Reklama

Reklama

5 pytań o ... oczy maluszka

Malec nie potrafi powiedzieć, że źle widzi. Dlatego dostrzeżenie tego problemu to zadanie dla rodziców.

Wady wzroku nie występują zbyt często u malutkich dzieci - to dobra wiadomość. Zła jest taka, że jeśli już pojawi się problem z oczami - łatwo go przegapić. Jeżeli np. jedno oko malca nie działa prawidłowo, drugie, które jest zdrowe (albo zdrowsze), przejmuje jego funkcje. Chore oko stopniowo przestaje pracować, ale ani brzdąc, ani jego rodzice często nie zdają sobie z tego sprawy. Zwykle dopiero w szkole okazuje się, że dziecko widzi niewyraźnie. Tymczasem wada wzroku wykryta przed 7. rokiem życia może być zlikwidowana nawet w 80 procentach! Później trudniej uzyskać tak dobry wynik. Oto informacje, które pozwolą zareagować w porę.

Reklama

1. Czy dziecko już od urodzenia widzi jak dorosły?

Nie. Każdy noworodek to dalekowidz - z bliska widzi niewyraźne, szare plamy, dopiero z odległości 30 cm jest w stanie coś dostrzec, chociaż obraz nie jest całkiem ostry. Pod koniec 1. miesiąca życia maluch powinien umieć już skupić na chwilę wzrok, a pod koniec 3. nawiązać świadomy kontakt wzrokowy z mamą lub tatą. W wieku sześciu miesięcy oko jest dojrzałe do ostrego widzenia, a na przełomie pierwszego i drugiego roku życia malec patrzy na świat tak jak dorosły.

2. Jak rozpoznać, że z oczami malca dzieje się coś niepokojącego?

Najłatwiej dostrzec objawy fizyczne, a więc ropienie oczek (w kącikach bardzo często pojawia się żółtobiała lub żółtozielona wydzielina, oczy są nią sklejone każdego ranka), łzawienie nawet wtedy, gdy dziecko nie płacze, zaczerwienienie gałek ocznych, obrzęk powiek, częste jęczmienie. Sygnałem, który może być pretekstem do wizyty u okulisty, jest też nadmierna wrażliwość na światło (maluch mruży oczy nawet przy słabym świetle). Niepokoić może też częste pocieranie oczu (nawet wtedy, gdy dziecko nie jest śpiące), szybkie zamykanie i otwieranie ich na zmianę (takie mruganie może świadczyć o zaburzeniach widzenia), inny niż czarny kolor źrenic (brązowawy lub żółtawy). U kilkulatka możesz sama sprawdzić, czy nie ma problemu ze wzrokiem. Możesz np. zrobić mu test na rozpoznanie osób z pewnej odległości (np. powinien poznać na ulicy tatę w tym samym momencie, co ty). Przejrzyj też rodzinny album ze zdjęciami: zwróć uwagę na czerwone punkciki w obrębie źrenic, które pojawiają się na źle zrobionych fotografiach. Jeśli na zdjęciach twojego dziecka punkcik jest zawsze tylko w jednym oku, może to świadczyć o tym, że ma tzw. niewspółmierność widzenia (co oznacza, że oko "z punkcikiem" gorzej pracuje).

Dowiedz się więcej na temat: wady | maluch | dziecko | oczy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje