Reklama

Reklama

"Bo sobie nie radzą"

Polacy uważają, że mają moralny obowiązek pomocy bitym dzieciom. Jednak gdy zauważą przemoc wobec najmłodszych w swoim otoczeniu, co druga osoba nie reaguje.

W rządowym raporcie do którego dotarł "Dziennik", przygotowanym na zlecenie premiera Donalda Tuska, wykorzystano badania TNS OBOP.

Reklama

W przypadku stwierdzenia przemocy wobec dzieci, Polacy nie reagują, bo boją się kłopotów - tak twierdzi 21 proc. ankietowanych. Jedna czwarta nie potrafi ocenić, po której stronie jest racja, a 18 proc. obawia się, że interwencja zaszkodzi dziecku.

Z dokumentu wynika, że dzieci krzywdzą osoby nieradzące sobie z własnymi kłopotami, w życiu osobistym czy w pracy. Jednocześnie co piąty badany uważa, że kłótnia i rękoczyny zdarzają się w każdym domu, a pogróżki i zastraszanie dziecka nie są przemocą.

Autorzy raportu podkreślają, że niewystarczająca wiedza i niechęć do zgłaszania przypadków przemocy to wina kulejącego systemu zapobiegania przemocy. W komisariatach brakuje specjalnych pokoi dla dzieci, a gminni urzędnicy zajmujący się przemocą wobec dzieci nie maja wystarczającej na ten temat.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje