rozmaitych dań. Oto trzy smaczne przepisy.
Sałatka z rzodkiewką siostry Anastazji
Składniki:
- 2 pęczki rzodkiewek,
- pęczek szczypiorku,
- 3-4 jajka,
- pół cebuli,
- serek wiejski,
- sól,
- pieprz.
Przygotowanie:
Ugotuj jajka na twardo. Po ostudzeniu i obraniu ze skorupki, pokrój je w drobną kostkę. Następnie pokrój szczypiorek i cebulę. Rzodkiewki zetrzyj na tarce lub pokrój w drobniutką kostkę lub cienkie plasterki. Pokrojone składniki przełóż do miski i dodaj serek wiejski. Całość wymieszaj i dopraw do smaku. Gotowe!
Sałatka ziemniaczana z rzodkiewką
Składniki:
- kilka rzodkiewek,
- 2 średniej wielkości ziemniaki
- mała cebula,
- świeży lub kiszony ogórek,
- koperek,
- curry.
Składniki potrzebne do przyrządzenia sosu:
- łyżka oliwy z oliwek,
- łyżeczka musztardy,
- łyżeczka majonezu,
- łyżeczka soku z cytryny,
- sól,
- pieprz.
Przygotowanie:
Ugotuj ziemniaki w mundurkach (możesz to zrobić dzień wcześniej). Ogórek, rzodkiewki i obrane ziemniaki pokrój w plasterki i posyp curry. Wymieszaj składniki na sos. Warzywa układaj warstwami, każdą z nich posypuj pieprzem, solą, posiekanym koperkiem i polewaj sosem. Gotową sałatkę wstaw do lodówki na ok. godzinę.
Pieczone rzodkiewki
Składniki:
- pęczek rzodkiewek,
- łyżka oliwy z oliwek,
- łyżeczka ziół, np. prowansalskich.
Przygotowanie:
Rzodkiewki umyj, obetnij końcówki i pokrój na plastry lub ćwiartki. Dobrze wymieszaj je z oliwą i ziołami. Następnie ułóż je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Rzodkiewki piecz w temperaturze 180 st. przez przynajmniej 15 minut.